REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ucieczka przed długami donikąd?

Ucieczka przed długami donikąd?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W momencie pogorszenia sytuacji materialnej, nie warto uciekać przed zobowiązaniem czy windykatorem, bo uchylanie się od płatności lub kontaktu z wierzycielem nie sprawi, że dług zniknie.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych czynników determinujących zadowolenie z życia jest ocena sytuacji materialnej i wysokość osiąganych dochodów. Im zatem wyższe zadowolenie z poziomu materialnego, tym większa ogólna satysfakcja z życia. Obecnie w Polsce tylko 3% osób deklaruje, że nie jest zadowolona ze swojego życia. 20% jest usatysfakcjonowana w stopniu średnim, a aż 75% badanych deklaruje pełne zadowolenie – tak wynika z badania zadowolenia z życia w 2022 roku przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

REKLAMA

Interesujące w tym kontekście są wyniki badania „Oszczędzanie i oszczędzanie na emeryturę” przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Dane z 2022 roku pokazują, że co czwarty Polak spłaca kredyt lub pożyczkę (26,3%). Najczęściej są to kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe lub pożyczki na kwoty nie większe niż 10 tys. zł. Jednocześnie 3/4 Polaków (73,7%) deklaruje, że nie spłaca żadnej pożyczki ani kredytu.

- Sytuacja finansowa wielu konsumentów nie jest łatwa. W momencie podejmowania decyzji o kredycie, indywidualna sytuacja finansowa często prezentowała się korzystniej. W tym czasie pandemia COVID-19, później wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że inflacja galopuje, podnosząc diametralnie ceny produktów i usług. Niestety najczęściej za tym tempem nie idzie wzrost zarobków. Polacy zarabiają lepiej, ale ich zobowiązania rosną szybciej. Równowaga finansowa zostaje więc zachwiana – zauważa Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Moralność finansowa Polaków

REKLAMA

Raport „Moralność finansowa Polaków 2022” przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wskazuje, że 91% pytanych zgadza się z poglądem, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym. Z tego powodu większość kredytobiorców ma świadomość, że zaciągniętą pożyczkę musi spłacać terminowo. Lepiej na czas regulować swoje zobowiązania, niż popadać w kolejne kłopoty finansowe.

Zdarza się, że osoby zadłużone, próbują uciec od zobowiązań, co stwarza jedynie pozory „spokojnego życia”. W rzeczywistości może okazać się, że wierzyciel, chcąc odzyskać zaległe należności finansowe, podejmie kroki, które mogą zakłócić ten pozorny spokój. Jeśli ponaglenia do zapłaty nie przyniosą oczekiwanej regulacji zobowiązań, mogą zostać podjęte kolejne kroki w tym negatywny wpis BIG, windykacja należności pośrednia i bezpośrednia, a w skrajnych przypadkach także wejście na ścieżkę sądową oraz egzekucja komornicza. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uciekanie przed długami to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zaciągnięcie pożyczki to jedno, a jej spłacanie to drugie. Okazuje się, że utrzymanie płynności finansowej bywa trudne w obecnych realiach. Dlatego zdarza się, że kredytobiorcy nie regulują zadłużeń w banku lub unikają płatności za telefon czy prąd w nadziei, że bez przeszkód płatność taka może być odroczona. Tymczasem rodzi to dodatkowe komplikacje, a niekiedy także popadanie w spiralę zadłużenia. Oczywiście nie zawsze długi są wynikiem źle podjętych decyzji kredytowych. Część problemów finansowych może też wynikać z nieopłaconych faktur, które sami wystawiliśmy lub opóźnionych przelewów z tytułu np. wynagrodzenia – zauważa Marcin Czugan.

Jak żyć szczęśliwie z długami?

Rozwiązanie jest proste i wręcz oczywiste – trzeba spłacać swoje długi w określonym terminie. Kluczem do sukcesu jest umiejętność oszczędzania i mądrego planowania domowego budżetu. Czasem trzeba odłożyć pewne wydatki na później, a w pierwszej kolejności spłacić zobowiązania finansowe.

Jeśli osoba zadłużona nie jest w stanie sobie poradzić z zaciągniętymi zobowiązaniami, może liczyć się z tym, że wkrótce skontaktuje się z nią windykator. Kontakt z windykatorem jest szansą na wypracowanie najlepszego wyjścia z trudnej sytuacji zadłużenia. Podjęcie rozmowy, przedstawienie rzetelnie swojego położenia i aktywne poszukiwanie rozwiązań z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem i większą przychylnością do negocjacji, które mogą być pomocne w spłacie zobowiązania. Pomocą może się okazać np. rozłożenie należności na mniejsze raty, których spłata będzie bardziej realna dla zadłużonego. 

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA