REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe muzea - listopad 2022 r.

Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. akcja "Darmowy listopad" odbywa się w jedenastu rezydencjach królewskich. Jakie muzea można odwiedzić bezpłatnie?

Akcja "Darmowy listopad" w 2022 r.

REKLAMA

Jedenaście dawnych rezydencji królewskich z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Malborka (dodatkowo oddziały w Kwidzynie i Sztumie), Sandomierza i Wieliczki bierze udział w 11. akcji "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich". "To przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych" - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

REKLAMA

W akcji biorą udział: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku oraz jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie. Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

"+Darmowy Listopad+ to jest przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich" - powiedział podczas konferencji prasowej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak mówił, "bardzo często społeczeństwo prosi o lepszy i łatwiejszy dostęp - krótko mówiąc o tańsze bilety do naszych wspaniałych muzeów".

REKLAMA

"Frekwencje w muzeach świadczą, że są one niebywale lubiane przez Polaków. Dlatego kontynuujemy akcję +Darmowy Listopad+ już jedenasty rok. Przy czym w tym roku obejmuje ona nawet nie dziewięć, a jedenaście rezydencji królewskich, ponieważ dwa oddziały Zamku Malborku, czyli Kwidzyn i Sztum, także dołączyły do listy rezydencji królewskich, które są udostępniane społeczeństwu w listopadzie za darmo" - zwrócił uwagę Gliński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że bardzo się cieszy, iż w ciągu ostatnich lat zwiększono liczbę muzeów, które udostępniają za darmo swoje wnętrza i wspaniałe wystawy. "To kosztowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieco ponad trzy miliony złotych dodatkowych nakładów, ale to są naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze w edukację, atrakcje poznawcze, emocjonalne" - podkreślił wicepremier. "Naprawdę, warto obcować z kulturą na tak wysokim poziomie" - zaznaczył.

Rezydencje królewskie za darmo w listopadzie

"Zapraszamy wszystkich państwa do rezydencji królewskich w listopadzie. Można za darmo zwiedzić rzeczy unikatowe, zobaczyć wystawy, które są jedyne w swoim rodzaju" - zachęcał minister kultury.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski powiedział, że "Zamek Królewski w tej chwili tętni życiem w sposób niezwykły". "W ciągu listopada mamy ponad tysiąc rezerwacji grup szkolnych, w ciągu jednego miesiąca, co czyni prawie 40 grup szkolnych każdego dnia" - podkreślił.

"Jest okazja, żeby zajrzeć do tej części Zamku Królewskiego, która jest mniej znana i nie weszła w taki szeroki obieg społeczny, mianowicie do Pałacu pod Blachą. Pałac pod Blachą jest otwarty codziennie, można tam wchodzić za darmo i można zobaczyć odświeżone Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, razem z Kancelarią Sztabową i wszystkimi dodatkowymi wypełnieniami związanymi z epoką napoleońską i Księstwem Warszawskim" - przekazał Fałkowski.

Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, przypomniała, że Lublin po raz drugi uczestniczy w tej inicjatywie.

"Nasz Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń - Władysław Jagiełło był wybrany na króla Polski właśnie w Zamku w Lublinie. (…) Lublin także był świadkiem kolejnego bardzo ważnego królewskiego wydarzenia, jakim było podpisanie Unii Polsko-Lubelskiej, czyli Unii Lubelskiej, co działo się także właśnie na Zamku w Lublinie" - wskazała Mieczkowska.

Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powiedziała, że "chce zaprosić do miejsca dosyć nietypowego, które w ogóle się nie kojarzy z rezydencjami królewskim". Zwróciła uwagę na "rolę Żup Krakowskich i rolę Zamku w tym wielkim przedsiębiorstwie funkcjonującym przez 700 lat". "Tak naprawdę mówiony o kompleksie, który powstaje od XIII wieku do 1945 r. jest siedzibą zarządu. Królowie polscy nie tylko stworzyli Zamek, który miał czuwać nad wielkim gospodarstwem funkcjonującym zarówno w Wieliczce, jak i w Bochni, ale królowie to miejsce regularnie, odwiedzali. Pod koniec XIV wieku jedna trzecia bądź jedna czwarta dochodów królewskich pochodzi z dwóch małych miejscowości - Wieliczki i Bochni. Zamek Królewski na Wawelu został przebudowany w XVI wieku z pieniędzy z Wieliczki" - przypomniała Konwerska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie można zobaczyć Zamek Żupny w Wieliczce w nowej odsłonie. "To ostatni moment, kiedy można zobaczyć starą ekspozycję muzealną i będzie można ją porównać z przyszłoroczną jesienną odsłoną. Zapraszamy przede wszystkim do Zamku Środkowego, to jest najstarsza część kompleksu zamkowego, niestety zniszczona w 1945 r. w czasie bombardowania radzieckiego, odbudowana w 1985 r., znajdują się tam ekspozycje stałe i czasowe. Zapraszamy w szczególny sposób do oglądania naszej słynnej kolekcji solniczek, mamy już ponad tysiąc obiektów najwyższej klasy. Równie istotnym miejscem, do którego serdecznie zapraszam, jest nasza ekspozycja w piwnicach zamkowych, związana z pradziejami Wieliczki. Wszyscy kojarzą 700 lat historii Wieliczki, jako przedsiębiorstwa górniczego, a prawda jest taka, że produkcja soli liczy sobie 5,5 tys. lat" - przekazała.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Mikołaj Getka-Kenig przypomniał, że Zamek jest "jedną z najstarszych rezydencji na ziemiach polskich". "Ale w tym roku to nie jest tylko podróż do czasów średniowiecza, do czasów przedrozbiorowych, ale również do czasów starożytnych, ponieważ z okazji +Darmowego listopada+ w murach Zamku Królewskiego w Sandomierzu mamy wystawę +Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii+, która jest pierwszą wystawą w Polsce, prezentującą wielkie odkrycie polskiej archeologii sprzed kilku lat w małym Chotyńcu przy granicy z Ukrainą, które odmieniło nasze dotychczasowe spojrzenie na dzieje starożytne odniesieniu do wielkiej kultury scytyjskiej" - powiedział dyrektor.

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie.

Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w Lublinie i Sandomierzu, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Gdzie znaleźć szczegóły oferty?

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska
ksi/ akr/ pat/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA