Jakie prezenty można zwrócić?

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
rozwiń więcej
Jakie prezenty można zwrócić? / Shutterstock
Co robić, gdy prezent nie przypadł nam do gustu? Europejskie Centrum Konsumenckie i UOKiK podpowiadają, co można zwrócić Mikołajowi.

Nietrafiony prezent?

Po rozpakowaniu prezentów, może okazać się, że niektóre z nich nie przypadły nam do gustu. Jest kilka wyjść z tej sytuacji. Europejskie Centrum Konsumenckie i UOKiK podpowiadają, co można zwrócić Mikołajowi.

Prezenty kupione przez internet

  • Od zakupu online możemy odstąpić – musisz posiadać dowód zakupu. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. (Więcej: Jakich towarów nie można zwracać?)
  • Zasady zwrotu: 14 dni na pisemne odstąpienie od umowy, 14 dni na zwrot produktu, 14 dni na zwrot pieniędzy. W ramach dobrej woli niektórzy sprzedawcy oferują dłuższy okres na odstąpienie od umowy.
  • Sprzedawca powinien zwrócić koszty dostarczenia rzeczy do konsumenta (o ile zwracamy wszystkie produkty z danego zamówienia).
  • Koszt przesyłki zwrotnej ponosi konsument (chyba że nie został o tym poinformowany lub sprzedawca umożliwia mu dokonanie bezpłatnego zwrotu).

Prezent kupiony w sklepie stacjonarnym

  • Zwrot prezentu bez powodu – zależy od dobrej woli sprzedawcy.
  • W tej sytuacji sklep ma prawo określać własne warunki, np. termin, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania lub metek.
  • Forma zwrotu – sklep w zamian może zaproponować m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci.

Wadliwy prezent

  • Na reklamację masz dwa lata od daty zakupu.
  • Dowód zakupu jest konieczny do zgłoszenia reklamacji. Najprostszym jest paragon, może to być również potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które były podczas zakupów.
  • W reklamacji możesz żądać: naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna - zwrotu pieniędzy. Wybór należy do Ciebie!

Prezentowy FAQ

Internetowy Mikołaj nie zawsze daje nam możliwość odesłania prezentu. Sprawdź prezentowy FAQ UOKiK i ECK.

Czy Mikołaj przyjmie zwrot książki, która mnie nie interesuje? Wiem, że była kupiona przez internet.

Książkę w wersji papierowej możemy zwrócić sprzedawcy, inaczej jest w przypadku e-booka. Jeżeli został pobrany – nie podlega zwrotowi.

Dostałam od Mikołaja bilety lotnicze do Paryża, termin mi jednak nie odpowiada. Czy mogę je zwrócić?

Sprawdź, w jakiej taryfie został kupiony bilet. Być może Mikołaj wybrał taryfę umożliwiającą bezpłatną anulację lub zmianę terminu. W innym wypadku, rezygnacja lub zmiana daty, może się wiązać z kosztami.

Kupiłam mężowi w prezencie spodnie, założył je tylko raz na spotkanie rodzinne i doszedł do wniosku, że są za ciasne. Po ich odesłaniu, sprzedawca nie zwrócił mi pełnej kwoty. Dlaczego?

Produkty kupione przez internet możemy przymierzyć – tak jak w sklepie! Jeżeli konsument obniży ich wartość, a następnie odstąpi od umowy, sprzedawca może zmniejszyć wysokość zwrotu.

Mikołaj podarował mi płytę zespołu, który nie należy do moich ulubionych. Przez przypadek zerwałam folię. Czy mimo to, mogę ją zwrócić?

Zapieczętowane nagrania audiowizualne po otwarciu nie podlegają zwrotowi – nawet jeżeli zostały kupione online.

Sylwestrowy poradnik!

Przed nami czas zabawy - dla niektórych może okazać się jednak nieudany. Co zrobić, gdy fryzjer i makijażystka zawiodą, zabawa sylwestrowa nie zostanie zorganizowana zgodnie z ofertą, gdy nasz wyjazd nie dojdzie do skutku, a lot się opóźni? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się na Twitterze UOKiK: https://twitter.com/UOKiKgovPL.

Pomoc i porady

W przypadku zakupów dokonanych u sprzedawcy z siedzibą w innym kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii, po pomoc możesz się zwrócić do ECK Polska, działającego przy UOKiK: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...