Przed podróżą
Przed każdym dłuższym wyjazdem należy pamiętać o kontroli stanu technicznego samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ koszt ewentualnych napraw samochodowych za granicą jest zazwyczaj dużo wyższy niż w kraju. Poza tym poważna usterka, która będzie wymagała specjalistycznej naprawy, może znacznie pokrzyżować plany. Należy wiedzieć, iż kontrole policyjne w państwach takich jak: Niemcy, Austria czy Słowacja są bardzo szczegółowe i duży nacisk kładzie się na stan techniczny pojazdów. W wypadku, gdy policja wykryje poważną usterkę, kierowca narażony jest na poważne konsekwencje finansowe.
Dodatkowe wyposażenie pojazdu
Na obszarze całej Unii jest obowiązek posiadania gaśnicy, apteczki oraz trójkąta ostrzegawczego. Warto wyposażyć się także w zapasowe żarówki, linkę holowniczą, podnośnik oraz klucz do demontażu kół. W niektórych państwach, np. w Słowacji, Chorwacji, Austrii oraz we Włoszech istniej obowiązek posiadania także kamizelki odblaskowej, bez której w razie awarii, czy postoju, nie można wysiąść z pojazdu. Na Słowacji obowiązuje dodatkowy wymóg wożenia jej w kabinie samochodu, tak by była pod ręką, a nie w bagażniku.
Zobacz także: Prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej
Pasy bezpieczeństwa
Zapinanie pasów bezpieczeństwa obowiązuje w każdym państwie członkowskim UE. Co ważne, obowiązkowi temu podlegają również pasażerowie busów i autobusów.
Dzieci w fotelikach
Nie można zapomnieć o najmłodszych uczestnikach podróży, czyli dzieciach. Do ich przewozu niezbędny jest specjalnie przygotowany do tego fotelik.
Przewóz czworonogów
Wielu właścicieli zwierząt zabiera je także w dalekie podróże. Czworonogi powinny być transportowane w specjalnie do tego przeznaczonych klatkach czy pojemnikach, tak by nie stwarzały zagrożenia podczas podróży. Wyjeżdżając za granicę nie można zapomnieć o książeczce zdrowia pupilka oraz jego paszporcie (koty i psy). Paszport wydaje weterynarz, zaświadczając w nim, że zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie. Posiadanie paszportu ułatwi wizytę u weterynarza za granicą, jeśli zajdzie taka konieczność.
Spożywanie alkoholu
Prowadząc samochód najlepiej alkoholu nie spożywać w ogóle – to najlepsza rada. Na obszarze Unii Europejskiej maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 mg/ml. Zaleceniem Komisji Europejskiej jest przyjęcie przez wszystkie państwa powszechnej normy dozwalającej maksimum 0,5 mg/ml. W niektórych państwach limit ten jest równy zeru, bądź ograniczony do 0,2 mg/ml tak jak ma to miejsce w Polsce.
Polecamy także: Dyskryminacja konsumentów z innego kraju
Telefon komórkowy
We wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz rozmów przez telefon komórkowy chyba, że korzystamy z zestawu głośnomówiącego.
Ubezpieczenie
W większości krajów Unii Europejskiej ubezpieczenie OC w zupełności nam wystarczy. Wybierając się do takich państw jak: Bułgaria czy Rumunia, musimy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. W tych państwach jest ona obowiązkowa. Można ją nabyć w firmie ubezpieczeniowej. Jej koszt uwarunkowany jest m.in. długością wyjazdu oraz pojemnością silnika.
Ograniczenia prędkości
Przed wyjazdem każdy kierowca powinien dowiedzieć się, jaka jest dozwolona prędkość w państwach do których się udaje.
W Austrii ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym wynosi: 50 km/h, poza obszarem zabudowanym: 100 km/h, po autostradach można się poruszać z maksymalną prędkością 130 km/h.
W Niemczech można jeździć w terenie zabudowanym do 50 km/h. Natomiast poza nim dozwolona prędkość to 100 km/h na zwykłych szosach oraz 130 km/h na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu. Niemcy są jednym z nielicznych krajów, które nie określiły maksymalnej prędkości na autostradach. Zaleca się jednak poruszanie z prędkością około 130 km/h.
Na Słowacji dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, a na autostradach 130 km/h.
We Francji dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h, na autostradach 130 km/h.
Na Półwyspie Apenińskim dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90-100 km/h, na autostradach 130 km/h. Na co dzień trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania.
Polecamy serwis: Konsument - turystyka