REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak VPN w telefonie pomaga chronić naszą prywatność?

Jak VPN w telefonie pomaga chronić naszą prywatność?
Jak VPN w telefonie pomaga chronić naszą prywatność?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dostęp do internetu mamy dziś niemalże z każdego miejsca. Co więcej, dzięki rozwojowi technologii mobilnych, korzystać z niego możemy z poziomu smartfona. W związku z tym potrzebuje on odpowiedniej ochrony. Z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci VPN-a, który znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa.

VPN w telefonie

Kiedyś telefon komórkowy służył nam wyłącznie do wykonywania rozmów i wysyłania SMS-ów, ale dziś jest urządzeniem, które w wielu przypadkach zastępuje komputer osobisty. Z poziomu smartfona sprawdzamy pocztę elektroniczną, konta w mediach społecznościowych, korzystamy z komunikatorów, wyszukujemy informacje w sieci, zarządzamy naszymi finansami, robimy zakupy w sklepach online, a nawet płacimy za te dokonywane stacjonarnie.

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie smartfony przechowują mnóstwo danych wrażliwych, warto więc zadbać, by były one jak najlepiej zabezpieczone. Oprócz standardowych rozwiązań, takich jak programy antywirusowe i firewalle, warto rozważyć również skorzystanie z VPN-a. Virtual Private Network szyfruje dane, które wysyłamy i odbieramy przy pomocy smartfona, dzięki czemu minimalizuje ryzyko, że zostaną one przechwycone przez osoby nieuprawnione.

Z powodu błędnej konfiguracji (co zdarza się zdecydowanie zbyt często), telefony komórkowe mogą łączyć się ze wszystkimi, niechronionymi hasłami, publicznymi sieciami Wi-Fi. Stanowi to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa. A lista złych rzeczy, które mogą się przytrafić Twojemu urządzeniu – niestety – jest dość długa. Jednak jeśli urządzenie ma cały czas aktywną sieć VPN (lub automatyczną na żądanie, jeśli nie jest to Twoja domowa sieć Wi-Fi), to w przypadku każdej sieci publicznej wszystko powinno być w porządku.

Jak VPN chroni prywatne dane?

REKLAMA

Rozwój technologii to nie tylko nowe szanse, ale również kolejne zagrożenia. Upowszechnienie internetu, z jednej strony, sprawiło, że zyskaliśmy dostęp do dużej ilości pomocnych usług, ale z drugiej uruchomiło także dziesiątki niebezpieczeństw, stanowiących realne zagrożenie dla naszych danych. Za dostęp do internetu odpowiada zarówno rozbudowana sieć telefonii komórkowej o coraz większych prędkościach (LTE, 5G), jak również liczne hotspoty Wi-Fi zachęcające do darmowego surfowania po sieciowych zasobach.

Hotspoty znajdziemy w centrach miast, galeriach handlowych czy na dworcach. Ale im więcej możliwości dostępu, tym więcej szans dla cyberprzestępców, którzy mogą wykraść dane przechowywane w smartfonach. To nie tylko prywatne zdjęcia i filmy, ale również listy kontaktów, dane biznesowe czy numery kont bankowych i kart kredytowych. Nie trzeba bujnej wyobraźni, aby uzmysłowić sobie, co osoby trzecie mogą zrobić z takimi informacjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pewnością nic dobrego.

Im sieć jest łatwiej dostępna (np. pozbawiona hasła dostępu), tym większe ryzyko dla poufności danych i bezpieczeństwa użytkowników. W tej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest VPN tworzący dodatkową warstwę zabezpieczającą, dzięki której wszystko, co wysyłamy i odbieramy, podlega trudnemu do złamania szyfrowaniu.

VPN pełnię swoich możliwości pokazuje w czterech sytuacjach:

1. VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z internetu

Dzięki zastosowaniu najlepszych dostępnych na rynku technologii szyfrujących, VPN jest w stanie skutecznie chronić nasze połączenie internetowe. Umożliwia bezpieczne wysyłanie maili oraz plików, logowanie do serwisów społecznościowych, korzystanie z bankowości elektronicznej oraz innych usług.

2. VPN chroni dane użytkowników podczas korzystania z publicznych hotspotów

Możliwość skorzystania z darmowego punktu dostępu do internetu często jest na wagę złota. Jednakże hotspoty często są słabo (lub wcale) zabezpieczone, co zwiększa ryzyko przejęcia naszych danych przez hakerów. Niebezpieczeństwo tego typu zmniejsza szyfrujący połączenie VPN – niezależnie od tego, w jakim miejscu korzystamy z sieci.

3. VPN blokuje reklamy i skrypty śledzące

Duża liczba reklam wyświetlanych na stronach internetowych może zirytować nawet najcierpliwszego użytkownika. Korzystając z VPN-a, możemy w bardzo prosty sposób rozwiązać ten problem dzięki jednej z wbudowanych funkcji. Jest nią opcja blokowania reklam oraz skryptów śledzących. W rezultacie nie tylko chronimy prywatność, ale korzystamy także z szybszego internetu – transferu danych nie obciąża wtedy konieczność ładowania kolorowych banerów.

Niektóre VPN-y z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa mogą blokować nie tylko reklamy, ale także złośliwe zasoby internetowe. W części sytuacji mogą także zakłócić działanie złośliwego oprogramowania, próbującego zainfekować Twoje urządzenie. Nie jest to ochrona antywirusowa sama w sobie, ale poziom ochrony jest wtedy większy niż w przypadku samego tylko oprogramowania antywirusowego zainstalowanego w urządzeniu. VPN poszerza zestaw rozwiązań antywirusowych, a ich współpraca przynosi znacznie lepsze rezultaty niż wtedy, gdy każde z nich jest stosowane osobno.

4. VPN obchodzi blokady regionalne

VPN przypisuje nam prywatny adres IP. Może on pochodzić z dowolnej lokalizacji na świecie, co oznacza, że możemy bez problemów obchodzić blokady regionalne. W niektórych regionach istnieją bowiem rozmaite ograniczenia w korzystaniu z konkretnych usług internetowych. Tymczasem VPN umożliwia wybór kraju, z którego będziemy „wirtualnie” łączyć się z siecią. Pozwala to na obejście rozmaitych barier i cieszenie się usługami, które w miejscu naszej fizycznej obecności są z jakichś powodów niedostępne.

Jaki VPN wybrać?

– Odpowiednia ochrona telefonów powinna być dla nas priorytetem. Informacje, jakie zapisujemy w pamięci smartfonów, dostępy do naszych kont czy dane kart kredytowych mogą zostać przejęte przez cyberprzestepców. Wykorzystanie VPN-a jako dodatkowej warstwy ochronnej w urządzeniu mobilnym sprawia, że nasze dane są znacznie lepiej chronione przed potencjalnymi zagrożeniami – podkreśla ekspert Surfshark.

Na rynku VPN-ów dostępnych jest wiele rozwiązań. Wyboru konkretnego narzędzia należy dokonać w oparciu o nasze potrzeby oraz możliwości technologiczne VPN-a. Z punktu widzenia użytkownika, ważnym czynnikiem jest także relacja jakości do kosztów.

Instalacja VPN-a na telefonie jest niezwykle prosta. Wystarczy zarejestrować się w usłudze i opłacić wybrany pakiet. Kolejny krok to ściągnięcie aplikacji na telefon, uruchomienie jej i zalogowanie się na nasze konto użytkownika. To zazwyczaj tyle – cała reszta zabezpieczeń konfiguruje się automatycznie, więc już po kilku chwilach smartfon otrzymuje ochronę przed czyhającymi w internecie niebezpieczeństwami.

Autopromocja
Surfshark

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

REKLAMA

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA