Bezpieczne przelewy zagraniczne
REKLAMA
REKLAMA
Banki nie powinny pobierać wyższych opłat za standardowe przekazy międzynarodowe pod warunkiem, że będą one spełniały następujące wymogi:
REKLAMA
- poprawnie podano liczby IBAN i BIC banku, do którego pieniądze są wysyłane;
- przelew jest w walucie Euro;
- zlecenie nie przekracza kwoty 50 000 Euro.
- zarówno kraj wysłania przekazu jak i jego odebrania jest członkiem Unii Europejskiej.
Państwa należące do Unii Europejskiej to: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Cypr, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry.
Opłaty
Opłaty związane z tego typu czynnościami bankowymi są różne w zależności od miejsca zlecenia i ponosi je osoba dokonująca przelewu. Niedozwolone jest obciążanie kosztami za operacje bankowe osoby, do której pieniądze miały być dostarczone.
Kwoty powyżej 50 000 EUR muszą być zgłoszone do urzędu celnego.
Opóźnienie
Termin, w jakim przelew powinien być dostarczony do beneficjenta to maksymalnie 6 dni roboczych. Strony mogą jednak przewidzieć w umowie inny termin. W przypadku nienależytego wykonania umowy przez bank klient może domagać się stosownej rekompensaty.
Płatność została utracona
Jeżeli zlecenie przelewu w ogóle nie zostało zrealizowane przez bank, konsument jest uprawniony do żądania zwrotu pieniędzy. Maksymalną kwotą, jakiej można żądać wynosi 12 500 EUR plus odsetki i opłaty.
W przypadkach, gdy bank odwołał przelew ma on obowiązek zapłacić konsumentowi odsetki za niezrealizowaną usługę. Ich wysokość jest uzależniona od sumy jaka miała być przekazana na konto beneficjenta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat