Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?
REKLAMA
REKLAMA
Sposób oznakowania zabawek
REKLAMA
Na zabawce albo jej opakowaniu powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały znak CE, a także informacja zawierająca: nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Unii Europejskiej.
Dane zawarte w informacji mogą być podane w formie skrótu, pod warunkiem że skrót umożliwi identyfikację producenta, jego upoważnionego przedstawiciela oraz importera.
W przypadku małych zabawek i zabawek składających się z małych części, informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu takich opakowań czy etykiet.
Ostrzeżenia
Producent oprócz wskazanych informacji na opakowaniu zabawki, na etykiecie, na samej zabawce lub na dołączonej ulotce zamieszcza ostrzeżenia:
1) "Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat";
2) "Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej";
3) "Uwaga, konieczność stosowania sprzętu ochronnego" (w przypadku łyżew czy deskorolek);
4) "Uwaga, do używania jedynie w wodzie na głębokości bezpiecznej dla dziecka oraz pod nadzorem" - w przypadku zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie i pod nadzorem dorosłych;
5) "Uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej" - o wieku decyduje producent.
Poza tymi ostrzeżeniami producent podaje informację o szczególnym ryzyku związanym ze wskazanym ograniczeniem.
Zabawki powinny być zaprojektowane i wytworzone w taki sposób, aby podczas normalnego ich używania nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia dziecka lub ryzyka zranienia w przypadku ich połknięcia, dostania się w inny sposób do jakiegokolwiek otworu w ciele dziecka bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami.
Co jest zabawką
Zgodnie z prawem zabawką jest dowolny wyrób lub materiał zaprojektowany lub przewidziany do używania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Na zabawce, która spełnia normy powinien znajdować się znak CE.
Jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa, do zabawki powinna być dołączona instrukcja.
Producent dołącza instrukcję do: zjeżdżalni, huśtawek, trapezów, pierścieni, kół, lin oraz innych podobnych zabawek, w szczególności przeznaczonych do zawieszania.
Instrukcja powinna wskazywać prawidłowy sposób montażu zabawki oraz te części zabawki, które mogą stwarzać zagrożenie, w przypadku wadliwego jej montażu. Instrukcja powinna także zawierać zalecenia dotyczące przeprowadzania okresowych kontroli i konserwacji podstawowych części zabawki wraz z ostrzeżeniem o następstwach nieprzestrzegania tego wymogu.
Zobacz również: Jakie wymagania praw powinny spełniać zabawki
Zabawa tylko pod nadzorem rodziców
Gdy zabawka ma być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, to producent umieszcza na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub na dołączonej do zabawki ulotce wyraźną i widoczną informację o konieczności nadzoru osoby dorosłej podczas używania zabawki.
Mini AGD
Producent zabawki, która stanowi miniaturę lub model urządzenia bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, umieszcza na opakowaniu zabawki ostrzeżenie, że zabawka ta może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.
Przy takiej zabawce powinna znaleźć się instrukcja z ostrzeżeniem o potrzebie zachowania środków ostrożności wraz z pouczeniem o następstwach ich niezachowania, a także informacja o konieczności przechowywania zabawek w miejscu niedostępnym dla dzieci w wieku do lat 3.
Zabawki niebezpieczne
REKLAMA
Producent zabawki, której niezbędnym składnikiem są substancje lub materiały stwarzające niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, dołącza do zabawki:
1) instrukcję jej używania zawierającą ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz informacje o stosowaniu środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia niebezpieczeństwa;
2) informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku spowodowanego używaniem zabawki oraz przechowywania jej w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Ponadto w przypadku zabawek z dziedziny chemii, w szczególności zestawów chemicznych, zestawów do wykonywania odcisków plastycznych, miniaturowych pracowni ceramicznych, zabawek do pokrywania przedmiotów emalią oraz zestawów fotograficznych, poza instrukcją, producent musi na opakowaniu zabawki umieścić informację, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku powyżej określonej liczby lat oraz ostrzeżenie, że może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.
Deskorolki i łyżwy
Producent łyżew i deskorolek oraz sprzętu podobnego, wprowadzonego do obrotu jako zabawki, powinien dołączyć do nich instrukcję ich używania, w której zawarte będą informacje o konieczności zachowania ostrożności, posiadaniu specjalnych umiejętności, a także konieczności stosowania sprzętu ochronnego takiego jak: kask, rękawice oraz ochraniacze na kolana i łokcie.
Zabawki pływające
Producent zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie oraz pod nadzorem osoby dorosłej, dołącza do zabawki ostrzeżenia, że mogą być one używane jedynie na głębokości bezpiecznej dla dziecka i w obecności osoby dorosłej.
Uwagi
Wyżej omawianych przepisów nie stosuje się do:
1) ozdób bożonarodzeniowych;
2) precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3) sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4) sprzętu sportowego;
5) sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6) lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7) zabawek komercyjnie instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8) układanek tematycznych (puzzle) składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9) broni pneumatycznej;
10) sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11) proc i katapult;
12) zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13) elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14) wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15) pojazdów z silnikami spalinowymi;
16) zabawek z silnikami parowymi;
17) rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18) zabawek video podłączonych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19) smoczków;
20) wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21) biżuterii dla dzieci.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki , Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r.w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z dnia 11 grudnia 2003 r. ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat