Konsumencie! Po co ci ta gwarancja?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Kupno prezentu świątecznego to często niełatwe zajęcie. Zbyt duży wybór sprawia, że czasami decydują detale, jak np. gwarancja producenta. Ale czy słusznie?

W opinii konsumentów gwarancja jest często utożsamiana z prawem do reklamacji. Z dość znacznym zaangażowaniem o utrzymanie takiego przeświadczenia „troszczą” się także sprzedawcy, którzy reklamacji bez dokumentu gwarancyjnego po prostu nie chcą przyjmować.

O ile takie postępowanie sprzedawcy może wynikać albo z niewiedzy albo ze złej woli, o tyle zgoda konsumenta na ograniczanie praw może wynikać jedynie z niewiedzy. Bo gdyby wiedział, co przeważnie daje mu gwarancja, nie zwracałby na nią najmniejszej uwagi.

Zobacz specjalny serwis: Konsument w Święta

Co daje gwarancja?

Gwarancja jest niczym innym tylko DODATKOWYM zobowiązaniem gwaranta (którym może być zarówno sprzedawca, jak i producent), na podstawie którego konsument uzyskuje określone uprawnienia. Słowo „dodatkowe” jest tutaj kluczowe i wiążą się z nim dwa istotne dla konsumenta wnioski.

Po pierwsze skoro jest to zobowiązanie dodatkowe, to musi istnieć zobowiązanie, nazwijmy je, podstawowe. I rzeczywiście istnieje. Niezależnie od tego, czy ktoś udziela nam gwarancji, tak czy owak mamy prawo do reklamacji, a prawo to wynika z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Po drugiej, skoro gwarancja jest dodatkowa, to oznacza, że możemy z niej skorzystać, ale nie musimy. To konsumentowi pozostawia się wybór, czy roszczenia reklamacyjne opiera na gwarancji, czy na ustawie. Przeważnie większość konsumentów postawi na gwarancję i przeważnie na tym straci. Tymczasem prawda jest taka, że sprzedawca nie ma prawa odmówić przyjęcia reklamacji, skierowanej do niego, argumentując, że towar należy reklamować do gwaranta.

Zobacz serwis: Reklamacje

Dlaczego ustawa, nie gwarancja?

W tym miejscu część czytelników może się oburzyć. Skoro gwarancja jest dodatkowa, to logiczne jest że daje coś ekstra. Czy jednak? Gwarancja jest do naszych uprawnień dodatkowa, ale w odróżnieniu od ustawy może określać nasze uprawnienia dowolnie. Może dawać większe uprawnienia, ale także mniej korzystnie. Pytanie ilu gwarantów zechce dać konsumentowi większe uprawnienia od tych z ustawy?

Zgodnie z ustawą konsument przy reklamacji może określić żądanie wybierając pomiędzy naprawą lub wymianą towaru. Wybór roszczenia jest dla sprzedawcy wiążący. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w gwarancji gwarant dał konsumentowi możliwość żądania jedynie naprawy. Tym samym wnosząc reklamację na podstawie gwarancji, możemy pozbawić się całkiem sporego uprawnienia.

Wskazany wyżej przykład nie jest jedyny. Bardzo często zdarza się, że gwarancja modyfikuje przesłanki po których możliwe jest odstąpienie od umowy. Zgodnie z ustawą odstąpienie jest możliwe już po pierwszej nieudanej naprawie lub wymianie („gdy sprzedawca nie uczyni zadość żądaniu”). Kto jednak zabroni gwarantowi określenia w gwarancji, że odstąpienie od umowy przysługuje dopiero po 3 nieudanych naprawach?

POBIERZ WZÓR: Reklamacja towaru niezgodnego z umową

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...