REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

Pro-Test
Reklamację zawsze składamy w sklepie, na piśmie. W pierwszej kolejności możemy żądać wymiany towaru na inny, działający, egzemplarz albo jego naprawy.
Reklamację zawsze składamy w sklepie, na piśmie. W pierwszej kolejności możemy żądać wymiany towaru na inny, działający, egzemplarz albo jego naprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Zły rozmiar, czy źle dobrany kolor nie są przyczynami, które uprawniają konsumentów do reklamacji. Zwrot towar w określonym terminie od daty zakupu jest możliwy tylko wtedy, gdy takie uprawnienia przewiduje sam sprzedawca. Przeczytaj co możesz zrobić z nietrafionym prezentem.

Co można zrobić z niechcianymi prezentami? Wiele osób przy najbliższej okazji daje je w prezencie komuś innemu. Na takie przechodnie prezenty nadają się rzeczy pełnowartościowe, które po prostu z jakichś względów nam nie odpowiadają. Nie każdy chce jednak „uszczęśliwiać” nieudanym prezentem kolejne osoby. Co wtedy zrobić? A co jeżeli podarunek nie działa tak, jak powinien – od początku jest zepsuty lub nie spełnia swojej funkcji?

REKLAMA

Może, ale nie musi

REKLAMA

Zacznijmy od przypadku krawata, który ci się nie podoba czy swetra, który jest w niewłaściwym rozmiarze. Czy takie prezenty można wymienić w sklepie? Cóż, jeżeli towar jest pełnowartościowy, jego wymiana zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Prawo nie nakazuje sklepom wymieniania nietrafionych prezentów. Na szczęście wiele sklepów wychodzi w tym względzie naprzeciw konsumentom i zgadza się na wymianę albo nawet na zwrot nieudanego podarku. Zasady, na jakich to robi, ustala jednak sam.

Zawsze, zanim coś kupimy, warto zapytać sprzedawcy, czy i w jakim terminie będziemy mogli zwrócić lub wymienić nieudany zakup. Jeżeli sprzedawca zgadza się na nie, poprośmy, aby z tyłu paragonu to poświadczył, przystawiając firmową pieczątkę sklepu. Takie zapewnienie ułatwi nam później wymianę lub zwrot towaru.

Składamy reklamację

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całkiem inaczej sprawa przedstawia się w przypadku, gdy nasz gwiazdkowy prezent nie działa tak, jak powinien. Taką sytuację reguluje już prawo, a dokładniej Ustawa z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 141, poz. 1176 z 2002 r.). Co możemy zrobić? Taki niedziałający prezent nazywamy w języku prawniczym towarem niezgodnym z umową. Możemy go reklamować.

Reklamację zawsze składamy w sklepie, na piśmie. W pierwszej kolejności możemy żądać wymiany towaru na inny, działający, egzemplarz albo jego naprawy. Wybór należy do ciebie. Jeżeli naprawa nie jest możliwa, a drugiego takiego samego produktu nie ma, sklep musi zwrócić nam pieniądze.

Na rozpatrzenie naszej reklamacji sklep ma 14 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi, oznacza to, że sklep reklamację przyjął.

Prawo do reklamacji przysługuje ci przez dwa lata od dokonania zakupu. Ale jeśli zauważysz, że towar jest niezgodny z umową, masz dwa miesiące na powiadomienie o tym fakcie sprzedawcę.

Jeżeli prezent ma gwarancję, możesz też skorzystać właśnie z niej, a nie z prawa do reklamacji towaru niezgodnego z umową wynikającego z ustawy. To ty wybierasz, co ci się bardziej opłaca.

Zobacz serwis: Reklamacje

Paragon lub wyciąg

REKLAMA

Kiedy dajemy bliskim prezent, raczej nie chcemy dawać również paragonu za jego zakup. A przecież jest on niezbędny do złożenia reklamacji w sklepie. Co więc zrobić? Najlepiej samemu zachować paragon i powiedzieć obdarowanemu, że w razie gdyby z prezentem było coś nie tak, paragon czeka.

Paragon jest dowodem zakupu, dlatego sprzedawca poprosi nas o niego, kiedy będziemy składać reklamację. Ale nie każdy wie (nawet nie każdy sprzedawca!), że nie tylko paragon jest dowodem zakupu. Do reklamacji wystarczy też wyciąg bankowy, na którym widnieje transakcja dokonanego przez nas zakupu kartą kredytową lub płatniczą.

Zobacz: Reklamacja bez paragonu

W którym sklepie wymieniać?

Co zrobić, jeśli sweter, który znalazłeś pod choinką jest w złym rozmiarze. Chcesz go wymienić na właściwy rozmiar, ale wiesz, że został kupiony w poznańskiej filii sklepu, której sieć jest też w twoim mieście. Czy da się wymienić go w Warszawie czy musisz jechać specjalnie do Poznania? Ponieważ prawo nie zobowiązuje sprzedawcy do wymiany swetra, jeżeli jest on w niewłaściwym rozmiarze, to, gdzie będziesz go mógł wymienić, i czy w ogóle wymiana będzie możliwa, zależy tylko od polityki sieci sklepów. Na pewno zawsze warto spróbować wymienić sweter w Warszawie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to możliwe i prostsze niż wydawało się na początku.

Zobacz: Zwrot towaru - jak i kiedy?

Prezenty z internetu

W nieco lepszej sytuacji są konsumenci, którzy kupili prezent przez internet. Oni mają aż 10 dni na zwrot towaru, niezależnie od tego, czy ma jakąkolwiek wadę czy nie. Mogą go odesłać, nawet nie podając przyczyn zwrotu. Pamiętaj jednak, że za przesyłkę ze zwrotem płacisz ty, a nie sklep.

A ile czasu na zwrot nietrafionego, lecz w pełni wartościowego prezentu, mają obdarowani, których upominek był kupiony w tradycyjnym sklepie? Tutaj nie ma reguły. Terminy takich zwrotów sklepy ustalają same. W każdym razie dobrze jest to zrobić możliwie jak najszybciej.

Więcej na: www.Pro-Test.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA