Grecja
REKLAMA
REKLAMA
Grecja wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Oznacza to, że w przypadku towarów zakupionych przez konsumentów minimalny okres gwarancji wynosi 2 lata.
REKLAMA
W każdym przypadku sprzedaży towaru sprzedawca zobowiązany jest dostarczyć konsumentowi na piśmie wszelkie informacje na temat produktu, jego bezpiecznego użytkowania, konserwacji, a także wszelkich zagrożeń związanych z jego użytkowaniem.
W przypadku sprzedaży nowego produktu o długiej oczekiwanej żywotności (na przykład sprzętu elektronicznego) sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć klientowi pisemną gwarancję w sposób jednoznaczny określającą, co następuje:
- nazwę i adres udzielającego gwarancji,
- produkt, którego dotyczy gwarancja,
- dokładny zakres i czas trwania gwarancji,
- uprawnienia gwarantowane przez aktualne przepisy prawa.
Okres trwania gwarancji musi być proporcjonalny do prawdopodobnego okresu żywotności produktu.
Jeżeli sprzedany został produkt wadliwy lub nieodpowiadający standardom jakości zgodnie z umową, konsument ma prawo w ciągu 2 lat od terminu dostawy towaru domagać się od sprzedawcy naprawy lub zastąpienia (bez opłat) towaru lub obniżenia ceny lub unieważnienia umowy. Wszelkie dodatkowe uprawnienia zawarte w gwarancji udzielanej przez sprzedawcę lub inny podmiot, stanowią uzupełnienie uprawnień wynikających z przepisów prawa.
Wymiana towaru
Konsument nie ma prawa, w świetle przepisów do wymiany towaru. Jest ona uzależniona od dobrej woli sprzedawcy.
Ceny
Obowiązującą w Grecji walutą jest euro. Ceny muszą być wyrażone w euro. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Nie wolno sprzedawać po cenie wyższej niż umieszczona na metce. Cena musi uwzględniać podatek VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon. Konsumenci powinni domagać się paragonu i zachować go.
Podatek
Większość towarów nieżywnościowych oraz usług obłożona jest w Grecji 19% podatkiem od wartości dodanej - VAT (Foros Prostithemenis Axias -FPA). Stawka podatku VAT na żywność wynosi 9%. Stawka podatku VAT na napoje alkoholowe to 19%.
Formy płatności
Najpopularniejszymi formami płatności są w Grecji gotówka i karty kredytowe. Płacąc kartą kredytową, konsument może zostać poproszony o okazanie dokumentu tożsamości. Niektóre mniejsze restauracje i sklepy nie przyjmują płatności kartami kredytowymi.
Wyprzedaże
Termin wyprzedaży ustala co roku Ministerstwo Rozwoju. Wyprzedaż zimowa to zwykle styczeń-luty. Wyprzedaż letnia to zwykle lipiec - sierpień.
Godziny otwarcia
Nie ma typowych godzin pracy sklepów dotyczących całego kraju. Godziny otwarcia wyznaczają w Grecji prefektury i dotyczą one poszczególnych regionów. Sklepy mogą być zamykane w godzinach popołudniowych.
Typowe godziny otwarcia sklepów w największych miastach
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 20.00
Sobota: 09:00 – 15:00
Duże galerie handlowe i supermarkety
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 21.00
Sobota: 09:00 – 18:00
Typowe godziny pracy banków
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 14:30
Piąte: 08:00 – 14:00
Godziny pracy urzędów pocztowych
Poniedziałek – Piątek: 07:30 – 14:00
Niektóre centralne urzędy pocztowe są czynne dłużej (np. w Atenach i Pireusie):
Poniedziałek – Piątek: 07:30 – 20:00
Sobota: 07:30 – 14.00
Niedziela: 09:00 – 13.30
Kaucja
Nie pobiera się kaucji od butelek, puszek czy plastikowych toreb. Niemniej jednak niektóre firmy promują takie praktyki.
Informacja turystyczna
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat