REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy produkty żywnościowe można zwrócić do sklepu internetowego

Marta Stańczak
Nie zawsze można odstąpić od umowy zawartej przez internet.
Nie zawsze można odstąpić od umowy zawartej przez internet.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio wiele mówi się na temat zakupów przez Internet i możliwości odstąpienia od takiej umowy. Jednak czy możemy zwrócić produkty żywnościowe zakupione w ten właśnie sposób? A może obowiązują inne zasady przy tego rodzaju zakupach?

Powyższą kwestię reguluje ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Jednym z kluczowych zapisów tego aktu prawnego jest prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn w terminie 10 dni. Sprzedawca musi nas poinformować o tym uprawnieniu. Jeśli tego nie zrobi, możemy odstąpić od umowy w terminie nawet do 3 miesięcy. Aby odstąpić od umowy należy w terminie 10 dni od otrzymania towaru lub rozpoczęcia świadczenia usługi wysłać listem poleconym oświadczenie o odstąpieniu od umowy ze wskazaniem, gdzie i jak mają być zwrócone pieniądze. Towar najlepiej wysłać osobno, niezwłocznie, a najpóźniej w przeciągu 14 dni z kopią oświadczenia. Sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze niezwłocznie, najpóźniej w przeciągu 14 dni. Powinien oddać pełną kwotę, jaką zapłaciliśmy - cenę oraz koszt dostawy. Natomiast odesłać towar musimy na koszt własny. To prawo umożliwia nam sprawdzenie produktu, wypróbowanie, ale nie użytkowanie! Towar powinien zostać zwrócony w stanie niezmienionym.

REKLAMA

Z prawa do rezygnacji z produktu/usługi w ciągu 10 dni nie możemy jednak skorzystać w kilku przypadkach m. in.:

  • zawarcia w internecie umowy o okresowe dostarczanie artykułów spożywczych
  • zawarcia umowy on-line o wykonanie, w ściśle oznaczonym okresie, usługi dotyczącej zakwaterowania, transportu, rozrywek, gastronomii;
  • zakupu produktu, który ulega szybkiemu zepsuciu

W ostatnim punkcie pada odpowiedź na zadane na początku pytanie. Bowiem produkty żywnościowe z reguły ulegają szybkiemu zepsuciu. Ale nie wszystkie. Zatem zależy to od daty ważności danego produktu.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie wolnej od pracy Wigilii w 2024 r.? To strata 1 mld dolarów. Sejm nie ma Wigilii w porządku obrad

Autorem wyceny kosztu wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. jest minister finansów Andrzej Domański. To koszt dla gospodarki i wynosi 4 mld zł. Koszt budżetowy jest niższy - 2,3 mld złotych. Minister powołuje się utratę obrotów przez sklepy, piekarnie, firmy usługowe. Nie wiadomo, czy wyliczenia Ministerstwa Finansów uwzględniają przesunięcie wydatków z 24 grudnia 2024 r. na poniedziałek 23 grudnia 2024 r. oraz weekend  21 i 22 grudnia 2024 r. Konsumenci wiedząc, że nic nie kupią ani za mówią we wtorek 24 grudnia 2024 r. muszą kupić towary i usługi wcześniej. Sejm nie ma w porządku obrad posiedzenia 19 listopada - 22 listopada zmiany Wigilii na dzień wolny od pracy. 

Rynek książki w kryzysie. Małe księgarnie znikają, branża domaga się wsparcia i ustawy o książce

Księgarnie w Polsce znikają z rynku. Branża boryka się z trudnościami spowodowanymi dominacją dużych graczy, takich jak internetowe księgarnie, i walczy o przetrwanie w nierównej konkurencji. Przedstawiciele rynku apelują o systemowe wsparcie oraz wprowadzenie ustawy, która określiłaby książkę jako dobro kultury i wprowadziła regulacje rynkowe, które pomogłyby odwrócić negatywne trendy.

Wielki QUIZ z polskich kryminałów. Dopasuj książkę do autora. 15/20 to już sukces
Powieści kryminalne cieszą się niezmienną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Polacy uwielbiają skandynawskie kryminały, ale jeszcze bardziej te rodzime. Znasz? Czytasz? Sprawdź się w naszym nowym quizie literackim.
Przeliczenie 150 000 emerytur. Kolejny wyrok sądu okręgowego bez publikacji wyroku TK z czerwca 2024 r.

Pech emerytki polegał na tym, że nie wiedziała o tym jak poważne konsekwencje będzie miało opóźnienie przez nią przejścia na emeryturę (spóźniła się o 8 miesięcy). Pobierała od 2009 r. emeryturę wcześniejszą. Zamiast przejść na emeryturę powszechną (60 lat w 2012 r.) zrobiła to w 2013 r. W efekcie ma do dziś obniżoną wysokość tej emerytury o świadczenia wypłacone w czasie emerytury (tej wcześniejszej). Kilkanaście miesięcy pozbawiło jej istotnej części comiesięcznej emerytury (tej powszechnej). Podstawa obliczenia emerytury została pomniejszona o 48833,57 z

REKLAMA

QUIZ. Pytania z finału ostatniego odcinka "Jeden z dziesięciu". Na ilu z 20 pytań się wyłożysz?
Teleturniej "Jeden z dziesięciu" to wciąż najchętniej oglądany program w TVP. Tadeusz Sznuk od ponad 30 lat zadaje pytania uczestnikom. W finale ostatniego odcinka również nie brakowało tych, które były banalne, ale i tych nieco podchwytliwych. Spróbujcie się z nimi zmierzyć.
Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

REKLAMA

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

REKLAMA