REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bagaż nie doleciał po świętach. Co robić i jak unikać takich sytuacji?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Bagaż nie doleciał po świętach. Co robić i jak unikać takich sytuacji?
Bagaż nie doleciał po świętach. Co robić i jak unikać takich sytuacji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przerwa świąteczna dobiega końca. Planujesz powrót samolotem z bagażem rejestrowanym? Dowiedz się, jak przygotować się do podróży, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia lub opóźnienia bagażu.

Bagaż nie doleciał po świętach?

Zaginiony bagaż pasażerki amerykańskich linii lotniczych, z zamieszczonym wewnątrz urządzeniem śledzącym odnalazł się po 6 dniach – zwiedził wiele miejsc… Jak pasażerowie mogą zminimalizować ryzyko zaginięcia bagażu oraz co zrobić, gdy do tego dojdzie- podpowiada Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK.

REKLAMA

Co możesz zrobić?

  • Oznacz bagaż, aby łatwo można było go zidentyfikować (możesz do tego użyć np. naklejki, pokrowca lub etykiety).
  • Skorzystaj z dostępnych na rynku urządzeń śledzących, dzięki nim już w samolocie będziesz wiedzieć, czy bagaż leci z Tobą.
  • Po zdaniu bagażu – upewnij się, czy dostałeś etykietę odpowiadającą miejscu Twojego lotu. Jeżeli pracownik się pomylił – zgłoś to od razu.
  • Podróżując z krótką przesiadką linia lotnicza może nie zdążyć przetransportować Twojego bagażu do kolejnego samolotu. Rozważ przesiadkę z dłuższym czasem oczekiwania.
  • Planujesz podróż z przesiadką z niskobudżetowym przewoźnikiem? Oni najczęściej nie oferują lotów łączonych. Oznacza to, że musisz odebrać bagaż z taśmy i nadać go ponownie na nowy lot – miej to na uwadze planując swoją podróż. Inaczej bagaż zostanie na pierwszym lotnisku.
  • Jeżeli rzeczy w Twoim bagażu są warte więcej niż ok. 7500 zł (1288 SDR) – zgłoś to podczas zdawania bagażu i poproś o wydanie specjalnej deklaracji uwzględniającej wartość Twojego bagażu. Usługa ta jest najczęściej dodatkowo płatna. Jeżeli tego nie zrobisz, a bagaż zaginie – nie uzyskasz wyższego odszkodowania niż 1288 SDR.
  • Uważaj, co przewozisz w bagażu. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Przewozu wielu linii lotniczej – przewoźnik nie odpowiada za niektóre produkty przewożone w bagażu, m.in. (kosztowności i pieniądze, sprzęt elektroniczny, płyny – jeżeli butelka w bagażu się rozbije i poplami resztę rzeczy, linia może odmówić wypłaty odszkodowania, produkty szybko psujące się – np. wyroby spożywcze). Upewnij się, w regulaminie przewoźnika, za co jeszcze przewoźnik nie weźmie odpowiedzialności.

Jak postępować, gdy okaże się, że bagaż nie doleciał?

  • Przed opuszczeniem strefy tranzytowej – zgłoś to w biurze reklamacji bagażowych. Być może otrzymasz na miejscu informacje, gdzie jest Twój bagaż oraz kiedy do Ciebie dotrze.
  • Poproś o wydanie raportu PIR – jest to dowód na to, że Twój bagaż nie dotarł.
  • W czasie oczekiwania na bagaż masz prawo kupić rzeczy pierwszej potrzeby (tj. bielizna, ubranie, środki higieniczne) – zachowaj paragony/faktury i wyślij je w reklamacji w ciągu 21 dni od odbioru bagażu. UWAGA! Linie lotnicze skrupulatnie oceniają, czy zakup był produktem pierwszej potrzeby. Twoje zakupy pierwszej potrzeby mogą być uzależnione od sytuacji.
  • Linia lotnicza powinna dostarczyć bagaż do wskazanego przez Ciebie miejsca. Podaj je podczas zgłaszania braku bagażu.
  • Przy odbiorze bagażu – sprawdź, czy nie został uszkodzony oraz czy niczego w nim nie brakuje. Wszelkie nieprawidłowości zgloś kurierowi, który dostarcza bagaż i poproś o wpisanie tego na protokole odbioru.
  • Wyślij reklamację w terminie. Zastanawiasz się, jak ją napisać? Skorzystaj z gotowych szablonów - https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/.

Więcej nt. swoich praw dowiesz się tutaj: https://konsument.gov.pl/uszkodzony-zaginiony-bagaz-lotniczy/

Pomoc konsumentom

Nie możesz porozumieć się z przewoźnikiem. Zarówno w Polsce, jak i w UE możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy organizacji konsumenckich. Upewnij się, gdzie jest zarejestrowana linia lotnicza, z którą toczysz spór, wyślij reklamację – jeżeli zostanie ona odrzucona lub nie dostaniesz odpowiedzi w ciągu 30 dni - zgłoś się po bezpłatną pomoc!

  • https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/
  • https://konsument.gov.pl/pomoc-dla-konsumentow-w-polsce/

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA