Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
REKLAMA
REKLAMA
Tatuaż lub makijaż permanentny - jaki tusz?
Chcąc poddać się zabiegowi wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego trzeba upewnić się, że stosowany będzie preparat przeznaczony do tego celu – podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.
REKLAMA
Wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
GIS wyjaśnia, że mieszaniny stosowane do tatuowania i makijażu permanentnego składają się nie tylko z barwników, ale również składników pomocniczych - rozpuszczalników, regulatorów pH, substancji konserwujących i innych.
Niezbędne informacje
Inspektorat podkreśla, że na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone informacją "Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym".
REKLAMA
Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że etykieta mieszaniny powinna zawierać numer partii i wykaz składników. O ile wynika to ze składu produktu może także mieć informacje m.in. o zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu i chromu (stężenie w produkcie dla niklu nie może przekraczać 0,0005 proc., dla chromu 0,00005 proc.) oraz ostrzeżenie, że może powodować reakcje alergiczne.
GIS zaznacza, że przed użyciem mieszaniny do tatuowania osoba wykorzystująca ją jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.
Mieszaniny niezawierające zwrotu "Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym" nie mogą być używane do tatuowania.
Inspektorat sanitarny podał, że wydał informację w związku z pojawiającymi się informacjami o niebezpiecznych tuszach do tatuaży lub makijażu permanentnego. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA