Od 1 marca możesz się zwolnić z abonamentu
REKLAMA
REKLAMA
Tutaj pobierzesz formularz oświadczenia
REKLAMA
Od tego miesiąca rozszerzony został krąg osób, które mają prawo do uzyskania zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu radiowo – telewizyjnego.
Nie wszyscy emeryci skorzystają
Według nowych przepisów opłat tych nie będą musiały regulować osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Z racji tego, iż na koniec 2009 r. wyniosło ono 3102,98 zł, ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, których świadczenia emerytalne nie przekraczają kwoty 1551,48 zł.
Ponadto zwolnienie z abonamentu mogą uzyskać również osoby uprawnione do świadczeń socjalnych, przedemerytalnych, korzystające ze świadczeń rodzinnych oraz bezrobotni.
Co należy zrobić
Nabycie zwolnienia będzie możliwe po uprzednim przedłożeniu odpowiedniego oświadczenia w placówce pocztowej. Jego treść można już pobrać ze stron naszego portalu.
Oświadczenie o zwolnieniu od abonamentu
REKLAMA
Wraz z oświadczeniem, uprawnieni będą musieli przedstawić określone dokumenty. Osoby powyżej 60 roku życia oprócz oświadczenia powinny przedstawić także dowód osobisty oraz decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno – rentowego o wysokości świadczenia (wystarczy odcinek emerytury).
W przypadku osób korzystających z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych niezbędne będzie potwierdzenie uprawnień odpowiednim zaświadczeniem z urzędu. Z kolei pozostający bez pracy odwiedzając placówkę pocztową będą musieli zaopatrzyć się dodatkowo w zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.
Zwrot zapłaconego abonamentu
Gdy formalności na poczcie zostaną załatwione, zwolnienie od abonamentu zacznie obowiązywać z początkiem następnego miesiąca. Jeżeli zatem oświadczenie zostanie złożone na poczcie dopiero w marcu, to zwolnienie zacznie obowiązywać od początku kwietnia.
Nowelizacja przepisów o abonamencie daje też możliwość odzyskania pieniędzy osobom, które pomimo uprawnienia do zwolnienia, opłaciły go za dłuższy okres. W takiej sytuacji uprawnieni będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot nienależnego abonamentu.
Osoba, która opłaciła w styczniu abonament za cały rok, a oświadczenie o przysługującym jej zwolnieniu złożyła w marcu będzie mogła ubiegać się o zwrot opłaty za okres kwiecień – grudzień.
Podstawa prawna:
Ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 13, poz. 70),
Rozporządzenie KRRiTv z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentów oraz wzoru oświadczenia potwierdzających uprawnienia do zwolnień od opłat abonamentowych (Dz. U. 2010 r. nr 29, poz. 152).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat