REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe muzea - listopad 2022 r.

Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. akcja "Darmowy listopad" odbywa się w jedenastu rezydencjach królewskich. Jakie muzea można odwiedzić bezpłatnie?

Akcja "Darmowy listopad" w 2022 r.

REKLAMA

Jedenaście dawnych rezydencji królewskich z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Malborka (dodatkowo oddziały w Kwidzynie i Sztumie), Sandomierza i Wieliczki bierze udział w 11. akcji "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich". "To przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych" - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

REKLAMA

W akcji biorą udział: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku oraz jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie. Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

"+Darmowy Listopad+ to jest przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich" - powiedział podczas konferencji prasowej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak mówił, "bardzo często społeczeństwo prosi o lepszy i łatwiejszy dostęp - krótko mówiąc o tańsze bilety do naszych wspaniałych muzeów".

REKLAMA

"Frekwencje w muzeach świadczą, że są one niebywale lubiane przez Polaków. Dlatego kontynuujemy akcję +Darmowy Listopad+ już jedenasty rok. Przy czym w tym roku obejmuje ona nawet nie dziewięć, a jedenaście rezydencji królewskich, ponieważ dwa oddziały Zamku Malborku, czyli Kwidzyn i Sztum, także dołączyły do listy rezydencji królewskich, które są udostępniane społeczeństwu w listopadzie za darmo" - zwrócił uwagę Gliński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że bardzo się cieszy, iż w ciągu ostatnich lat zwiększono liczbę muzeów, które udostępniają za darmo swoje wnętrza i wspaniałe wystawy. "To kosztowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieco ponad trzy miliony złotych dodatkowych nakładów, ale to są naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze w edukację, atrakcje poznawcze, emocjonalne" - podkreślił wicepremier. "Naprawdę, warto obcować z kulturą na tak wysokim poziomie" - zaznaczył.

Rezydencje królewskie za darmo w listopadzie

"Zapraszamy wszystkich państwa do rezydencji królewskich w listopadzie. Można za darmo zwiedzić rzeczy unikatowe, zobaczyć wystawy, które są jedyne w swoim rodzaju" - zachęcał minister kultury.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski powiedział, że "Zamek Królewski w tej chwili tętni życiem w sposób niezwykły". "W ciągu listopada mamy ponad tysiąc rezerwacji grup szkolnych, w ciągu jednego miesiąca, co czyni prawie 40 grup szkolnych każdego dnia" - podkreślił.

"Jest okazja, żeby zajrzeć do tej części Zamku Królewskiego, która jest mniej znana i nie weszła w taki szeroki obieg społeczny, mianowicie do Pałacu pod Blachą. Pałac pod Blachą jest otwarty codziennie, można tam wchodzić za darmo i można zobaczyć odświeżone Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, razem z Kancelarią Sztabową i wszystkimi dodatkowymi wypełnieniami związanymi z epoką napoleońską i Księstwem Warszawskim" - przekazał Fałkowski.

Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, przypomniała, że Lublin po raz drugi uczestniczy w tej inicjatywie.

"Nasz Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń - Władysław Jagiełło był wybrany na króla Polski właśnie w Zamku w Lublinie. (…) Lublin także był świadkiem kolejnego bardzo ważnego królewskiego wydarzenia, jakim było podpisanie Unii Polsko-Lubelskiej, czyli Unii Lubelskiej, co działo się także właśnie na Zamku w Lublinie" - wskazała Mieczkowska.

Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powiedziała, że "chce zaprosić do miejsca dosyć nietypowego, które w ogóle się nie kojarzy z rezydencjami królewskim". Zwróciła uwagę na "rolę Żup Krakowskich i rolę Zamku w tym wielkim przedsiębiorstwie funkcjonującym przez 700 lat". "Tak naprawdę mówiony o kompleksie, który powstaje od XIII wieku do 1945 r. jest siedzibą zarządu. Królowie polscy nie tylko stworzyli Zamek, który miał czuwać nad wielkim gospodarstwem funkcjonującym zarówno w Wieliczce, jak i w Bochni, ale królowie to miejsce regularnie, odwiedzali. Pod koniec XIV wieku jedna trzecia bądź jedna czwarta dochodów królewskich pochodzi z dwóch małych miejscowości - Wieliczki i Bochni. Zamek Królewski na Wawelu został przebudowany w XVI wieku z pieniędzy z Wieliczki" - przypomniała Konwerska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie można zobaczyć Zamek Żupny w Wieliczce w nowej odsłonie. "To ostatni moment, kiedy można zobaczyć starą ekspozycję muzealną i będzie można ją porównać z przyszłoroczną jesienną odsłoną. Zapraszamy przede wszystkim do Zamku Środkowego, to jest najstarsza część kompleksu zamkowego, niestety zniszczona w 1945 r. w czasie bombardowania radzieckiego, odbudowana w 1985 r., znajdują się tam ekspozycje stałe i czasowe. Zapraszamy w szczególny sposób do oglądania naszej słynnej kolekcji solniczek, mamy już ponad tysiąc obiektów najwyższej klasy. Równie istotnym miejscem, do którego serdecznie zapraszam, jest nasza ekspozycja w piwnicach zamkowych, związana z pradziejami Wieliczki. Wszyscy kojarzą 700 lat historii Wieliczki, jako przedsiębiorstwa górniczego, a prawda jest taka, że produkcja soli liczy sobie 5,5 tys. lat" - przekazała.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Mikołaj Getka-Kenig przypomniał, że Zamek jest "jedną z najstarszych rezydencji na ziemiach polskich". "Ale w tym roku to nie jest tylko podróż do czasów średniowiecza, do czasów przedrozbiorowych, ale również do czasów starożytnych, ponieważ z okazji +Darmowego listopada+ w murach Zamku Królewskiego w Sandomierzu mamy wystawę +Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii+, która jest pierwszą wystawą w Polsce, prezentującą wielkie odkrycie polskiej archeologii sprzed kilku lat w małym Chotyńcu przy granicy z Ukrainą, które odmieniło nasze dotychczasowe spojrzenie na dzieje starożytne odniesieniu do wielkiej kultury scytyjskiej" - powiedział dyrektor.

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie.

Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w Lublinie i Sandomierzu, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Gdzie znaleźć szczegóły oferty?

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska
ksi/ akr/ pat/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA