REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywne wakacje w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe Warszawa MN
Muzeum Narodowe w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kino letnie, plenery malarskie, gimnastyka to niektóre z atrakcji, jakie na wakacje przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie. 

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do aktywnego spędzania wakacji, m.in. na pokazach Kina Letniego czy podczas gimnastyki. To także  doskonały czas na wypróbowanie plastycznych uzdolnień, odkrywanie tajemnic Muzeum i nadrobienie wystawowych zaległości.

REKLAMA

Filmowe pokazy i plenery artystyczne na Dziedzińcu Lorentza

REKLAMA

Artystki, modelki, kolekcjonerki – podczas filmowych pokazów na Dziedzińcu Lorentza będzie można przyjrzeć się udziałowi kobiet w budowaniu życia artystycznego od  XIX wieku aż po czasy współczesne. Będą to historie o „zrzucaniu gorsetów”,  czyli krępujących wolność norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze  artystek do mówienia własnym głosem. W gorsecie, Portret kobiety w ogniu i Hilma Aft Klimt to tylko niektóre z filmowych propozycji. Cykl Kino Letnie „SELF MADE” jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Filmową Stolicą Lata.

Szkice ołówkiem i tuszem, akwarelowe i akrylowe kompozycje, sztuka linorytu,  gipsowe odlewy i rzeźbienie w glinie – podczas warsztatów plastycznych na zielonym Dziedzińcu Lorentza odbywać się będzie również korekta powstających prac. Warsztaty skierowane są zarówno do osób z pewnym doświadczeniem plastycznym, jak i do początkujących.

Muzeum pod lupą

Wiatr, chmury, woda – to tylko niektóre z tematów naszych zajęć. Muzeum przygotowało też ofertę wakacyjną dla dzieci i rodzin. Motywem przewodnim warsztatów dla najmłodszych (w wieku od 1 do 4 lat) i ich opiekunów jest natura i różne zjawiska przyrodnicze. Dzieci będą odkrywać, w jaki sposób artyści przedstawiali przyrodę. Nie zabraknie też ćwiczeń ruchowych i aktywności plastycznych. Do wspólnego odkrywania dzieł sztuki muzeum zaprasza także starsze dzieci (5–12 lat) – z myślą o nich przygotowano cykl „Muzeum pod lupą, czyli wakacyjni odkrywcy sztuki i przyrody”.

Chińskia kultura

W wakacyjne środy będą też kontynuowane cotygodniowe zajęcia Qigong (wymowa: czi gong). Ta pochodząca ze starożytnych Chin forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała, składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania. Wiedzę o chińskiej kulturze można poszerzyć także dzięki odwiedzinom w serwisie Cyfrowe MNW, gdzie dzięki projektowi unijnemu„ Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW” prezentowane jest bogactwo chińskich dzieł sztuki, na co dzień przechowywanych w magazynach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziki ogród 

REKLAMA

Wolontariusze i wolontariuszki MNW zapraszają na piknik do Parku na Książęcem. W należącej do Muzeum części parku przygotowane zostaną stanowiska, przy których nasi wolontariusze zapoznają nas z roślinami rosnącymi na terenach otaczających Gmach Główny oraz tymi z muzealnej kolekcji, przedstawionymi na obrazach. Na gości czekać będą również m.in. stanowiska rysunkowo-malarskie oraz strefa relaksu pełna leżaków i książek. Oferujemy zrobione przez wolontariuszki świece i susze. Zaplanowano także spacer po terenach Muzeum, z uwzględnieniem opowieści o historii budynku oraz przestrzeni wokół niego.

Wakacje to także doskonała okazja, żeby nadrobić wystawowe zaległości – w Muzeum trwają wystawy „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” oraz „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA