Łotwa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Łotwa wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z nią gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. W ciągu pierwszych 6 miesięcy, konsument może domagać się unieważnienia umowy oraz zwrotu zapłaconej za towar kwoty lub domagać się wolnej od opłat naprawy lub zastąpienia, jeżeli uwidoczni się brak zgodności towaru.
REKLAMA
Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru. Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu 6 miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu 2 lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy.
Konsument powinien pamiętać o odpowiedniej kolejności realizowania roszczenia: po pierwsze, ma prawo domagać się wolnej od opłat wymiany lub zastąpienia. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie dokonać żadnej z powyższych możliwości, konsument ma prawo domagać się unieważnienia umowy oraz zwrotu kwoty zapłaconej za towar.
Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów.
Wymiana towaru
Konsument ma prawo do wymiany towaru, jeżeli jest on wadliwy. Wymiana towarów, które nie są wadliwe zależy od dobrej woli sprzedawcy.
Ceny
REKLAMA
Obowiązującą na Łotwie walutą jest łat litewski (skrót LVL)._ Zgodnie z Rozporządzeniem nr 178 „Metody umieszczania cen towarów i usług” przyjętym 8 maja 1999 r. przez Gabinet Ministrów cena powinna być umieszczona w taki sposób, aby była widoczna, wyraźna i czytelna oraz, aby konsument dokładnie rozumiał, do jakiego produktu lub usługi się odnosi. Cena powinna zostać umieszczona na piśmie, chyba, że konsument może ją zobaczyć w innej wyraźnej formie.
W przypadku produktów przeznaczonych dla konsumentów, sprzedawca ma obowiązek umieścić cenę za sztukę oraz cenę za określoną jednostkę. Cena za sztukę oraz cena za określoną jednostkę powinny uwzględniać podatek od wartości dodanej oraz inne podatki. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce.
Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon.
Podatek
Większość towarów i usług jest na Łotwie obłożona 18% podatkiem od wartości dodanej – VAT (Pievienotas vertıbas nodokli – PVN).
Formy płatności
Najpowszechniej akceptowanymi formami płatności są gotówka oraz karty płatnicze.
Wyprzedaże
Na Łotwie odbywają się wyprzedaże. Każdy sprzedawca może organizować wyprzedaż.
Typowe godziny pracy sklepów
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 19:00*
Sobota: 10:00 – 17:00
Supermarkety:
Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 19:00
Sobota: 08:00 – 20:00
Niedziela: 10:00 – 19:00*
*Sklepy spożywcze w dużych miastach
Typowe godziny pracy banków
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 17:00
Godziny pracy urzędów pocztowych
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 18:00
Sobota: 09:00 – 16:00
Ryga, bulwar Br_v_bas 19:
Poniedziałek – Piątek: 07:00 – 22:00
Sobota / Niedziela: 08:00 – 20:00
Kaucja
Za butelki pobierana jest kaucja (0,01- 0,05 LVL za butelkę´). Nie jest pobierana kaucja za puszki i plastikowe torby.
Informacja turystyczna
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat