REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

Hybrydowe środowisko, hybrydowa informacja

Dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedyś jesteśmy uzależnieni od informacji. Żyjemy obecnie w hybrydowym świecie, z hybrydową praca, hybrydowymi narzędziami i usługami. Odważnie korzystamy z aplikacji w chmurze zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym nie zawsze przywiązując wagę do tego jak są chronione informacje przetwarzane przez nas. A de facto dane te mogą być na drugim końcu świata. Przedsiębiorstwa polegają na danych, przetwarzają je i używają do realizacji celów biznesowych. Tworzymy niewyobrażalne ilości danych dziennie liczone już w eksabajtach czyli liczbach z 18-ma zerami. Taki przyrost danych powoduje, że jeszcze bardziej jesteśmy uzależnieni od danych oraz informacji, dostępu i możliwości ich wykorzystania. Dane przechowujemy na serwerach stacjonarnych, ale coraz częściej sięgamy do zasobów i infrastruktury chmurowej, by móc skutecznie je przetrzymywać, chronić i nimi zarządzać.

REKLAMA

Straty finansowe, utrata ważnych informacji i reputacji

Pomyślmy jednak jakie skutki może przynieść niespodziewana utrata ważnych danych  bądź niemożność uzyskania natychmiastowego dostępu? To oczywiście mogą być różne informacje np. zdjęcia ze ślubu syna czy niepublikowany jeszcze rachunek zysków i strat firmy. Jeden dzień bez informacji prawdopodobnie może wystarczyć by dana organizacja poniosła nieodwracalne straty zarówno finansowe, lecz również te związane z utratą reputacji, szczególnie jeżeli doszło do ataku hakerskiego, na skutek którego nie tylko utraciliśmy dostęp do naszych danych, ale być może też ktoś inny przejął jeszcze nad nimi kontrolę. Jeżeli chodzi  o ataki hakerskie to te najgroźniejsze dotyczą ataków typu ransomware, gdzie oprogramowanie złośliwe użyte do ataku szyfruje dane użytkownika. Jedynym sposobem na odzyskanie danych, jeżeli nie dysponuje się aktualnym backupem umożliwiającym ich odtworzenie, jest zapłacenie okupu atakującym. Największe ataki spowodowały ogromne starty wśród przedsiębiorstw i instytucji państwowych.  W 2021 roku przeprowadzono atak ransomware na jednego z największych producentów elektroniki, firmę Acer, który w konsekwencji musiał zapłacić 50mln dolarów by odzyskać dane. Innym przykładem jest atak ransomware na firmę ubezpieczeniową z USA CNA Financial, która musiała zapłacić 40 mln dolarów. Takie przykłady możemy mnożyć i mamy do czynienia z podobnymi atakami praktycznie codziennie.

Backup fizyczny i w chmurze pod warunkiem ochrony danych

Stąd tak istotną rolę odgrywa dzisiaj ochrona i backup danych. Celem backup’u jest stworzenie kopii danych, które można odzyskać w przypadku awarii danych pierwotnych. Jak wiemy utrata danych może być wynikiem awarii sprzętu lub oprogramowania, uszkodzenia danych lub zdarzenia spowodowanego przez człowieka, takiego jak złośliwy atak (wirus lub złośliwe oprogramowanie) lub przypadkowe usunięcie danych. Kopię rezerwową naszych informacji można zrobić oczywiście na zewnętrznym dysku a także w chmurze. W obydwu przypadkach warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony. Zewnętrzny dysk warto zabezpieczyć hasłem i trzymać w odpowiednim miejscu tak by na przykład nie został zniszczony lub uszkodzony. O wiele trudniej jest zabezpieczyć kopie danych, które trzymamy w chmurze, która coraz częściej jest celem ataków cyberprzestępców, kiedy ściągamy lub wysyłamy informacje czy to prywatne czy służbowe. Żeby zabezpieczyć takie dane, firmy muszą korzystać z rozwiązań, które przede wszystkim zapewniają widoczność tych danych i dają możliwość zarządzania oraz kontroli w czasie rzeczywistym. Należy podkreślić, że dzisiaj 95% takiego ruchu to tzw „shadow IT” czyli ruch niewidoczny dla administratora bezpieczeństwa a tym samym potencjalnie niezwykle groźny dla organizacji. Twórzmy kopie zapasowe ważnych plików, ale róbmy to z głową a przede wszystkim stale dbajmy o bezpieczeństwo.

Autor:
Michał Borowiecki, Netskope

 
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czeka nas zmiana diety na bardziej roślinną. Mięsa na polskich stołach będzie coraz mniej

Spożycie mięsa w Polsce musi spaść, aby poprawić zdrowie społeczeństwa i ograniczyć wpływ rolnictwa na klimat. Eksperci wskazują, że roczna konsumpcja powinna wynosić maksymalnie 20–25 kg na osobę, zamiast obecnych 75 kg. Czy Polacy są gotowi na zmianę nawyków żywieniowych i ograniczenie mięsa w diecie?

Projekt ustawy: Mowa nienawiści i hejt w internecie będą ścigane. Czy będzie ograniczenie wolności słowa?

Już wkrótce przepisy pozwolą na ściganie za naruszenie dóbr osobistych i złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Do tego celu posłuży tzw. ślepy pozew. Istnieją jednak obawy, że nowe przepisy mogą doprowadzić do przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.

Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

REKLAMA

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

Podatek od komórki. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 stycznia [Transmisja online]

27. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

REKLAMA