REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot nietrafionego prezentu

Aleksandra Pajewska
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot nietrafionego prezentu to coraz częstszy problem w okresie po Świętach Bożego Narodzenia. Mimo bardzo szerokiej oferty handlowej trudno odpowiedzieć na potrzeby obdarowanego i trafić w jego gust. Jak zgodnie z prawem i skutecznie zwrócić prezent świąteczny, z którego nie jesteśmy zadowoleni?

Prezent z Internetu

Zainteresowanie dokonaniem świątecznych zakupów przez Internet systematycznie wzrasta. Konsumenci coraz chętniej korzystają z tej formy zakupów a także łączącej się z nią rozszerzonej ochrony prawnej. Jej głównym przejawem jest przysługujące klientowi tzw. prawo do namysłu. Polega ono na tym, że kupujący ma prawa w ciągu 10 dni zwrócić pełnowartościowy towar. Nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji. Jeśli więc uda nam się wyrobić we wskazanym wyżej terminie (który liczony jest od daty otrzymania towaru od sprzedającego), jesteśmy w komfortowej sytuacji.

REKLAMA

Zobacz również: Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Warto w tym miejscu wskazać, że towary zakupione po 25 grudnia 2014 roku będzie można zwrócić nie w ciągu 10 a w ciągu 14 dni. Taka – korzystna dla konsumentów – zmiana wynika z wejścia w życie nowej ustawy o prawach konsumenta. Jeśli sprzedający nie poinformuje o przysługujących uprawnieniach, wówczas termin ulega wydłużeniu aż do 12 miesięcy (obecnie do 3 miesięcy).

Jak zwrócić świąteczny prezent?

Skuteczne odstąpienie od umowy na odległość wymaga wysłania do sprzedawcy pisemnego oświadczenia. Warto – głównie ze względów dowodowych – wysłać je listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Drugim warunkiem jest zwrot towaru. Niestety koszty przesyłki zwrotnej obciążają samego konsumenta.

Odbiór osobisty prezentu z Internetu

Odbiór osobisty, co do zasady, nie wyłącza możliwości odstąpienia od umowy. Decydujący jest w tym przypadku sam sposób zawarcia umowy – fakt, czy została ona zawarta przez Internet (na odległość), czy w chwili odbioru towaru-prezentu, w siedzibie przedsiębiorcy. Takie stanowisko potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13. SOKIK stwierdził, że przysługiwanie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa nie jest zależne od wybranego sposobu dostawy towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Brak możliwości zwrotu prezentu

Wobec niektórych kategorii świątecznych prezentów prawo odstąpienia od umowy zostało wyłączone. Konsument nie może zwrócić m.in.: prezentów wykonanych na specjalne zamówienie oraz żywności (ich charakter nie pozwala na zwrot, mogą ulec szybkiemu zepsuciu).

Zwrot prezentu do sklepu stacjonarnego

Zakupy przez Internet uzupełniają (nie wypierają) tradycyjne formy handlu. Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupu online po uprzednim obejrzeniu i przymierzeniu towaru w sklepie stacjonarnym. Jak kształtuje się sytuacja osoby niezadowolonej ze świątecznego podarku, który został kupiony w stacjonarnej placówce sklepu?

Lepsza ochrona konsumentów - 25 grudnia 2014

Umowne prawo odstąpienia od umowy

Sytuacja konsumenta, który chce zwrócić pełnowartościowy produkt w sklepie stacjonarnym jest mniej korzystna. Obowiązujący stan prawny gwarantuje prawo do namysły tylko w przypadkach umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umów zawieranych na odległość (tj. umów zawieranych przez Internet). W przypadku tradycyjnego sklepu stacjonarnego klient może skorzystać jedynie z tzw. umownego prawa odstąpienia od umowy. Jego zasady i warunki określa bądź sama umowa bądź regulamin sklepu. Sklepy (głównie te sieciowe) gwarantują konsumentom prawa do zwrotu nieużywanego towaru w ciągu 10, 14, 28 czy 30 dni. W każdym przypadku warto zapoznać się z treścią regulaminu danego sklepu i korzystać z przysługujących praw.

Jak zwrócić prezent do sklepu?

W przypadku każdego zwrotu towaru (zarówno do sklepu stacjonarnego jak i internetowego) konsument powinien dysponować dowodem dokonania zakupu (paragonem, fakturą czy choćby wyciągiem z rachunku bankowego). Towar powinien posiadać wszystkie oryginalne metki. Może być jednak rozpakowany (zwłaszcza w przypadku zakupów przez Internet). Powyższy pogląd wyprowadzić można w najnowszego orzecznictwa SOKIK, tj. wyrok z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13. Konsument, dokonujący przedświątecznych zakupów przez Internet nie ma – zdaniem SOKIK – możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu przed zawarciem transakcji. Zatem prawo rozpakowania, przymierzenia i oceny przydatności towaru przysługuje mu po odebraniu przesyłki.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827).

Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271 ze zm.).

Wyrok SOKIK z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13.

Wyrok SOKIK z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło INFOR co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA