Postępowanie antymonopolowe
Sprawa swój początek miała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na wniosek Izby Wydawców Prasy wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko stowarzyszeniu autorów ZAiKS oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Izba w swoim wniosku zarzuciła pozwanym podmiotom, iż korzystając z pozycji organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zawarły porozumienie między sobą, ustalając jednolite stawki wynagrodzeń autorskich. Dowody na takie zachowanie Izba Wydawców przedstawiła mocne. Do zawarcia takiego porozumienia przyznał się sam ZAiKS, informując o tym Izbę w specjalnym piśmie.
Zobacz serwis: Prawo autorskie
Decyzja UOKiK
W opinii Urzędu zmierzeniem przedsiębiorców było wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych oraz przede wszystkim ostatecznych użytkowników – konsumentów. Obok nakazu zaniechania praktyki, na uczestników zakazanego porozumienia nałożono kary finansowe – 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.
Zobacz: Reader's Digest łamał prawa konsumentów
Postępowanie sądowe
Ukarane podmioty skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdzały ustalenia Prezes Urzędu – w lipcu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 1 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny, który oddalił apelacje przedsiębiorców. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd m.in. zgodził się z oceną, że doszło do zawarcia porozumienia cenowego, którego celem było ograniczenie konkurencji, a wysokość nałożonych sankcji uznał za właściwą do stopnia naruszenia prawa.
Zobacz serwis: W sądzie
Decyzja jest prawomocna.
Źródło: uokik.gov.pl