REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej skarg na zakup odzieży i obuwia

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Coraz więcej skarg na zakup odzieży i obuwia
Coraz więcej skarg na zakup odzieży i obuwia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Centrum Konsumenckie corocznie odnotowuje znaczny wzrost liczby skarg na zakup odzieży i obuwia. Czego dotyczą najczęstsze problemy? Co zrobić, aby uniknąć reklamacji lub ją usprawnić?

Zakup odzieży i obuwia – skargi rosną!

Od 2018 r. liczba zgłoszeń konsumentów na problemy z zakupioną odzieżą lub obuwiem nieustannie rośnie. Problemy konsumentów głównie dotyczą odstąpienia od umowy oraz wad towarów. Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK podsumowuje skargi dotyczące sektora odzieżowo-obuwniczego.

REKLAMA

Problemy lotnicze konsumentów to wciąż kategoria spraw, która najczęściej pojawia się w zgłoszeniach otrzymywanych przez ECK. Kolejną grupą stanowią skargi na zakup odzieży i obuwia. Corocznie ECK odnotowuje ich znaczny wzrost!

Dane za lata 2018-2022

Zgłoszenia, jakie otrzymaliśmy na problemy z zakupioną odzieżą lub obuwiem w okresie od 1 stycznia do 21 października w latach:

  • 320 zgłoszeń – 2018 r.
  • 460 zgłoszeń – 2019 r.
  • 550 zgłoszeń – 2020 r.
  • 742 zgłoszenia – 2021 r.
  • 843 zgłoszenia – 2022 r.

Podobnie, jak w latach ubiegłych większość spraw dotyczyła zakupów internetowych (w 2022 r. 93% otrzymanych zgłoszeń).

Poza pandemią, która ograniczyła ruch, a tym samym zmusiła konsumentów do korzystania z internetu na wzrost zgłoszeń wpłynęły nowe formy zakupów internetowych np. aplikacje, czy zautomatyzowane zwroty towarów – wskazuje Koordynator ECK Karol Muż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęstsze zgłaszane problemy w latach 2021-2022 dotyczyły:

  • Odstąpienia od umowy (odmowa zwrotu pieniędzy, zagubienia przesyłek zwrotnych).
  • Wadliwych produktów (brak odpowiedzi ze strony sprzedawcy).
  • Braku dostawy towaru.
  • Wysyłki innego produktu niż zamówiony (np. inny skład, nieoryginalny towar).
  • Polscy konsumenci w 2022 r. najczęściej skarżą się na sprzedawców odzieży i obuwia z:
  • Niemiec - 25% zgłoszeń
  • Cypru – 14% zgłoszeń
  • Wielkiej Brytanii – 14 % zgłoszeń

Wielu konsumentów wciąż skarży się na konieczność odesłania towaru do Azji. Konsumenci kupują odzież w sklepie brytyjskim. Po otrzymaniu zakupu okazuje się, że rzecz nie przypomina tej ze zdjęcia. Sprzedawca prosi o odesłanie towaru do Chin, koszt często przewyższa cenę kupionego produktu.

Co zrobić, aby uniknąć reklamacji lub ją usprawnić?

  • Dowiedz się, jak zweryfikować, czy sklep jest wiarygodny. Sprawdź, ja kto zrobić w kilku prostych krokach: https://konsument.gov.pl/wiarygodnosc-e-sklepu/
  • Przed zakupem – zapoznaj się koniecznie z regulaminem. Sprawdź, z kim zawierasz umowę! Sformułowanie typu „Jesteś importerem” oraz długi termin realizacji mogą świadczyć, że towar pochodzi z Azji.
  • Odstępując od umowy rób to zgodnie z regulaminem sklepu.
  • Pamiętaj o wyjątkach. Nie każdy towar możesz zwrócić. Przykładowo: kupujesz bluzę, na której sprzedawca nadrukował przesłane przez Ciebie zdjęcie – od tego zakupu nie możesz odstąpić.
  • Pakując rzeczy do zwrotu – udokumentuj to! Nie jest to obowiązkowe - nagranie może być jednak dowodem, jeżeli paczka dotrze do sprzedawcy pusta.
  • Zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki!
  • Reklamację wyślij pisemnie. Sprawdź tutaj, jak ją napisać: https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji/
  • Udokumentuj moment otwarcia przesyłki - nie jest to obowiązkowe. Nagranie może posłużyć jako dowód, jeżeli otrzymasz inny produkt (np. o niższej wartości).

Bezpłatna pomoc dla konsumentów

W przypadku problemów z przedsiębiorcą z innego kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii, skorzystaj z pomocy Europejskiego Centrum Konsumenckiego w kraju zamieszkania.

Kontakt do ECK Polska:

  • strona internetowa https://konsument.gov.pl/
  • tel.: (22) 55 60 600 – od poniedziałku do piątku w godz. 10-14.
  • mail: ECCNET-PL@ec.europa.eu

Problem z polskim przedsiębiorcą:

  • 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
  • E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
  • Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie
  • Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA