Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy antynikotynowej. / inforCMS
Pełny zakaz palenia będzie obowiązywał tylko w lokalach z jedną salą. Zakaz palenia nie obejmie e-papierosów, odrzucają poprawkę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta

Sukces przeciwników tytoniu jest połowiczny. Zgodnie z propozycjami parlamentu zakaz palenia będzie pełny jedynie w tych mniejszych lokalach. Właściciele pubów i restauracji, którzy dysponują co najmniej dwoma salami przeznaczonymi dla klientów, będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących.

Konieczne będzie jednak spełnienie dodatkowych wymogów. Pomieszczenia dla palaczy muszą być zamknięte oraz wentylowane.

Zakaz nie obejmie e-papierosa

Decyzja Sejmu na pewno ucieszy producentów i przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją tzw. e-papierosów. Posłowie nie zgodzili się na poprawki Senatorów, którzy chcieli uznać za wyrób tytoniowy także elektroniczne inhalatory nikotyny. Oznaczałoby to, że przepisy dotyczące zakazu palenia musiałyby być stosowane także do tych produktów.

Zobacz również: Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Nowa ustawa oznacza także zmiany w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych. Miłośnicy „dymka” nie będą już mogli otrzymywać darmowych paczek papierosów rozdawanych podczas publicznych degustacji. Zabronione będzie również rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych oraz symboli z nimi związanych.

Zakaz palenia w środkach transportu

Dym papierosowy ma zniknąć z wszelkich środków transportu publicznego. Zakaz palenia będzie obowiązywał w taksówkach, samochodach służbowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej. W tym ostatnim miejscu zakaz palenia obowiązuje już w kilku miastach.

Ponadto całkowity zakaz palenia będzie obowiązywał w miejscach przeznaczonych do wypoczynku oraz miejscach zabaw dzieci.

Kary grzywny za brak informacji

Sprzedawcy będą zobowiązani do umieszczania informacji, iż nieletni nie mogą nabywać produktów tytoniowych. Za sam jej brak będą oni karani grzywną.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...