Wynajem samochodów w UE
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie chcemy, aby procedura najmu okazała się przysłowiową ‘drogą przez mękę’, powinniśmy skorzystać z kilku praktycznych porad.
REKLAMA
Ustalenia ustne mogą okazać się niekiedy nie dość zobowiązujące, dlatego też formą zawieranej umowy powinna być jej pisemna wersja. Dokument musi zawierać dane kierowcy, osoby wynajmującej, a także wymieniać warunki najmu. Ważny jest również sposób określenia płatności np. wpłata zaliczki oraz zasady jej ewentualnego zwrotu.
Zawsze prośmy także o kopię umowy. Jeśli nie posługujemy się językiem, w którym jest przygotowana, nie akceptujmy jej.
Jeśli decydujemy się skorzystać z oferty internetowej, pamiętajmy o sporządzeniu wydruku ewentualnej korespondencji z osobą oferującą wynajem oraz kopii zamówienia. Unikniemy w ten sposób problemów z wyegzekwowaniem ustaleń na miejscu. Nie zapominajmy również, iż w przypadku umowy zawartej przez internet nie przysługuje nam prawo odstąpienia od niej.
Poinformowanie sprzedawcy o wadach
Jeżeli samochód okazuje się posiadać wady lub widoczne skazy, postanówmy czym prędzej zgłosić przedsiębiorcy nasze zastrzeżenia. Pisemne uwagi mogą być niezwykle cenne, zwłaszcza, gdy uszkodzenia należą do bardzo widocznych lub szczególnie poważnych. Pamiętajmy również, aby sprawdzić dokumentację pojazdu. Możemy dowiedzieć się z niej wielu pożytecznych informacji, np. kiedy dokonano ostatniego przeglądu.
Przy płatności koniecznie domagajmy się wystawienia rachunku lub faktury.
REKLAMA
Wymóg wiekowy może okazać niekiedy się kwestią problematyczną. Musimy pamiętać, iż w niektórych krajach UE granica wieku kierowcy wynosi 18 lat, pomimo tego wybrane firmy europejskie kierują swoją ofertę do osób przynajmniej 21-letnich, dysponujących co najmniej rocznym prawem jazdy.
Gdy już decydujemy się zwrócić pojazd, nie omieszkajmy umieścić w protokole zdania stwierdzenia, w jakim stanie oddajemy auto. Protokół powinien być opatrzony datą oraz podpisem obu stron. Sporządza się go w dwóch egzemplarzach, w tym jeden przeznaczony jest dla konsumenta.
Wycena
W przypadku stłuczki warto jest oddać samochód do warsztatu, by oszacować koszt ewentualnych napraw. W ten sposób możemy uniknąć zawyżenia wartości sporządzonej szkody. Naprawę samochodu pozostawmy jednak już w gestii samego przedsiębiorcy.
Ubezpieczenia
Pamiętajmy, iż dysponujemy również możliwością ubezpieczenia się od odpowiedzialności za zaistniałe szkody. Płacimy wtedy dodatkową stawkę ubezpieczenia za każdy dzień wynajmu. Koniecznie jednak sprawdzajmy warunki polisy, w szczególności, jakiego rodzaju szkód ona dotyczy (np. kradzież).
Nie zapominajmy, iż niekiedy należy wykupić ubezpieczenie od wyjazdów zagranicznych. Ogólne warunki naszego ubezpieczenia powinny również wskazywać na tryb zgłaszania szkód, np. okres 48 godzin.
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat