Czy można zwrócić zakupiony w internecie program komputerowy
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W przypadku umów zawieranych na odległość, czyli bez jednoczesnej obecności dwóch stron, konsument może skorzystać z prawa do namysłu. Jest to podyktowane tym, że przy sprzedaży bezpośredniej istnieje możliwość lepszego sprawdzenia towaru. Natomiast kupując rzeczy za pośrednictwem internetu możemy opierać się wyłącznie na opisie i zdjęciu, które niekiedy nie są zgodne z rzeczywistością. Odstąpienie od umowy jest sposobem na rezygnację z nieodpowiedniego zakupu.
REKLAMA
Ten szczególny przywilej niestety nie zawsze nam przysługuje. Istnieją przypadki, w których nie możemy z niego skorzystać. Dotyczy to m.in. zakupu programów komputerowych zapisanych na nośnikach oraz nagrań audio-wizualnych po usunięciu ich oryginalnego opakowania. Oznacza to, że nadal można zwrócić nietrafiony zakup płyty CD z muzyką lub filmy jeżeli nie rozpakowaliśmy ich z oryginalnego opakowania.
Inne przypadki, w których prawa odstąpienia od umowy nie przysługuje:
- świadczenia usług rozpoczętych, za zgodą konsumenta, przed upływem 10-dniowego terminu na zastanowienie się;
- umowy dotyczące świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym;
- świadczenia o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą;
- świadczenia, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu;
- dostarczanie prasy;
- usługi w zakresie gier i zakładów wzajemnych.
Można negocjować ze sprzedawcą i umówić się na zwrot zakupionej rzeczy nawet w wymienionych wyżej przypadkach. Jeżeli jednak strony nie uzgodniły tego wcześniej przyjmuje się, że odstąpienie od umowy nie jest możliwe.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat