REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wróciła moda na całoroczne domy z drewna

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie ceny domów z cegły i pustaków spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wznoszenie domów z drewna. Jakie są wady i zalety domów z drewna?

 

Gwałtownie rosnące ceny mieszkań w dużych miastach powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem nieruchomości za miastem.

Równie ważną sprawą jest wybór odpowiedniej technologii, w której planujemy wznieść przyszłe lokum. Pomimo rosnących cen drewna, coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. Powodem jest ekologiczność materiału oraz fakt, że w takich budynkach mogą mieszkać alergicy.

W całej Polsce od dawna były wznoszone domu z bali. Obecnie domy całoroczne są wznoszone z bali o średnicy od 28 do 30 cm. Główną zaletą takich obiektów jest utrzymywanie ciepła. Ściany wykonane z takiego surowca szybko się nagrzewają i wolno oddają ciepło na zewnątrz. Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy okazuje się, że drewno, z którego ma być wybudowany ich dom, jest jeszcze trochę wilgotne. Eksperci uważają, że to jest dobre rozwiązanie. Surowe bale będące nadal nieco wilgotne są łatwe do obróbki, a wysychają one już ułożone w sposób naturalny. Dom wybudowany z takich bali musi być jednak poddany konserwacji po roku. W takim budynku można mieszkać w czasie jego schnięcia, lecz nie należy drewna niczym nasączać od środka, czyli mówiąc wprost niczym malować. Wynika to z faktu, że drewno schnie i nadmiar wilgoci musi uchodzić. Oczywiście po okresie schnięcia domy takie mają szczeliny. Producenci takich domów doradzają ich użytkownikom wypełnienie szczelin wełną mineralną. Szpary też mogą być zabijane specjalnymi klinami lub też uzupełniane specjalnymi preparatami do drewna. Jednak warto uważać, by uszczelniając dom, przypadkiem nie wywołać efektu termosu. Może się tak zdarzyć, jeśli budynek zostanie uszczelniony wełną mineralną lub styropianem w taki sposób, że nie będzie oddychać.

Wiejskie chaty w miastach

W Polsce domy z bali są budowane na kilka sposobów. Pierwszy rodzaj to dom wiejski, w którym jest wykorzystana konstrukcja wieńcowa. Zaletą takiego domu jest fakt, że dom taki jest montowany średnio cztery tygodnie.

Drugi typ konstrukcji domu, tzw. sumikowo-łątkowy, nazywany jest polskim. Nazwa jest trudna, więc wybierając typ konstrukcji, lepiej jest używać określenia, że chodzi o konstrukcję polską, gdyż to pozwoli nam uniknąć pomyłki. Wybierając dom z drewna wznoszony w takiej technologii warto wiedzieć, że jego konstrukcja składa się z podwaliny, którą mocuje się do fundamentu za pomocą kotew. Na podwalinie rozmieszcza się łątki, czyli słupy. W narożnikach domu montuje się słupy narożne i w odstępach od 0,5 m do 1,8 m słupy pośrednie. Pomiędzy słupami wmontowane są sumiki (od tego pochodzi pierwsza część nazwy konstrukcji). Całą konstrukcję od góry zamyka się oczepem (belką), który usztywnia konstrukcję. Elementy wykonywane są z drewna sosnowego wysuszonego w suszarniach do wilgotności 18 proc.

Pruski mur

Z Niemiec dotarła do Polski moda na tzw. mur pruski. Budowniczowie ten typ konstrukcji określają jako szkieletowa, zwana jest też szachulcową lub fachówką (z niem. Fachwerk). Popularność tego typu budownictwa wynikała z faktu, że obiekty budowane w taki sposób były tanie. Szkielet był bowiem nie tylko wypełniony cegłą, ale także gliną i trzciną. W przypadku zastosowania gliny przestrzeń między belkami wypełniało się dodatkowo pionowymi szczapami, a glinę mieszało się z sieczką lub innym materiałem wiążącym. Drewno odpowiednio zabezpieczone było widoczne z zewnątrz i stawało się elementem dekoracyjnym. W nowych budynkach zewnętrznie przypominających mur pruski podstawą konstrukcji są pełne belki drewniane wypełnione styropianem. Od wewnątrz budynek wykończony jest płytą gipsowo-kartonową, a od zewnątrz tynkiem mineralnym. Takie budynki w zależności od przeznaczenia mogą pełnić funkcję domu mieszkalnego lub całorocznego domu rekreacyjnego. Dom tego typu powstaje szybko, montaż konstrukcji całego budynku w każdym miejscu trwa jeden dzień, a całość około jednego miesiąca. Dodatkowym atutem może być udział pracy własnej w wykończeniu, przez co obniża się cenę budynku. Według obliczeń projektantów oraz opinii Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej - zastosowane materiały spełniają warunki izolacyjne obowiązujące wg PN dla budynków mieszkalnych, tj. K<0,3 W/m2.

Szwedzkie domy

Chociaż wielu osobom technologia szkieletu drewnianego kojarzy się z budownictwem kanadyjskim, to tak naprawdę technika ta wywodzi się ze Szwecji. To stanowi dowód, że domy wykonane tą techniką charakteryzują się bardzo dobrą ochroną cieplną. Praktycznie cała grubość ściany to izolacja cieplna. Fakt, iż konstrukcja domu jest w całości drewniana, obniża jej ciężar, co pozwala zaoszczędzić przy budowie fundamentów. Technologia ta jest tzw. technologią suchą. Dzięki temu prace budowlane wykonywać można niezależnie od pory roku. Budowa konstrukcji sprowadza się do montażu elementów przy użyciu gwoździ oraz metalowych łączników. Wyeliminowane są przerwy technologiczne, co znacznie skraca ogólny czas budowy. Wykonanie domu od podstaw do wykończenia pod klucz zajmuje średnio trzy miesiące.

Łatwy montaż

Domy szkieletowe charakteryzują się także łatwością przebudowy i modernizacji. Bez większych problemów można dom rozbudować, w momencie gdy powiększa się rodzina, jak również wymienić instalację na nowocześniejszą. Argumentem przemawiającym za budownictwem szkieletowym jest mała grubość ścian zewnętrznych. Domy murowane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają mniejszą powierzchnię użytkową. Dom drewniany o powierzchni całkowitej 100 mkw. posiada o 10-12 mkw. więcej powierzchni użytkowej od takiego samego z zewnątrz murowanego domu. Jednocześnie inaczej niż w przypadku domów z bali, drewno musi być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć, bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość.

Znakiem charakterystycznym dla tych budynków jest wykończenie zewnętrzne ściany. Przeważnie jest to siding winylowy czy drewniany. Elewację można też wykończyć tynkiem kładzionym na styropianie. Stosując styropian, należy zapewnić wentylację pomiędzy płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a wewnętrzną stroną styropianu. Podobnie wykańcza się elewację cegłą klinkierową; między płytą poszycia pokrytą wiatroizolacją a licem z cegły pozostawia się wentylowaną pustkę powietrzną.

PLUSY I MINUSY DOMÓW Z DREWNA

Plusy

- drewno ma dobre parametry cieplne, gdyż współczynnik przewodzenia ciepła jest kilkakrotnie lepszy niż współczynnik przewodzenia ciepła szczelinowych pustaków ceramicznych,

- drewno jest ogólnie dostępne i można je kupić w składach drewna i tartakach w całej Polsce,

- dobry materiał do obróbki. Do zbudowania domu drewnianego wystarczają takie narzędzia, jak piła, młotek lub gwoździe ostatnio zastępowane łącznikami metalowymi,

- prace mokre sprowadzają się wyłącznie do murowania lub betonowania fundamentów, a dzięki temu wznoszenie takich domów jest możliwe przez cały rok.

Minusy:

- w przypadku zbudowania domu na zbyt niskim fundamencie, drewno się nawilgaca i niszczy,

- materiał łatwopalny,

- do ocieplenia należy stosować droższą wełnę mineralną niż styropian, który czasami jest atakowany przez gryzonie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Liczba pozwoleń na budowę w Polsce

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Cena 1 m2 domów wolnostojących

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.l

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA