Jak skutecznie zrezygnować z subskrypcji?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
rozwiń więcej
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Subskrybenci w pułapce / Subskrybenci w pułapce / shutterstock

„Pułapki subskrypcji” to coraz częstszy problem w sieci. Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) podpowiada jak można rozwiązać taką umowę i podaje przydatne wzory: w języku polskim i angielskim.

Jak się „odsubskrybować”?

Co łączy portal randkowy, serwis pomagający pisać CV, czy umożliwiający geolokalizację telefonu? Subskrypcja. Subskrypcja pozwala na korzystanie z wielu dostępnych online usług, opłacając je automatycznie na rok lub co miesiąc. Z doświadczenia Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) wynika, że czasami o wiele łatwiej jest się na nią zdecydować niż z niej zrezygnować.

Przez ostatnie 3 lata ECK zauważa systematyczny wzrost spraw określanych jako „pułapki subskrypcji”. W 2022 było ich 128, w 2023 157, a już w 2024 229. Warto zwrócić uwagę, że stronami umów często bywają małoletni użytkownicy. Szczególnie kiedy jedną z akceptowanych metod płatności jest karta kredytowa.

Istnieją firmy, które specjalizują się w rezygnacji z subskrypcji w imieniu swoich klientów, oczywiście za stosowną opłatą. Jeżeli jednak postąpimy zgodnie z poniższymi wskazówkami możemy umowę rozwiązać samodzielnie.

Wzory wypowiedzenia umowy

Przedsiębiorca powinien określić, jak zrezygnować z umowy i od kiedy zaczyna biec termin wypowiedzenia. Jeżeli wyraźnych wskazówek, jak tego dokonać nie znajdziemy w regulaminie, czy w innym miejscu na stronie internetowej, należy samodzielnie sporządzić dokument uwzględniający nasze dane, datę oraz przejrzystą informację o chęci rezygnacji. I wysłać na dostępny na stronie adres e-mail lub/i adres stacjonarny.

Ważne

Usunięcie konta użytkownika najczęściej nie powoduje usunięcia zobowiązania.

Jeżeli nie zrezygnujemy z subskrypcji w sposób skuteczny, to przedsiębiorca ma prawo do automatycznego przedłużania umowy. Wówczas opłaty miesięczne mogą być zdecydowanie wyższe niż początkowo np. w okresie próbnym.

Poniżej wzory wypowiedzenia umowy w języku polskim i angielskim.

WYPOWIEDZENIE UMOWY

Niniejszym wypowiadam umowę o płatne, automatycznie przedłużane członkostwo z ………….. <nazwa firmy> zawartą w dniu…………. <wpisz datę> ze skutkiem na dzień ……… przy zachowaniu ……….<wpisz liczbę dni – najczęściej obowiązuje 14 dniowy okres wypowiedzenia> okresu wypowiedzenia przewidzianego w treści regulaminu.

Dane:

• Kraj korzystania z portalu: ………..

• E-mail zarejestrowany na portalu: ………..

• Nazwa użytkownika/Przydzielony numer: ………

Z poważaniem

<Imię i nazwisko>

TERMINATION OF THE PAID MEMBERSHIP CONTRACT

I hereby terminate the contract for paid membership concluded with ………. <company’s name> on ………………<enter the date> with effect from…… with ………….-day <specify the number of days – usually a 14-day notice period applies> notice period provided for in the regulations.

Specification:

• Site access country: ……………

• E-mail registered on the site: ………………..

• User name/Assigned number: …………….

Yours faithfully,

<first name and last name>

Co z prawem do odstąpienia w ciągu 14 dni?

Jak najbardziej nam przysługuje. Pamiętajmy jednak że, skorzystanie z prawa odstąpienia od umowy, będzie oznaczało konieczność zapłaty za świadczenia spełnione do tego momentu.

Ważne

Często nie są to firmy z Polski. Choć dany portal jest prowadzony w języku polskim, zdarza się, że umowę zawieramy z podmiotem zagranicznym.

O Autorze

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK, bezpłatnie i polubownie pomaga konsumentom w rozwiązaniu ich transgranicznych sporów z przedsiębiorcami z innego kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Zgłoś się po pomoc lub poradę: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/.

Prawo
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca
21 lut 2025

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony
21 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia
21 lut 2025

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.
21 lut 2025

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów
21 lut 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów
21 lut 2025

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek
21 lut 2025

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej
21 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach
21 lut 2025

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?
20 lut 2025

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

pokaż więcej
Proszę czekać...