Leasing konsumencki jest jedną z alternatyw dla kredytów bankowych. Jest dużo prostszym instrumentem finansowania zakupu danej rzeczy (np. samochodu), gdyż nie wymaga aż tylu formalności, jaki zażąda zawsze bank. Niemniej jednak przy leasingu warto pamiętać o tym, że właścicielem rzeczy pozostaje firma leasingowa. Zaś przejście własności na klienta jest możliwe dopiero po upływie czasu, na jaki zawarta została umowa i tylko wtedy, gdy strony w umowie zawarły klauzulę wykupu przedmiotu leasingu.
Opcja wykupu
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przeniesienie własności przedmiotu leasingu na klienta powinno być określone w umowie. Co do zasady może to się odbyć bezpłatnie, jednak najczęściej konieczne będzie uiszczenie określonej kwoty (różnicy między aktualną wartością samochodu, a sumą do tej pory wypłaconą firmie leasingowej).
Zgodnie z art. 70916 jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.
Zobacz również serwis: Leasing konsumencki
Zgodnie z powyższym przeniesienie własności następuje po oświadczeniu leasingobiorcy, który powinien jest złożyć względem firmy leasingowej w terminie miesiąca od końca umowy.
Opcja wykupu jest traktowana jako odrębna od leasingu umowa. Przy leasingu nieruchomości konieczne jest dochowanie formy aktu notarialnego takiej umowy.
Wartość rezydualna
Często jednak można spotkać klauzule umowne, które w przypadku skorzystania z opcji wykupu uzależniają jej spełnienie od zapłaty określonej kwoty. Przeważnie jest ona ustalana w symbolicznej wysokości lub też na preferencyjnych warunkach.
W umowie z firmą leasingową w takim przypadku powinna być określona tzw. wartość rezydualna (kwota końcowa), czyli kwota, za którą możliwe jest nabycie przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Wartość kwoty końcowej wpływa na wysokość rat leasingowych, które leasingobiorca musi płacić w trakcie trwania umowy.
Zadaj pytanie: Forum prawników