Leasing konsumencki zyska dzięki UE
REKLAMA
REKLAMA
Projekt powinien być przygotowany jak najszybciej, gdyż do 11 czerwca 2010 roku Polska jest zobligowana do przyjęcia unijnej dyrektywy obejmującej swym zakresem to zagadnienie.
REKLAMA
Zmiany w podatkach
Równocześnie z pracami nad ustawą o kredycie konsumenckim, trwają również działania mające na celu zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz fizycznych w zakresie leasingu. Projekt znajduje się w fazie przygotowań, a jego wprowadzenie planowane jest na styczeń 2011 roku.
Leasing zamiast kredytu konsumenckiego
Zmiany prawne pozwoliłyby więc firmom oferującym wynajem długoterminowy wykazać się i zaoferować klientom nowe rozwiązania. Dla całej branży leasingowej byłby to impuls do dalszego, dynamicznego rozwoju. Obecnie leasing konsumencki nie jest w Polsce popularny, ponieważ osoby fizyczne nie mogą wliczać rat leasingowych w koszty uzyskania przychodów, czy też odliczać podatku VAT.
Dlatego też konsumenci chcąc kupić nowy samochód przeważnie decydują się na wzięcie kredytu, który w obecnych warunkach jest bardziej atrakcyjny finansowo.
REKLAMA
Nowe przepisy sprawią, że leasing konsumencki stanowić będzie alternatywę dla kredytów konsumenckich. Korzystnie wpłynie to na koszt finansowania. Klienci indywidualni będą mieli również możliwość korzystania z usług dodatkowych, tj. z przeglądów technicznych, sezonowej wymiany opon, serwisowania, a także doboru odpowiedniego ubezpieczenia. Również w przypadku szkody, konsekwencje ponosiłby leasingodawca, a nie jak w przypadku kredytu konsumenckiego – klient.
Wejście w życie nowych przepisów jest kwestią niezwykle istotną, zarówno dla branży leasingowej jak i dla konsumentów. Osoby prywatne zyskają możliwość zawierania umów leasingu, które będą mogły być zakończone w dowolnym momencie. Ponad to planowane zmiany rozstrzygać będą kwestię amortyzowania (zmniejszenia wartości) przedmiotu leasingu. Powyższe zmiany dałyby konsumentom większe uprawnienia, jednocześnie rozpowszechniając leasing wśród osób prywatnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat