Dzień bez Opakowań Foliowych 23 stycznia
REKLAMA
REKLAMA
Dzień bez Opakowań Foliowych
Dostrzeżenie przez ludzi negatywnych skutków użytkowania opakowań z tworzyw sztucznych, wpłynęło na ustanowienie Dnia bez Opakowań Foliowych. Doroczne obchody, 23 stycznia, zachęcają do zaprzestania wykorzystywanych na co dzień na całym świecie plastikowych produktów.
Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent. Jest jednak wiele sposobów na ograniczenie liczby wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych. Dodatkowo możemy twórczo wykorzystać opakowania, które użytkowaliśmy.
Czym zastąpić opakowania foliowe?
A oto kilka podpowiedzi zamienników foliowych jednorazówek i innych materiałów z tworzyw sztucznych:
Pamiętajmy, że opakowania foliowe to nie tylko reklamówki. Katalog plastików jest o wiele bardziej rozbudowany, są to między innymi:
- sztućce,
- talerze,
- słomki,
- mieszadełka,
- patyczki kosmetyczne,
- patyczki do balonów,
- pojemniki na żywność,
- kubki do napojów.
Unijne przepisy uchwalone w 2019 r. mają systematycznie ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Unia Europejska specjalnym rozporządzeniem o redukcji opakowań plastikowych już obecnie zakazała stosowania jednorazowych opakowań. Także w Polsce systematycznie są wycofywane opakowania z plastiku.
Jednak niezależnie od prawodawstwa, powinniśmy wdrażać dobre praktyki ograniczające zużycie plastiku. Tym samym przysłużymy się przyrodzie, a także własnemu zdrowiu.
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat