Las w słoiku - jak nie złamać prawa?
REKLAMA
REKLAMA
Las w słoiku - mchy i porosty
GDOS zwraca uwagę na fakt, iż jednym z powszechnych elementów lasu w słoiku są mchy i porosty np. chrobotki. Najpopularniejszy gatunek mchu wykorzystywany do celów dekoracyjnych to z kolei bielistka siwa (zwana mchem poduszkowym).
REKLAMA
Las w słoiku - gatunki chronione
„Zarówno jednak bielistka siwa, jak i wiele gatunków chrobotków znajduje się w Polsce pod ochroną. W stosunku do nich obowiązują m.in. zakazy zbioru, przetrzymywania i sprzedaży.
Zakazy w stosunku do chronionych gatunków obowiązują przez cały rok i dotyczą nawet najmniejszych fragmentów chronionych roślin i porostów. Za złamanie tych przepisów grozi kara aresztu albo grzywny” – czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Listę gatunków mchów i porostów objętych ochroną zawiera rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej roślin i rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.
Las w słoiku - GDOS radzi
REKLAMA
„Potrzebne do stworzenia zielonych aranżacji rośliny i porosty możemy nabyć w kwiaciarniach, na giełdach florystycznych oraz w sklepach specjalizujących się w dystrybucji gatunków roślin niepodlegających ochronie (np. nie zostały wymienione w rozporządzeniach lub zostały wyhodowane na specjalistycznych farmach), a w przypadku gatunków chronionych – wwieziono je do Polski lub pozyskano ze środowiska przyrodniczego na podstawie odpowiednich zezwoleń regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” – podpowiada GDOS.
W praktyce nabywając rośliny możemy zapytać o kraj ich pochodzenia czy legalność źródła. Jeśli mamy wątpliwości co do legalności źródła pochodzenia użytych roślin, powinniśmy zgłosić sprawę organom ścigania.
Jeśli zbieramy rośliny samodzielnie - zdaniem GDOS - w pierwszej kolejności wykorzystywać gatunki niepodlegające ochronie. W przypadku gatunków chronionych należy wcześniej uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazów m.in. zbioru, przetrzymywania, posiadania. Zezwolenie wydaje właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska lub Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat