Więcej reklam w telewizji

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Stacje telewizyjne oraz stacje radiowe będą częściej emitować reklamy przerywające program telewizyjny.
Stacje telewizyjne oraz stacje radiowe będą częściej emitować reklamy przerywające program telewizyjny. Spotów w trakcie audycji nie będą emitować stacje publiczne.

Wynika to z nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która trafiła pod obrady rządu. „Nawet 30 – minutowe filmy i programy publicystyczne będą mogły być przerywane reklamami. Wyjątkiem będą audycje dla dzieci i transmisje uroczystości religijnych” podaje piątkowy Dziennik Gazeta Prawna.

Celem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest liberalizacja zasad umieszczania reklam w programach telewizyjnych. Stacje telewizyjne i radiowe będą mogły więcej czasu poświęcić na emitowanie spotów reklamowych. Nadal zakazane będzie przerywanie blokami reklamowymi audycji telewizyjnych i radiowych w stacjach publicznych, za wyjątkiem zawodów sportowych.

Nowela zakłada także ograniczenia dla możliwości stosowania ukrytych reklam w filmach i serialach. Wprowadzone zostaną obostrzenia, a reklamowane produkty nie będą mogły być nadmiernie eksponowane – podaje „DGP”.

Jakie będą zasady emisji reklam

Zwiększona ma być dopuszczalna częstotliwość przerywania filmów. Obecnie możliwość przerywania programu istnieje w sytuacji, jeżeli film trwa dłużej niż 45 minut. Zmiany w ustawie skrócą ten czas do pół godziny. Dodatkowo  reklamy pojawią się również w trakcie audycji publicystycznych, dokumentalnych oraz religijnych krótszych niż 30 minut. Do tej pory było to zakazane.

Spoty reklamowe przerywające program będą mogły być emitowane co 10 minut. Obecnie odstępy między blokami reklamowymi nie mogą być krótsze niż 20 minut. Z drugiej strony całkowity czas trwania reklam nie będzie mógł przekroczyć 12 minut na godzinę.

Zobacz również: Reklama

Zakaz ukrytych reklam

Nowe przepisy mają zagwarantować odbiorcom łatwość rozpoznawania przekazów handlowych, czyli także reklamy. Oznacza to, że stosowanie ukrytej reklamy będzie zabronione. Przekaz marketingowy powinien być z łatwością odróżnialny od materiałów redakcyjnych.

Reklama dla dzieci

Projekt ustawy podtrzymuje ograniczenia stosowania reklamy zwłaszcza w odniesieniu do małoletnich. Pomimo liberalizacji, zakaz reklamy będzie obowiązywał także w stosunku do audycji skierowanych do dzieci, transmisji uroczystości religijnych oraz serwisów informacyjnych

Zobacz również: Reklama do dzieci

Źródło:

Gazeta Prawna

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...