15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Czy życie bez smartfonu jest możliwe?
REKLAMA
REKLAMA
- Młodzi ludzie wpatrzeni w ekran
- Czy pamiętamy czasy sprzed “ery smartfona”?
- Ważna jest świadomość na temat ochrony danych
- Escaping nowym trendem?
Młodzi ludzie wpatrzeni w ekran
Dzień bez smartfona wydaje się niecodziennym doświadczeniem dla wielu młodych ludzi. Tak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Młodzi vs. Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej”. Według badania ż 87 proc. ankietowanych w wieku 15-20 lat patrzy w telefon nawet do 10 godzin dziennie. Co dziesiąty młody człowiek natomiast, byłby w stanie funkcjonować bez tego narzędzia maksymalnie przez godzinę.
Czy pamiętamy czasy sprzed “ery smartfona”?
Zgodnie z wynikami raportu jedynie 4 proc. młodych ludzi w wieku 15-20 lat poświęca swojemu smartfonowi mniej niż 1 godzinę dziennie. W przypadku starszych użytkowników procent ten wzrasta. Osoby w grupie wiekowej 21-25 lat, które korzystają z telefonu krócej niż godzinę na dobę stanowią 8 proc., natomiast te w wieku 26-30 lat – 12 proc., a w grupie 31 do 35 lat jest to już co szósty badany.
Młodzi ludzie w znakomitej większości nie pamiętają czasów sprzed “ery smartfona” i spędzają życie wpatrzeni w ekran telefonu, co może prowadzić do wniosku, że współcześnie mamy do czynienia z pokoleniem “mobile zombie”. Jednak warto pamiętać, że telefon to potężne narzędzie, które nie służy jedynie do konsumpcji prostych i niekoniecznie wartościowych treści. Smartfon to dla młodzieży także środek komunikacji ze znajomymi, czytnik magazynów i książek, wsparcie w nauce, czy też narzędzie zakupowe.
Ważna jest świadomość na temat ochrony danych
"Smartfony zdominowały wiele aspektów życia najmłodszych - edukację, pracę, rozrywkę. To, co naprawdę powinno niepokoić to fakt, że najmłodsi mają bardzo niską świadomość tego, w jaki sposób chronić swoje dane w Internecie i jak ważne jest świadome zarządzanie tym aspektem życia. Młodzież oczekuje, że dostawcy oprogramowania i właściciele aplikacji zadbają o bezpieczeństwo ich danych. Jestem przekonana, że w świecie, w którym dane są najcenniejszym zasobem dla firm, potrzebna jest dyskusja o społecznej odpowiedzialności biznesu w tym obszarze. Nie tylko o fizycznym zabezpieczeniu pozyskanych informacji, ale także o zakresie zbieranych danych na temat najmłodszych, i etycznym ich wykorzystaniu tak, aby dobro dzieci było zawsze istotniejsze niż jakiekolwiek cele komercyjne" przekonuje Izabela Franke, Head of Advisory Future Mind
Escaping nowym trendem?
Pomimo wszechobecności smartfonów, nadal istnieje potrzeba odcięcia się od cyfrowego świata, do czego ma rokrocznie zachęcać Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. W kontekście tego wydarzenia, warto wspomnieć o coraz bardziej popularnym trendzie "escaping’u", polegającym na świadomym ograniczaniu korzystania z wirtualnej rzeczywistości na pewien czas. W skali światowej przybiera on różne postaci, od radykalnego pozostawienia telefonu w domu i spędzenia bez niego kilku godzin, aż po modele telefonów „vintage”, czy też aplikacje oferujące ćwiczenia medytacyjne oraz wyciszające, które umożliwiają zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Często bowiem, bywa ono w sferze online nadwątlane.
Raport "Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej" powstał w oparciu o badanie ilościowe wykonane metodą CAWI na ogólnopolskim panelu on-line. Dobór do próby miał charakter kwotowy w oparciu o rozkład populacji Polski osób w wieku 15-35 lat. Próba zrealizowana N=1011. Oba badania zostały zrealizowane w kwietniu 2023 roku, przy współpracy firmy Future Mind i SW Research.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat