Orlen i Lotos w porozumieniu wycofały benzynę U-95 - orzekł sąd
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja UOKiK
Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie potwierdził ostatecznie decyzję UOKiK-u z 2007 r., w której Urząd uznał, że paliwowe koncerny zawarły porozumienie o zakończeniu produkcji uniwersalnej benzyny U-95.
REKLAMA
Początek samej sprawy miał miejsce jeszcze w 2005 r., kiedy to Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe wobec dwóch największych producentów paliwa. W toku postępowania stwierdzono, iż wobec nieopłacalności produkcji, spowodowanej spadkiem popytu na benzynę uniwersalną U-95 Orlen i Lotos zawarły porozumienie o wspólnym zakończeniu produkcji.
Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos.
Odwiedź portal: MOTO wieszjak
Odstąpienie od rywalizacji rynkowej
REKLAMA
Urząd w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania paliwa z obrotu, a jedynie wspólne uzgodnienie działań pomiędzy konkurentami. Prezes Urzędu uznał to za odstąpienie od rywalizacji rynkowej, które miało negatywny wpływ na jakość oferowanych dóbr i poziom cen.
UOKiK uznał, że celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje sektor. Działając w ten sposób spółki ustaliły sposób zachowania i wyeliminowały wszelką niepewność co do poczynań konkurenta.
Za praktyki naruszające konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary pieniężne: 4,5 mln zł na PKN Orlen oraz milion złotych na Grupę Lotos.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Droga sądowa
Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.
Spółki skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji podzielały jednak argumentację Urzędu. 11 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia. Utrzymane zostały również sankcje finansowe nałożone na PKN Orlen oraz Grupę Lotos.
Zobacz serwis: W sądzie
Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat