REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Oszczędzania 2022. Jak zaprzyjaźnić się z filozofią zero waste?

Intrum
Światowy Dzień Oszczędzania 2022, Jak zaprzyjaźnić się z filozofią zero waste?
Światowy Dzień Oszczędzania 2022, Jak zaprzyjaźnić się z filozofią zero waste?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przygodę z zero waste warto zacząć od zaprzyjaźnienia się z czterema słowami: refuse, reduce, repair, reuse. Co oznaczają te 4 „erki”?

Refuse. Reduce. Repair. Reuse… and repeat. Filozofia zero waste tej jesieni może uratować Twoje finanse

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja przekroczyła już 17%, a coraz częściej słychać głosy mówiące o tym, że po nowym roku może wynieść nawet 20%. Zdrożał nie tylko koszyk codziennych zakupów, ale również ceny energii elektrycznej i nośników ciepła, benzyny, czyli wszystko… A największe podwyżki dopiero przed nami. Co robić w takiej sytuacji? Oszczędzać. To teoria, bo w praktyce niektórych rachunków nie da się obniżyć. Ale można wdrożyć oszczędzanie w wersji smart, czyli zaprzyjaźnić się z „filozofią” zero waste. Wszystkie osoby, które jeszcze nie są do niej przekonane, uspokajamy – to nie hipsterska moda, którą rozpowszechniają młodzi ludzie z dużych miast. Niemarnowanie, bo o nim mowa, to podejście, które doskonale znały nasze babcie i praktykowały nasze mamy w trudnych czasach. Kiedyś było wymuszone przez brak asortymentu i możliwości zakupowych, dziś jest sposobem życia osób, którym bliskie są losy naszej Planety. Ale zero waste oznacza również „mądre” kupowanie i takie gospodarowanie pieniędzmi, które nie wpędzi nas w kłopoty finansowe, a wręcz przeciwnie – pozwoli na oszczędności. Przygodę z zero waste warto zacząć od zaprzyjaźnienia się z czterema słowami: refuse, reduce, repair, reuse. Co oznaczają te 4 „erki”?

REKLAMA

Refuse, czyli sztuka odmawiania

REKLAMA

Wchodząc do galerii handlowej, praktycznie już od wejścia jesteśmy namawiani, by wejść do sklepu X, Y, Z. Krzyczą do nas szyldy z reklamami i informacje o promocjach. Bądźmy na to odporni, bo wyjdziemy ze sklepu z zakupami, których wcale nie potrzebowaliśmy i z… uszczuplonym portfelem. Nie dajmy sobie wcisnąć darmowych próbek czy bonów zniżkowych – to zachęta, aby zrobić kolejny krok i dokonać zakupów pod wpływem chwili.

Jak zaznacza Agnieszka Surowiec, ekspert Intrum: – Ta sama zasada obowiązuje, gdy ktoś do nas dzwoni z „ofertą specjalną”. Przecież nie myśleliśmy o zmianie telefonu komórkowego, więc nie dajmy się namówić na kupno nowego, gdy dzwoni do nas przedstawiciel firmy telekomunikacyjnej. Nie dajmy się namówić na cross selling – chodzi o sytuację, w której podczas zakupu jednego produktu jest nam proponowany drugi, nawet w promocji. I ważne – najczęściej jest tylko pozorna okazja. Pamiętajmy, że taka forma sprzedaży, zawsze musi się opłacać firmie. To, że na pierwszy rzut oka nie widzimy kosztów ukrytych, to nie znaczy, że ich nie ma.

Uważajmy na zakupy w sieci. Scrolując Internet w godzinach wieczornych, dla odstresowania się, łatwo kliknąć tu i tam i kupić coś, czego nie potrzebujemy. Nawet drobne zakupy to spore wyzwanie dla naszego budżetu, jeżeli mamy nawyk nieprzemyślanego kupowania.

Reduce, czyli kupuj tyle, ile potrzebujesz

REKLAMA

Kompulsywne, nieprzemyślane zakupy nie mają miejsca tylko wtedy, gdy kupujemy kolejny gadżet albo piątą taką samą sukienkę – tak to ważne, aby w ogóle ograniczać liczbę przedmiotów w naszym życiu – ale dotyczą także kupowania potrzebnych rzeczy, nawet produktów pierwszej potrzeby. – Podczas zakupów zastanówmy się, czy potrzebujemy szóstej paczki ryżu – mimo że jest w naszym ulubionym sklepie za pół ceny – jeżeli nasza rodzina woli przysłowiową pomidorową z makaronem. Nie kupujmy np. pomarańczy, bo pięknie wyglądają i są w promocji, jeżeli
i tak wiemy, że ich nie zjemy. To wrzucanie do kosza jedzenia i… pieniędzy, które moglibyśmy wydać na jakiś istotniejszy cel lub zaoszczędzić – dodaje Agnieszka Surowiec, ekspert Intrum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o zakupy, to warto postawić nie na ilość, a na jakość. Kupujmy mniej rzeczy, ale lepszej jakości, które posłużą nam na dłużej. Warto również przemyśleć, w jaki sposób konsumujemy rozrywkę i ile za nią płacimy. Zastanówmy się, czy rzeczywiście potrzebujemy dostępu aż do pięciu platform streamingowych z serialami, jeżeli ostatnio w wolnym czasie wsiąkliśmy w czytanie skandynawskich kryminałów i czy warto płacić za karnet na siłownię, jeżeli ostatnio byliśmy w niej rok temu. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w których pieniądze przelatują nam przez palce i uciekają z portfela!

Repair, czyli naprawiaj i przerabiaj

Obecnie ceny sprzętów elektronicznych czy ubrań z tzw. sieciówek są relatywnie niskie, na tyle, że odzwyczailiśmy się od naprawiania rzeczy – gdy coś się popsuje, kupujemy następną. A szkoda, bo możemy nieco zaoszczędzić, dając przedmiotom drugie życie, nie mówiąc już o tym, że będzie to z korzyścią dla środowiska.

Gdy mikser lub żelazko przestaje działać – w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy przypadkiem nie uda nam się naprawić sprzętu zupełnie bezkosztowo w ramach obowiązującej jeszcze gwarancji. Jeżeli nie, poszukajmy w sieci najtańszego w naszej okolicy punktu naprawy. Możemy „zaprzyjaźnić” się z „filozofią” repair bardzo szybko, przerabiając stare ubrania, bo to daje fantastyczne efekty. Może się okazać, że stara kurtka dżinsowa, która miała trafić na śmietnik, jako kamizelka nabrała zupełnie nowego charakteru i wygląda jak z magazynu modowego. Zresztą, ubrań, których nie chcemy już nosić i nawet wtedy, kiedy nie mamy pomysłu na ich przerobienie, nigdy nie wyrzucajmy do kosza! Sprzedajmy na jednej z dostępnych platform, gdzie można kupić ubrania z drugiej ręki. Jeszcze lepszym pomysłem będzie zrobienie dobrego użytku i wrzucenie ubrań do pojemnika PCK. Nasze ubrania z pewnością trafią w dobre ręce.

Reuse – czyli pomysłowość, która się opłaca

Facebook, Instagram, a ostatnio także TikTok są „zalane” przez filmiki w stylu DIY (z ang. do it yourself), które podpowiadają nie tylko, jak nadać drugie życie przedmiotom, które już nie są nam potrzebne, ale także pozwalają znaleźć dla nich kompletnie nowe zastosowanie, czasem nawet kilka! Pięknie ozdobione pudełko po butach może być pudełkiem na przechowywanie skarbów dla naszego dziecka. Rama po rozbitym lustrze po przerobieniu i przyozdobieniu modnymi, tzw. suchymi trawami, może stanowić designerski element wystroju naszego domu czy mieszkania, za który zapłacilibyśmy w sklepie astronomiczną sumę.

Jak zaznacza Agnieszka Surowiec, ekspert Intrum, chyba nic tak nie wyraża ducha reuse, jak gotowanie! – „Resztki” z wczorajszego obiadu po dodaniu dwóch „nowych” składników mogą stanowić pyszną kolację. Przecier pomidorowy, który został nam po przygotowaniu zupy, może stanowić świetną bazę do przygotowania sosu do spaghetti. Z jabłek, które już nie są dla nas atrakcyjne do zjedzenia „na surowo”, upieczmy szarlotkę – będzie idealna na niedzielny deser. Inflacja wynosi już 17,2%, a ceny niektórych produktów spożywczych podrożały nawet trzykrotnie. Planujmy posiłki, co pomoże nam zaplanować z głową zakupy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kupimy to, czego potrzebujemy i nic się nie zmarnuje – i nasze pieniądze też nie trafią do kosza!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA