REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

REKLAMA

Łotwa wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z nią gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. W ciągu pierwszych 6 miesięcy, konsument może domagać się unieważnienia umowy oraz zwrotu zapłaconej za towar kwoty lub domagać się wolnej od opłat naprawy lub zastąpienia, jeżeli uwidoczni się brak zgodności towaru.

REKLAMA

Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru. Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu 6 miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu 2 lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy.

Konsument powinien pamiętać o odpowiedniej kolejności realizowania roszczenia: po pierwsze, ma prawo domagać się wolnej od opłat wymiany lub zastąpienia. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie dokonać żadnej z powyższych możliwości, konsument ma prawo domagać się unieważnienia umowy oraz zwrotu kwoty zapłaconej za towar.

Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów.

Wymiana towaru

Konsument ma prawo do wymiany towaru, jeżeli jest on wadliwy. Wymiana towarów, które nie są wadliwe zależy od dobrej woli sprzedawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny

REKLAMA

Obowiązującą na Łotwie walutą jest łat litewski (skrót LVL)._ Zgodnie z Rozporządzeniem nr 178 „Metody umieszczania cen towarów i usług” przyjętym 8 maja 1999 r. przez Gabinet Ministrów cena powinna być umieszczona w taki sposób, aby była widoczna, wyraźna i czytelna oraz, aby konsument dokładnie rozumiał, do jakiego produktu lub usługi się odnosi. Cena powinna zostać umieszczona na piśmie, chyba, że konsument może ją zobaczyć w innej wyraźnej formie.

W przypadku produktów przeznaczonych dla konsumentów, sprzedawca ma obowiązek umieścić cenę za sztukę oraz cenę za określoną jednostkę. Cena za sztukę oraz cena za określoną jednostkę powinny uwzględniać podatek od wartości dodanej oraz inne podatki. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce.

Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon.

Podatek

Większość towarów i usług jest na Łotwie obłożona 18% podatkiem od wartości dodanej – VAT (Pievienotas vertıbas nodokli – PVN).

Formy płatności

Najpowszechniej akceptowanymi formami płatności są gotówka oraz karty płatnicze.

Wyprzedaże

Na Łotwie odbywają się wyprzedaże. Każdy sprzedawca może organizować wyprzedaż.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 19:00*

Sobota: 10:00 – 17:00

Supermarkety:

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 19:00

Sobota: 08:00 – 20:00

Niedziela: 10:00 – 19:00*

*Sklepy spożywcze w dużych miastach

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 17:00

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 18:00

Sobota: 09:00 – 16:00

Ryga, bulwar Br_v_bas 19:

Poniedziałek – Piątek: 07:00 – 22:00

Sobota / Niedziela: 08:00 – 20:00

Kaucja

Za butelki pobierana jest kaucja (0,01- 0,05 LVL za butelkę´). Nie jest pobierana kaucja za puszki i plastikowe torby.

Informacja turystyczna

www.latviatourism.lv

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii na narty? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Przed wyjazdem pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak w czasie wyjazdu warto mieć rezerwowe środki finansowe.

REKLAMA

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026. Kiedy będzie można złożyć wnioski?

REKLAMA

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

REKLAMA