REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów
Umowa kredytu konsumenckiego. fot. Fotolia
Umowa kredytu konsumenckiego. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poniżej zamieszczamy informacje, o tym kiedy i w jaki sposób konsument ma prawo odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego. Należy zwrócić szczególną uwagę na termin ewentualnego odstąpienia od umowy.

Zawarłem umowę, ale znalazłem korzystniejszą ofertę

Od umowy kredytu konsumenckiego możesz odstąpić w terminie 14 dni od chwili zawarcia umowy. Nie musisz podawać przyczyny — mogłeś dostać lepszą ofertę, odziedziczyć fortunę albo po prostu się rozmyślić. Musisz tylko złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jego wzór powinieneś dostać na piśmie (lub innym trwałym nośniku) przy zawarciu umowy. Musi się na nim znaleźć imię, nazwisko (nazwa) i adres kredytodawcy. Twoje oświadczenie nie musi nawet dojść do kredytodawcy w przepisanym terminie, wystarczy, że wyślesz je nie później niż przed zakończeniem 14. dnia od zawarcia umowy na podany we wzorze adres. Pamiętaj, że oświadczenie musisz złożyć na piśmie i opatrzyć własnoręcznym podpisem. Ze względów dowodowych warto wysłać je listem poleconym i zachować dowód nadania. Jeśli odstąpisz od umowy, musisz niezwłocznie (ale nie później niż w terminie 30 dni) zwrócić kredytodawcy całą otrzymaną od niego kwotę.

REKLAMA

 To nie jest kredyt darmowy. Nie płacisz żadnych opłat ani prowizji, ale musisz zapłacić umówione odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty.

A jeśli zawarłem umowę ubezpieczenia kredytu?

Jeśli korzystałeś z ubezpieczenia albo innej usługi dodatkowej świadczonej czy to przez samego kredytodawcę, czy przez osobę trzecią (ale na podstawie umowy między nią a kredytodawcą), wówczas odstąpienie jest automatycznie skuteczne wobec takiej umowy dodatkowej. Twoje ubezpieczenie wygasa, ale musisz zapłacić składkę za tych kilka dni, kiedy zakład ubezpieczeń świadczył ochronę. Natomiast jeśli kredytodawca zażądał, byś zawarł umowę ubezpieczenia na własny rachunek, nie rozwiąże się ona automatycznie. Jednak na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego od każdej umowy ubezpieczenia zawartej na okres dłuższy niż pół roku masz prawo odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia. W tym przypadku ubezpieczycielowi również należy się składka za okres, w którym udzielał ochrony.

Polecamy serwis: Pułapki w umowach

Czy mogę odstąpić od umowy zakupu na raty „0%”?

Taka umowa nie podlega regulacjom ustawy o kredycie konsumenckim. W konsekwencji nie mają do niej zastosowania przepisy o odstąpieniu od umowy kredytu. Od takiej umowy nie można odstąpić, chyba że sprzedawca wyraźnie przyznał Ci takie uprawnienie w umowie (przeczytaj umowę albo sprawdź, czy w sklepie wywieszono odpowiednią informację). Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest kredyt wiązany i kiedy można od niego odstąpić?

Kredyt wiązany, jest to taki kredyt, który jest w całości przeznaczony na nabycie towaru lub usługi. Mamy tu do czynienia z dwiema umowami: umową kredytu konsumenckiego oraz umową sprzedaży. Obie te umowy są jednak z sobą powiązane na jeden z trzech sposobów. (1) Albo sprzedawca (lub usługodawca) sam udziela kredytu konsumentowi na nabycie towaru, albo (2) zakup towaru jest finansowany przez kredytodawcę, który współpracuje ze sprzedawcą przy przygotowaniu lub zawarciu umowy o kredyt (np. w sklepie znajduje się punkt banku lub firmy pożyczkowej, gdzie można wziąć kredyt na zakup już wybranych towarów), albo (3) kredytodawca udziela konsumentowi kredytu na zakup towaru lub usługi, która została szczegółowo określona w umowie (czyli zawierasz umowę kredytu w banku na określony cel, np. na zakup konkretnego samochodu, ale bank nie współpracuje przy tym ze sprzedawcą).

Kupiłem w sklepie rzecz na raty (oprocentowane), ale chcę odstąpić od umowy kredytu

Nie ma problemu, żebyś odstąpił od umowy kredytu konsumenckiego. Masz na to 14 dni. Musisz się jednak liczyć z tym, że umowa sprzedaży rzeczy pozostanie w mocy. Będziesz musiał nabyty towar sfinansować w inny sposób, np. gotówką. W tym celu składasz kredytodawcy (lub pośrednikowi kredytowemu) oświadczenie o odstąpieniu od umowy, on przesyła jego kopię sprzedawcy, a ten zwraca kredytodawcy otrzymaną cenę. Ty natomiast musisz zapłacić, po pierwsze — sprzedawcy  — cenę towaru, który dostałeś, po drugie — kredytodawcy — odsetki za ten okres, kiedy faktycznie Cię kredytował, czyli czas od wydania Ci towaru przez sprzedawcę do dnia, w którym złożyłeś oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Spójrz na rysunek:

Zobacz także: Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

A jeśli nie chcę zatrzymać towaru?

Jeśli odstąpiłeś od umowy kredytu, a towar został Ci wydany, to umowa pozostaje w mocy i tylko od dobrej woli sprzedającego zależy, czy zgodzi się ten towar z powrotem przyjąć. Prawo nie przewiduje bowiem możliwości odstąpienia od umowy kupna zawartej w lokalu przedsiębiorstwa, czyli w sklepie, gdzie miałeś dość czasu, by się nad zakupami porządnie zastanowić. Może się jednak zdarzyć — i zdarza się coraz częściej, zwłaszcza w dużych sieciach handlowych — że prawo odstąpienia może wynikać z zawartej umowy kupna. Jeśli wywieszki w sklepie informują o możliwości zwrotu niewadliwych towarów albo kiedy taki komunikat znajduje się na stronie internetowej sklepu, możesz od umowy odstąpić. Pamiętaj tylko, że warunki odstąpienia określa umowa (a w praktyce po prostu sklep) — zapoznaj się z nimi dokładnie, by wiedzieć, w jakim terminie możesz odstąpić i w jakiej formie musisz zwrócić towar (czy może być używany, czy musisz zwrócić kompletne opakowanie, czy tylko wszystkie jego elementy itp.).
Pamiętaj!

W umowie sprzedaży ratalnej wpisano, że jeśli odstąpię od umowy kredytu, muszę zwrócić towar do sklepu?

Takie zastrzeżenie jest nielegalne. Masz prawo go zatrzymać, ale musisz zapłacić sprzedawcy jego cenę (a kredytodawcy odsetki).

Chcę kupić towar na raty, ale sprzedawca mówi, że wyda mi go dopiero po 14 dniach

To z kolei jest dopuszczalne i chroni sprzedawcę, który w ten sposób zabezpiecza się przed problemami z płatnością za towar. Gdybyś bowiem odstąpił od umowy kredytu, on musiałby zwrócić bankowi otrzymaną cenę towaru, a nie miałby gwarancji, że zapłacisz mu ją dobrowolnie. Jeśli nie odpowiada Ci taki układ, możesz poszukać innego sprzedawcy, który zgodzi się wydać Ci towar od razu. Może się też zdarzyć, że sprzedawca przy zakupie podsunie Ci do podpisania weksel i deklarację, która ułatwi mu dochodzenie roszczenia o zapłatę ceny, jeśli nie zapłacisz jej dobrowolnie.

Tekst pochodzi z poradnika UOKiK: "Nie taki kredyt straszny. Ustawa o kredycie konsumenckim w pytaniach i odpowiedziach", Maciej Czapliński, Warszawa, sierpień 2012

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

REKLAMA

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA

MOPS: Proste czynności na rzecz niepełnosprawnej matki uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne 3287 zł. Muszą być kumulatywne

Sprzątanie, pościel, zakupy, posiłki. Częsty element wywiadów środowiskowych. MOPS skrupulatnie gromadzą wykaz prostych czynności opiekuńczych twierdząc, że nie uzasadniają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego 3287 zł (stare świadczenie). Jest to świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sądy zgadzają się z MOPS. Takie czynności jak np. sprzątanie mieszkania, zmiana pościeli, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zasadniczo nie wymagają rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlaczego więc MOPS przegrywają w sądach i opiekunowie mają szanse na świadczenie pielęgnacyjne? Właśnie za te czynności opiekuńcze?

Sondaż prezydencki 2025. Druga tura [WYBORY]

CBOS: sondaż prezydencki 2025. Coraz więcej czasu poświęca się na analizę drugiej tury wyborów na Prezydenta RP. Kto wygra w drugiej turze? Jakie są przewidywania i na co wskazują sondaże wyborcze?

REKLAMA