REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pasażer opóźnionego lub odwołanego lotu ma prawo do odszkodowania

Odwołany, opóźniony lot/ fot. Fotolia
Odwołany, opóźniony lot/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Pasażerowie uprawnieni są do odszkodowania, jeżeli ich lot opóźnił się w miejscu lądowania o więcej niż 3 godziny lub został odwołany. Ważna jest również przyczyna zmiany planu podróży" - mówi Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Co kryje się pod pojęciem „odszkodowania za opóźniony/odwołany lot”?

REKLAMA

Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego: Odszkodowanie jest zryczałtowaną formą rekompensaty, jaka przysługuje pasażerom opóźnionych i odwołanych lotów, którzy dowiedzieli się o zmianie na mniej niż 14 dni przed zaplanowaną podróżą.

W jakich sytuacjach można ubiegać się o pieniądze?

Pasażerowie uprawnieni są do odszkodowania, jeżeli ich lot opóźnił się w miejscu lądowania o więcej niż 3 godziny lub został odwołany. Ważna jest również przyczyna zmiany planu podróży, jeżeli lot został opóźniony/odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności takich jak np. złe warunki pogodowe czy destabilizacja polityczna, linia lotnicza może być zwolniona z wypłaty odszkodowania. Do tej pory do nadzwyczajnych okoliczności należały również strajki, ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości zmienił jednak dotychczasową praktykę. Wynika z niego, że nie każdy strajk automatycznie i koniecznie zostanie uznany za nadzwyczajną okoliczność, w szczególności ten, który dotyczy protestu załogi, a tym samym wpisuje się w ryzyko prowadzenia działalności przez linię lotniczą. Przyczyn opóźnienia lub odwołania może być kilka, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny.

Czy warto starać się o rekompensatę? Na jakie kwoty możemy liczyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pasażer może liczyć na odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Kwota uzależniona jest od długości lotu. Jeżeli szkoda, jaką poniósł konsument jest wyższa niż wysokość odszkodowania, może on domagać się wyrównania strat na podstawie Konwencji Montrealskiej, wówczas musi jednak udowodnić poniesione straty (np. koszt zarezerwowanego noclegu).

Wiele firm oferuje swoją pomoc przy uzyskaniu odszkodowania. Wiąże się to jednak z odpłatnością. Można to zrobić bezpłatnie?

Pasażer ubiegając się o odszkodowanie może liczyć na bezpłatną pomoc i poradę. Jeżeli stara się o odszkodowanie od zagranicznego przewoźnika może się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce należącego do ECC-Net. Pomocy w tym zakresie udziela również Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Czy konsumenci są świadomi swoich pasażerskich praw? Jak wielu z nich korzysta ze swoich uprawnień?

Jednym z głównych celów ECK jest m.in. promocja i edukacja konsumentów w zakresie ochrony praw pasażerów. Dzięki corocznym akcjom tj. Wakacyjne latanie, wykładom/webinarom organizowanym dla konsumentów, a także promocji praw pasażerów w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych konsumenci stają się bardziej świadomi przysługujących im praw. Potwierdzają to również dane statystyczne, bowiem problemy z lotem stanowią główną część skarg zgłaszanych do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W 2017 r. było ich około 200 więcej niż w roku 2016.

Dziękuję za rozmowę

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA