Prezes UOKiK przestrzega przed pochopnymi przelewami
REKLAMA
REKLAMA
Prezes UOKiK: Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy
"Zachęcam do niesienia pomocy ofiarom i uchodźcom wojny w Ukrainie. Wszystkie informacje o tym, co możemy zrobić dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl. Jeśli decydujemy się na wsparcie finansowe, to sprawdźmy dokładnie cel zbiórki i jej zasady. Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, by konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania" – podkreśla Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
REKLAMA
Problem podwójnego przewalutowania wpłaty
UOKiK przytacza sprawę konsumenta, w której doszło do podwójnego przewalutowania wpłaty na pomoc ukraińskim ofiarom agresji wojskowej. „Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające i wystąpił do pośredników płatności: spółki Pay Pal oraz właściciela serwisu Facebook – spółki Meta” – czytamy na stronie internetowej UOKiK. Urząd chce sprawdzić czy konsumenci są wystarczająco informowani o dokonywaniu płatności i przewalutowania.
Wsparcie uchodźców z Ukrainy - o czym pamiętać?
Jak zatem wspierać uchodźców z Ukrainy? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, by weryfikować zbiórki i czytać regulaminy pośredników płatności. „Nie klikaj w linki otrzymane smsem namawiające do wpłaty, nie ufaj wiadomościom e-mail rzekomo od obywateli Ukrainy, którzy proszą o przekaz pieniężny. Wpłacaj pieniądze oficjalnie działającym organizacjom charytatywnym, a nie na indywidualne konta” – zaleca UOKiK.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat