Wakacje - timesharing
REKLAMA
REKLAMA
Oferta timeshering polega na nabywaniu prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie, w każdym roku, przy jednoczesnym zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia. Dzięki temu, niejednokrotnie nawet, możesz przeżyć "niebiański" wypoczynek, i to przy nieznacznym uszczupleniu zasobów portfela. Pamiętaj jednak, iż zawarcie umowy o timesharing jest decyzją wymagającą głębokiego zastanowienia.
REKLAMA
Warto zatem, w poszukiwaniu rozsądnej i uczciwej oferty, postępować według kilku praktycznych wskazówek:
- Pamiętaj, iż masz prawo dokładnie wiedzieć co, od kogo i na jakich warunkach kupujesz. Dlatego też nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie.
- Bądź asertywny! Nie bój się odmówić osobie, która stara się Ciebie przekonać, iż jej oferta jest "najkorzystniejsza a apartament w słonecznej Hiszpanii jest najtańszą formą spędzania wakacji".
- Wiedz, iż przed podpisaniem umowy o timesharing, przedsiębiorca musi dostarczyć Ci prospekt, który staje się później jej integralną częścią. Dokument ten powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące wynajmowanej nieruchomości, dane osoby oferującej najem, a także oznaczenie czasu, na jaki umowa zostanie zawarta oraz okresu najmu.
- Oferta winna być sporządzona w języku urzędowym państwa, w którym osoba wykupująca najem, ma miejsce zamieszkania lub którego jest obywatelem. Zatem jeżeli mieszkasz w Polsce, domagaj się polskiej wersji prospektu.
- Wiedz, iż przedsiębiorca, w następstwie niezależnych od niego okoliczności, może zmienić informacje zawarte w prospekcie. Zmiany te muszą jednakże zostać przedstawione na piśmie, jeszcze przed zawarciem umowy.
- Pamiętaj, iż przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy timesharingowej, bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od otrzymania dokumentów o najmie. W takim przypadku musisz złożyć przedsiębiorcy pisemną deklarację o Twojej rezygnacji.
- Warto wiedzieć, iż korzystając z prawa odstąpienia nie ponosisz odpowiedzialności wobec przedsiębiorcy. Sama umowa zostaje uznana wówczas za niezawartą.
- Co ważne, zastanów się spokojnie, czy zorganizowane wycieczki nie są dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, gdyż jeżeli w danym roku nie masz na wakacje czasu, ochoty, bądź, co gorsza, jesteś chory, a i tak musisz zapłacić.
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat