Reklamacja i zwroty prezentów

Marta Stańczak
rozwiń więcej
inforCMS
Nie jesteś zadowolony z otrzymanego prezentu? Chcesz go zwrócić, ale nie wiesz czy masz do tego prawo? A może wymarzona rzecz, którą otrzymałeś pod choinkę niestety już zdążyła się popsuć? Sprawdź czy możesz zareklamować prezent.

Zanim zgłosisz reklamacje swojego prezentu powinieneś poznać główne zasady, jakie nią rządzą, a przede wszystkim poznać swoje prawa. Niewiedza konsumenta na temat reklamacji jest często wykorzystywana przez sprzedawców, dlatego warto dowiedzieć się, jakie prawa w tym zakresie nam przysługują.

Po pierwsze terminy

Reklamacja zostanie rozpatrzona gdy zgłosimy ją przed upływem 2 miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru z umową. Jeżeli tego terminu nie zachowamy tracimy możliwość ubiegania się o naprawę lub wymianę wadliwego towaru, który zakupiliśmy lub otrzymaliśmy w prezencie.

Termin jaki wiąże sprzedawcę wynosi 14 dni - tyle bowiem czasu ma sprzedawca na ustosunkowanie się do złożonej reklamacji (w przypadku żądania naprawy lub wymiany). Jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, uważa się, iż sprzedawca uznał reklamacje za uzasadnioną

Podstawa reklamacji

Podstawą reklamacji a zarazem odpowiedzialności sprzedawcy jest niezgodność towaru z umową. Towar uważany jest za niezgodny z umową, gdy nie posiada właściwości w niej określonych. Jednak zanim dany produkt kupimy powinniśmy dokładnie go obejrzeć. Sprzedawca nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeżeli w chwili zakupu wiedzieliśmy o wadzie lub z łatwością mogliśmy ją zauważyć.

Czego możemy żądać

Jeżeli towar jest niezgodny z umową mamy prawo zażądać jego naprawy bądź wymiany. W przypadku gdyby naprawa lub wymiana była niemożliwa możemy domagać się obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Roszczenie odstąpienia od umowy będzie nam przysługiwało gdy:

  • naprawa lub wymiana są niemożliwe albo wymagają nadmiernych kosztów,
  • sprzedawca nie naprawi bądź nie wymieni towaru w odpowiednim czasie lub
  • gdy naprawa/wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności oraz
  • niezgodność towaru z umową jest istotna.

Czym innym jest odstąpienie od umowy ze względu na fakt, iż prezent okazał się być niezgodny z umową. Odrębną kwestią jest natomiast chęć zwrotu towaru, ponieważ osoba, która na obdarował nie trafiła w nasz gust i prezent nam sienie podoba. W takiej sytuacji to od sprzedawcy zależy czy będziemy mogli zwrócić dany towar. Dlatego przed zakupem warto upewnić się o możliwości ewentualnego zwrotu.

Jeżeli rzecz została zakupiona w sklepie internetowym o wiele łatwiej jest nam oddać towar. W przypadku sprzedaży na odległość kupujący zawsze ma możliwość zwrotu towaru w terminie 10 dni od daty dostarczenia przesyłki. Należy jednak zauważyć, że termin, w którym przysługuje nam prawo skorzystania z prawa do namysłu będzie się zaczynał od momentu, w którym zamawiający otrzymał przesyłkę.

Dowód zakupu

Zgłaszając reklamacje powinniśmy mieć przy sobie paragon (bądź inny dowód zakupu) oraz towar, który uważamy za wadliwy. Dodatkowym atutem będzie zaświadczenie potwierdzające nasze zdanie np.: specjalisty z danej dziedziny.

Forma reklamacji

Reklamacja powinna być zgłoszona w formie pisemnej.

Powinniśmy wiedzieć, że sprzedawca ma obowiązek przyjąć każdą reklamacje, nawet gdyby wydawałaby się mu bezzasadna. Odrębną kwestia jest czy ją, po sprawdzeniu towaru, uwzględni i nasze roszczenia zostaną spełnione.

W przypadku naruszenia któregokolwiek z przysługujących nam jako konsumentom praw możemy zgłaszać się do:

  • rzeczników konsumentów,
  • organizacji konsumenckich (Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Federacji Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego),
  • Inspekcji Handlowej,
  • stałych polubownych sądów konsumenckich.
Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...