Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Redakcja
rozwiń więcej
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia
Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Zakupy grupowe - definicja

Korzystanie z zakupów grupowych polega na wyborze tej samej oferty przez większą liczbę osób, przez co cena oferowanej usługi bądź towaru jest znacznie niższa. Najpierw dokonujemy wyboru oferty. Skrupulatne sprawdzenie warunków samej oferty, możliwości i terminu jej wykorzystania gwarantuje zadowolenie z dokonanego zakupu. Ważna jest szczególnie informacja o ilości dostępnych bonów/ voucherów. Świadczy ona o szybkości dostępności usługi. Dokonanie takiego zakupu charakteryzuje się koniecznością zawarcia dwóch umów. Pierwszej z portalem ogłaszającym ofertę, który zrzesza konsumentów zainteresowanych daną, konkretną ofertą. Jest to podmiot pośredniczący. Kolejną umowę zawieramy z podmiotem, który wystawia daną ofertę na portalu, tzn. tym, który tą ofertę proponuje. Są to umowy zawierane na odległość.

Umowa zawierana na odległość

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271) umowa zawierana na odległość, nie wymaga jednoczesnej obecności obu stron. Zawierana jest przy pomocy środków porozumiewania się na odległość (np.: Internetu). Stronami takiej umowy mogą być jedynie przedsiębiorca i konsument.

Zobacz również: Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Atrakcyjna oferta wycieczki

Zakupy grupowe obejmują obok biletów do kin i teatrów, zabiegów kosmetycznych, konkurencyjnych ofert gastronomicznych także wyjazdy turystyczne. Kilkudniowe wycieczki, długie weekendy, atrakcyjne oferty hoteli i pensjonatów to przykłady częstych ofert. Przy takim zakupie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dostępność oferty. Zastrzeżenia dotyczące najbardziej popularnych terminów, np.: dni wolnych w okresie bożonarodzeniowym, ferii zimowych czy weekendu majowego są powszechną praktyką. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji oraz ewentualny termin na jej dokonanie. Ostatnią kwestią jest możliwość rezygnacji z zarezerwowanego terminu bez utraty prawa do wykorzystania oferty.

Reklamacja

Oferty zakupów grupowych w dużej mierze dotyczą świadczenia różnorodnych usług. Za prawidłowe i terminowe wykonanie takiej usługi odpowiedzialny jest podmiot, który ją wykonuje. Nie ten, który zajmuje się jej oferowaniem. Podmiot pośredniczący gwarantuje jedynie prawo do wykonania usługi przez partnera. Konsumentowi przysługuje więc prawo reklamacji u podmiotu faktycznie świadczącego usługę. To bezpośrednio do niego należy się zgłosić w sytuacji niezgodności danego świadczenia z umową.

Zwrot

Kolejnym uprawnieniem, charakterystycznym dla zakupów grupowych jest prawo zwrotu usługi, towaru bądź samego kuponu uprawniającego do zniżki, który został zakupiony od przedsiębiorcy. Może być zwrócony w ciągu 10 dni roboczych od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Konsument nie ma obowiązku podania przyczyny zwrotu. Obowiązany jest jedynie złożyć we wskazanym terminie oświadczenie wobec sprzedawcy. W związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów termin ten zostanie wydłużony.

Termin zwrotu towaru zakupionego od przedsiębiorcy drogą internetową ulegnie wydłużeniu do 14 dni.

Konsumentowi dokonującemu zakupu na odległość, czyli przez Internet, przysługuje szerszy zakres uprawnień dotyczących zwrotu. Uzasadnia to fakt, że nie miał on możliwości wcześniejszego zapoznania się z samym towarem. Procedura zwrotu jest bardzo przystępna. Wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klientów danego serwisu sprzedaży grupowej. Wraz z upływem ustawowych 10 dni możliwość zwrotu towaru zależy od dobrej woli serwisu. W sytuacji zwrotu towaru to przedsiębiorca trudniący się prowadzeniem sprzedaży online ponosi koszt przesyłki zwrotnej. Przedsiębiorca nie może także żądać by zwrócony towar był nie rozpakowany. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek informacyjny. Jest on zobowiązany poinformować konsumenta o przysługujących mu prawach, podać swoje dane oraz przekazać obowiązujący regulamin.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Termin ważności

Zakupiony bon, uprawniający do skorzystania z danej usługi ma zazwyczaj termin ważności, w którym powinien zostać wykorzystany. Po upływie tego terminu ani portal oferujący zakup grupowy ani wykonawca usługi nie ma wobec konsumenta żadnych zobowiązań.

Podstawa prawna:

  •  ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271),
  • dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów.
Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...