Zakupy przez Internet od osoby prywatnej
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli sprzedawcą jest rzeczywiście osoba prywatna wtedy też zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Nie będzie też można zastosować przepisów dotyczących sprzedaży konsumenckiej.
REKLAMA
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi, określona w Kodeksie cywilny nie chroni interesów kupującego w taki sposób, jak ma to miejsce przy sprzedaży konsumenckiej. Kupujący musi szybciej zawiadomić sprzedawcę o stwierdzonych wadach. Zgodnie z art. 563 ma na to miesiąc (dla porównania przy sprzedaży konsumenckiej są 2 miesiące).
REKLAMA
Ponadto strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi ograniczyć lub w ogóle wyłączyć, co w przypadku zastosowania przepisów o sprzedaży konsumenckiej nie byłoby możliwe. W porównaniu z odpowiedzialnością przy sprzedaży konsumenckiej, krótsza jest również odpowiedzialność sprzedawcy i trwa jedynie przez 12 miesięcy(art. 568 ust. 1).
Mniejsze będą także uprawnienia kupującego w porównaniu z prawami konsumenta przy zakupach internetowych. Nie będzie on mógł skorzystać z prawa odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, co jest przewidziane dla umów zawieranych na odległość przez konsumentów.
Rękojmia za wady fizyczne
Zgodnie z art. 556 ust. 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość, jak również wtedy gdy rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego.
W takiej sytuacji kupujący może odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny. Nie będzie mógł jednak skorzystać z takich uprawnień, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad lub niezwłocznie wady usunie (art. 560 ust. 1).
Zastosowanie korzystnych dla kupującego przepisów dotyczących odpowiedzialności sprzedawcy przy sprzedaży konsumenckiej nie ma miejsca w sytuacji, gdy sprzedawcą nie jest przedsiębiorca. Jeżeli transakcji dokonują osoby prywatne wtedy sprzedawca odpowiada z przepisów o rękojmi znajdujących się w Kodeksie cywilnym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 115, poz. 960).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA