REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykładowe wakacyjne problemy. Na co skarżą się konsumenci w UE?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Przykładowe wakacyjne problemy. Na co skarżą się konsumenci w UE?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Skrzynka pocztowa Europejskiego Centrum Konsumenckiego co roku jest przepełniona „Pocztówkami z wakacji” z całej Europy. Poznaj ubiegłoroczne wakacyjne skargi z UE, dowiedz się, jak sobie poradzić z nieprzewidzianymi trudnościami w podróży i gdzie uzyskać pomoc.
rozwiń >

#PocztówkaZWakacji

#PocztówkaZWakacji – to zestawienie przykładowych wakacyjnych skarg konsumentów na usługi wakacyjne z całej Europy. Poznaj losy polskich urlopowiczów i porady Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK. 

REKLAMA

Pocztówka z Malty – opóźniony lot 

Maltańskie linie opóźniły mój lot o 3,5 godziny! Przewoźnik obiecał wypłacić mi odszkodowanie w wysokości 400 euro! Przestał się jednak odzywać… 

Weronika

  • Rada ECK: Jeżeli lot nie był opóźniony z powodu nadzwyczajnych okoliczności, pasażerowie, którzy dotarli na miejsce z przynajmniej 3-godzinnym opóźnieniem - maja prawo do odszkodowania!
  • Jak zakończyła się sprawa? Dzięki interwencji ECK Polska i ECK Malta, linia lotnicza wypłaciła Pani Weronice 400 euro odszkodowania.

Pocztówka z Hiszpanii - zagubiony bagaż 

Hiszpańska linia lotnicza zgubiła mój bagaż! Minęło 21 dni, a on się wciąż nie odnalazł! W bagażu znajdowały się rzeczy o wartości 2500 zł! 

Przemek

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Rada ECK: Jeżeli bagaż nie doleci – zgłoś to na lotnisku i poproś o wystawienie raportu PIR. Następnie wyślij pisemną reklamację w ciągu 21 dni! Górna granica odszkodowania to ok. 7400 zł – musisz udowodnić przewoźnikowi poniesioną szkodę! 
  • Jak zakończyła się sprawa? Dzięki interwencji ECK Polska i ECK Hiszpania, przewoźnik zadeklarował 385 euro rekompensaty za zagubiony bagaż. 

Pocztówka z Włoch  - odwołana podróż koleją 

Kupiłam bilety na pociąg po Włoszech. Przewoźnik odwołał przejazd z powodu strajku! Czy zwrócą pieniądze za ten bilet? 

Marta

  • Rada ECK: Pani Marcie niezależnie od okoliczności przysługiwał zwrot za bilet kolejowy.
  • Jak zakończyła się sprawa? Przewoźnik wypłacił pieniądze za bilet bez konieczności interwencji ze strony ECC-Net.

Pocztówka z Grecji (Santorini) -zimne jacuzzi 

Zarezerwowałem na Santorini nocleg z jacuzzi i widokiem na morze. Jacuzzi nie działało przez dwa dni (na pięć wykupionych noclegów) i nie mogliśmy z niego korzystać…

Paweł

  • Rada ECK: Rezerwując usługę noclegową, masz prawo wymagać, aby była zgodna z ofertą! Jeżeli tak Nie jest, poinformuj o niezgodności obsługę hotelową. Jeżeli nic z tym nie zrobią – złóż reklamację.
  • Jak zakończyła się sprawa? Po interwencji ECC Polska i ECC Grecja przedsiębiorca uznał swoją winę i zobligował się zwrócić część kwoty – 206 euro!

Pocztówka z Portugalii - kradzież w apartamencie 

Zostałem okradziony w wynajmowanym apartamencie w Portugalii! Sprawę zgłosiłem na policję. Czy hotel za to odpowie?

Józef

  • Rada ECK: W Polsce za rzeczy pozostawione w hotelu odpowiada właściciel obiektu. Nie oznacza, że podobne przepisy obowiązują w innych krajach. 
  • Jak zakończyła się sprawa? Prawnik ECK Portugalia zaznaczył, iż w przeciwieństwie do prawa polskiego nie istnieje zapis w prawie portugalskim, który nakłada na właściciela obiektu odpowiedzialność za pozostawione w apartamencie rzeczy, właściciel nie jest również zobowiązany do posiadania ubezpieczenia w tym zakresie. W przypadkach popełnienia przestępstwa takiego jak kradzież, sprawą w Portugalii zajmują się organy ścigania tj. policja. 

Niemiecka pocztówka z Polski – zdjęcia vs rzeczywistość

Zarezerwowałem nocleg w Polsce ze spa i basenem. Na miejscu okazało się, że ani spa ani basenu nie ma. Zdjęcia wprowadziły mnie w błąd, a wynajmujący nie chce mi oddać pieniędzy!

Günther z Niemiec

  • Rada ECK: Jeżeli po przyjeździe do hotelu okazuje się, że basen i SPA, którymi obiekt zachęcał do rezerwacji nie istnieją – reklamuj to! Zadbaj o dokumentację dowodową. Jeżeli właściciel obiektu odrzuca skargę lub na nią nie odpowiada, skorzystaj z bezpłatnej pomocy organizacji konsumenckiej. 
  • Jak zakończyła się sprawa? ECK Niemcy przekazały sprawę do ECK Polska, które skontaktowało się z hotelem. Sprawa jest w toku. 

Pocztówka z Węgier – problem z winietą 

Kupiłam winietę na węgierską autostradę. Uznali jednak moje auto za ciężarowe i wysłali list z windykacji. Przecież to osobówka… Każą dopłacić 500zł! 

Ania

  • Rada ECK: Skorzystaj z przewodnika po winietach.
  • Jak zakończyła się sprawa? Konsumentka uzyskała od producenta auta oświadczenie, że jej 7-osobowy samochód jest autem osobowym, ponieważ nie nosi cech konstrukcyjnych samochodu ciężarowego. Po przedstawieniu oświadczenia producenta, roszczenie wobec pani Anny zostało wycofane. 

Pocztówka z Bułgarii  – wypożyczalnia wypożyczyła depozyt

Bułgarska wypożyczalnia aut zamiast zablokować depozyt na karcie kredytowej, pobrała go na swoje konto. Przy zwrocie pieniędzy straciłam na przewalutowaniu prawie 500zł! 

Anna

  • Rada ECK: Na co zwracać uwagę podczas wypożyczenia auta? 
  • Jak zakończyła się sprawa? Pani Anna postanowiła zgłosić skargę do ECK Polska. Dzięki współpracy z ECK Bułgaria, konsumentce zwrócono blisko 500 zł różnicy i przeproszono za pomyłkę. 

Pocztówka z Włoch  – gwarancja na basen

Włoski basen okazał się być wadliwy. Producent wymienił poszycie na nowe, ale to sama część zaczęła się psuć po roku… Firma odmawia wymiany, bo gwarancja już straciła ważność… 

Małgorzata 

 

  • Rada ECK: W wyniku pierwszej reklamacji konsumentka otrzymała nowy produkt. W myśl art. 581 KC gwarancja na poszycie rozpoczęła swój bieg na nowo z chwilą dostarczenia przedmiotu konsumentce. 
  • Jak zakończyła się sprawa? Firma początkowo odmawiała spełnienia roszczeń konsumentki, informując, że wspomniane przepisy nie mają zastosowania do gwarancji handlowej. W wyniku interwencji ECK Polska i ECK Włochy, producent przystał na warunki konsumentki. 

Pocztówka z Francji – 20 godzin opóźnienia

Francuskie linie lotnicze nie chcą mi wypłacić odszkodowania za 20 godz. opóźnienia, a wiem, że mam do tego prawo!

Natalia

  • RADA ECK: Jeżeli lot nie był opóźniony z powodu nadzwyczajnych okoliczności, pasażerowie, którzy dotarli na miejsce z przynajmniej 3-godzinnym opóźnieniem – maja prawo do odszkodowania! 
  • Jak zakończyła się sprawa? Początkowo linie lotnicze zgodziły się na wypłatę odszkodowania wysokości 600 euro za pasażera, jednak zwlekały z przelewem pieniędzy. Dzięki współpracy centrów (ECK Polska i ECK Francja), przewoźnik przelał na konto konsumentki przyznane odszkodowanie. 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). I robił to RPO (Adam Bodnar) oraz dziennikarze. Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA