REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK wziął na tapet OLX. Te praktyki sprzedażowe zostaną ukrócone

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
torebka zdjęcie portal internetowy sprzedaż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsument robiący zakupy na OLX mógł ostatnio odnieść wrażenie, że praktyki sprzedażowe serwisu są nie do końca przejrzyste. Niejasności dotyczące zakresu pakietu ochronnego, brak informacji o możliwości zakupu produktu bez usługi serwisowej czy nieprecyzyjne sortowanie ofert od najtańszego produktu – te zarzuty od użytkowników skłoniły UOKiK do zajęcia się tematem. 

Niejasna polityka sprzedażowa portalu OLX

REKLAMA

Dla części internautów robienie zakupów na portalach typu OLX to satysfakcja ze znalezienia unikatowego przedmiotu. Dla innych kluczowa jest kwestia ochrony środowiska i możliwość podarowania przedmiotowi drugiego życia. Jeszcze inni szukają po prostu oszczędności. I chociaż, niezależnie od pobudek zakupowych, wszyscy klienci powinni być traktowani tak samo, to tym razem najbardziej ucierpieli ci, którzy na portalu szukali najkorzystniejszych finansowo ofert i tych, którzy płacili dodatkowo za to, aby ich transakcja była bezpieczna. 

REKLAMA

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zauważył, że „w wyniku działań Grupy OLX konsumenci ponosili negatywne skutki finansowe” i dodał, ze „informacje o warunkach świadczenia usług nie mogą wprowadzać w błąd. Konsument ma prawo oczekiwać, że dany serwis zaprojektowany zostanie w uczciwy sposób, a zawarte w nim informacje będą prawdziwe i rzetelne”.

Pakiet ochronny - wprowadzanie w błąd konsumenta

REKLAMA

Pierwsza kwestia, którą podjął UOKiK to zakres ochrony kupującego oferowany przez portal OLX. Komunikaty wysyłane przez portal wprowadzały klienta w błąd, bardzo często był on przekonany, że gdy otrzyma produkt uszkodzony i zgłosi to w odpowiednim przedziale czasowym, ochrona zadziała. Niestety, w regulaminie tej usługi można znaleźć wiele wyjątków, a rozpatrywane wnioski były z korzyścią dla sprzedających – przewidziany dłuższy termin na udzielenie informacji. W związku z tym reklamacje często były odrzucane, a nieuczciwy sprzedawca otrzymywał pieniądze. Warto nadmienić, że usługa serwisowa „Pakiet ochronny” jest dodatkowo płatna. Jeśli konsument wiedziałby, że ochrona wcale nie działa, możliwe, że nie decydowałby się na zakup przedmiotu, albo na zakup ochrony. 

Jeden z klientów, który złożył skargę do UOKiK po zakupie uszkodzonego telefonu i złożeniu skargi do portalu otrzymał odpowiedź, że „program ochrony kupujących nie obejmuje uszkodzeń a tylko sytuacji gdyby sprzedający nie wysłał paczki lub z inną zawartością”.

Z usługą serwisową czy bez? 

Czy produkty dostępne na portalu OLX można kupić bez płacenia dodatkowo za usługę serwisową? Okazuje się, że tak. Ale, chociaż zgodnie z regulaminem użytkownicy mogą indywidualnie ustalać, jak dokonają transakcji, nie jest to oczywiste i precyzyjnie zaznaczone na pierwszy rzut oka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dodatkowo mechanizm poruszania się po stronie nie jest na tyle przejrzysty, by zauważyć od razu, że cena opłaty serwisowej, która wydzielona jest w ten sposób, że wygląda jakby była składową częścią ceny jest de facto oddzielnym kosztem do poniesienia, co uwidacznia się w kolejnym kroku transakcji.

Najpierw najtańsze produkty - ale czy na pewno? 

Okazuje się, że sortowanie wyników wyszukiwania pod kątem ceny również pozostawia wiele do życzenia. Jeśli klient wybierał opcję „od najtańszych” to kolejność wyświetlanych produktów wcale nie musiała być zgodna z rzeczywistością, dlatego, ze nie uwzględniała „Usługi serwisowej”. Ta znów nie była doliczana każdorazowo. Taka praktyka mogła wpłynąć na decyzje zakupowe klientów, bo często produkty droższe mogły się wyświetlać wyżej niż tańsze. 

Klienci dostaną zwrot pieniędzy 

Decyzją Prezesa UOKiK portal OLX ma oddać klientom pieniądze. Zgodnie z komunikatem podanym na stronie:

Zwrot pieniędzy w ramach „Pakietu ochronnego” otrzymają konsumenci, którzy skontaktowali się z OLX od 24 sierpnia 2021 r. do dnia wprowadzenia zmian wynikających z decyzji ws. nieprawidłowo wykonanej transakcji, a spółka ich roszczenia odrzuciła, co konsumenci zakwestionowali. Dotyczy to również osób, które 15 dni przed wydaniem decyzji otrzymały informację o negatywnym rozpatrzeniu wniosku w ramach „Pakietu ochronnego”, ale nie zdążyły skontaktować się ze spółką. Będą mogły zrobić to teraz. Portal odda kwoty, które wydali na zakup produktu. Jak również zwrot pieniędzy za „Usługę serwisową” otrzymają osoby, które skontaktowały się z OLX w sprawie tej usługi od 1 grudnia 2021 r. do dnia wprowadzenia wszystkich zmian wynikających z decyzji. 

Ponadto "Pakiet ochronny" nie będzie zawierał włączeń, reklamacja będzie rozpatrywana po wysłuchaniu obu stron, jeśli będzie zasadna, klient otrzyma zwrot pieniędzy (za zakupy, usługę serwisową i przesyłkę). Regulamin i interfejs portalu ma zawierać klarowną informację o możliwości kupienia przedmiotu z pominięciem usługi "Przesyłka OLX". Sortowanie od najtańszych ma zawierać uwzględnioną opłatę serwisową. 

Zobacz także: Perfekcyjna pani domu z PRL. Radziła, jak zrobić parmezan z kalafiora czy wodę do prania firanek
Naprawiamy czy kupujemy? BADANIE pokazało, jak Polacy traktują zepsute sprzęty

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA