Samochód w najem czy leasing?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w leasingu konsumenckim
Jedną z poważnych alternatyw wobec zakupu samochodu na kredyt jest leasing. Już wkrótce może on stać się prawdziwym przebojem, jako że od 1 lipca obowiązywać zaczęła ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która ma ułatwić funkcjonowanie leasingu konsumenckiego. Ustawa w odniesieniu do leasingu wprowadza przede wszystkim korzystne zmiany podatkowe, które mają uatrakcyjnić i upowszechnić leasing względem tradycyjnego kredytu.
REKLAMA
Zobacz serwis: Leasing konsumencki
Czym jest leasing
REKLAMA
Leasing jest formą dostępu do dóbr, na które nas nie stać lub też ich zakup na dłuższą metę jest niecelowy. Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Innymi słowy leasing jest relacją prawną pomiędzy wyspecjalizowanym w tym przedsiębiorcą (firmą leasingową) a jej klientem. Przedsiębiorca nabywa samochód na własność i przekazuje go do używania leasingobiorcy. Ten w zamian zobowiązuje się płacić określone raty leasingowe.
Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Zobacz serwis: Umowy
A może jednak najem …
Nie zawsze jednak leasing może odpowiadać naszym potrzebom. Wiąże się on bowiem z kilkuletnim okresem w którym będziemy ponosić koszty rat leasingowych. Co jednak, gdy samochód potrzebujemy tylko na określony czas?
REKLAMA
W takiej sytuacji rozwiązaniem może stać się najem pojazdu. Ma on podobne skutki do leasingu. W wyniku umowy uzyskujemy prawo używania przedmiotu najmu, w tym przypadku samochodu. Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego w zamian najemca obowiązuje się płacić określony czynsz. W odróżnieniu od umowy leasingu nie musi być to jednak gotówka. Czynsz najemcy może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (art. 659 ust. 2). Daje to możliwość uzyskania dostępu do samochodu także tym, którzy nie dysponują gotówką.
Przedsiębiorca A potrzebuje autokaru do prowadzenia działalności. Zawiera umowę najmu autokaru z przedsiębiorcą B. W ramach czynszu zobowiązuje się za to wykonywać dla wynajmującego codzienny przewóz jego pracowników do i z pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat