REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywne wakacje w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe Warszawa MN
Muzeum Narodowe w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kino letnie, plenery malarskie, gimnastyka to niektóre z atrakcji, jakie na wakacje przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie. 

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do aktywnego spędzania wakacji, m.in. na pokazach Kina Letniego czy podczas gimnastyki. To także  doskonały czas na wypróbowanie plastycznych uzdolnień, odkrywanie tajemnic Muzeum i nadrobienie wystawowych zaległości.

REKLAMA

Filmowe pokazy i plenery artystyczne na Dziedzińcu Lorentza

REKLAMA

Artystki, modelki, kolekcjonerki – podczas filmowych pokazów na Dziedzińcu Lorentza będzie można przyjrzeć się udziałowi kobiet w budowaniu życia artystycznego od  XIX wieku aż po czasy współczesne. Będą to historie o „zrzucaniu gorsetów”,  czyli krępujących wolność norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze  artystek do mówienia własnym głosem. W gorsecie, Portret kobiety w ogniu i Hilma Aft Klimt to tylko niektóre z filmowych propozycji. Cykl Kino Letnie „SELF MADE” jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Filmową Stolicą Lata.

Szkice ołówkiem i tuszem, akwarelowe i akrylowe kompozycje, sztuka linorytu,  gipsowe odlewy i rzeźbienie w glinie – podczas warsztatów plastycznych na zielonym Dziedzińcu Lorentza odbywać się będzie również korekta powstających prac. Warsztaty skierowane są zarówno do osób z pewnym doświadczeniem plastycznym, jak i do początkujących.

Muzeum pod lupą

Wiatr, chmury, woda – to tylko niektóre z tematów naszych zajęć. Muzeum przygotowało też ofertę wakacyjną dla dzieci i rodzin. Motywem przewodnim warsztatów dla najmłodszych (w wieku od 1 do 4 lat) i ich opiekunów jest natura i różne zjawiska przyrodnicze. Dzieci będą odkrywać, w jaki sposób artyści przedstawiali przyrodę. Nie zabraknie też ćwiczeń ruchowych i aktywności plastycznych. Do wspólnego odkrywania dzieł sztuki muzeum zaprasza także starsze dzieci (5–12 lat) – z myślą o nich przygotowano cykl „Muzeum pod lupą, czyli wakacyjni odkrywcy sztuki i przyrody”.

Chińskia kultura

W wakacyjne środy będą też kontynuowane cotygodniowe zajęcia Qigong (wymowa: czi gong). Ta pochodząca ze starożytnych Chin forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała, składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania. Wiedzę o chińskiej kulturze można poszerzyć także dzięki odwiedzinom w serwisie Cyfrowe MNW, gdzie dzięki projektowi unijnemu„ Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW” prezentowane jest bogactwo chińskich dzieł sztuki, na co dzień przechowywanych w magazynach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziki ogród 

REKLAMA

Wolontariusze i wolontariuszki MNW zapraszają na piknik do Parku na Książęcem. W należącej do Muzeum części parku przygotowane zostaną stanowiska, przy których nasi wolontariusze zapoznają nas z roślinami rosnącymi na terenach otaczających Gmach Główny oraz tymi z muzealnej kolekcji, przedstawionymi na obrazach. Na gości czekać będą również m.in. stanowiska rysunkowo-malarskie oraz strefa relaksu pełna leżaków i książek. Oferujemy zrobione przez wolontariuszki świece i susze. Zaplanowano także spacer po terenach Muzeum, z uwzględnieniem opowieści o historii budynku oraz przestrzeni wokół niego.

Wakacje to także doskonała okazja, żeby nadrobić wystawowe zaległości – w Muzeum trwają wystawy „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” oraz „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA