REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?
Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjne SMS-y coraz częściej ustępują miejsca znacznie bardziej zaawansowanym komunikatorom internetowym. Pojawia się jednak kwestia, czy zapewniają one wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszej prywatności i przesyłanych przez nas informacji. Jak zatem chronić dane wrażliwe przed cyberprzestępcami lub autorytarnymi rządami i czy stosowanie VPN-a to optymalne rozwiązanie?

Bezpieczny komunikator, czyli jaki?

REKLAMA

Łatwy dostęp do szybkiego internetu z telefonu komórkowego sprawia, że SMS-y są coraz częściej wypierane przez komunikatory internetowe. Do przekazywania wiadomości i plików potrzebujemy jedynie dostępu do internetu (np. sieci Wi-Fi), co oznacza, że możemy korzystać z nich również w miejscach pozostających poza zasięgiem nadajników telefonii komórkowej. Co więcej, nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Konieczność odpowiedniej ochrony przesyłanych w ten sposób informacji sprawiła, że praktycznie wszystkie komunikatory zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. szyfrowanie informacji (end-to-end encryption). Nie oznacza to jednak, że korzystanie z takich aplikacji jak Signal, Telegram, WhatsApp czy iMessager gwarantuje pełną poufność. Cyberprzestępcy są bowiem w stanie pokonać najlepsze nawet zabezpieczenia i wykraść wrażliwe dane. Co innego, gdy komunikatory zabezpieczymy dodatkowo specjalnym oprogramowaniem szyfrującym.

Cyberprzestępcy wykorzystują komunikatory internetowe także do przesyłania szkodliwego oprogramowania (malware). Czasami za pośrednictwem tego kanału komunikacji rozprzestrzeniane jest oprogramowanie szpiegowskie typu zero-click, które infekuje urządzenia bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Możliwości takiego oprogramowania sprawiają, że jest ono niezwykle niebezpieczne dla użytkownika końcowego.

Niektóre rozwiązania VPN oferują filtrowanie ruchu sieciowego, uniemożliwiając złośliwemu oprogramowaniu komunikowanie się z ich serwerami C&C (Command & Control). Nie jest to ochrona 100-procentowa, ale może być pomocna w niektórych przypadkach. Tym niemniej, nie należy polegać na jednym tylko rozwiązaniu zabezpieczającym – optymalnie jest dodać kilka dodatkowych warstw ochrony, np. program antywirusowy wraz z siecią VPN itp.

Czy bezpieczny komunikator potrzebuje VPN-a?

REKLAMA

W dobie różnorodnych zagrożeń dla prywatności w internecie, niezbędne są narzędzia chroniące użytkowników komputerów i urządzeń przenośnych. Oprócz dobrze znanych programów antywirusowych i firewalli, coraz większą popularnością cieszy się technologia VPN. Virtual Private Network to prywatna sieć zapewniająca użytkownikom dodatkową warstwę bezpieczeństwa w postaci silnie chronionego i szyfrowanego połączenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Stosowanie VPN-a pozwala na bezpieczną wymianę informacji przez komunikatory. Duet ten sprawdza się znakomicie także w sytuacji, gdy używanie określonego komunikatora jest zablokowane. W niektórych regionach świata lokalni dostawcy internetu uniemożliwiają bowiem korzystanie z konkretnych usług sieciowych. VPN może wtedy imitować serwer z innego regionu, takiego, w którym korzystanie z komunikatorów jest możliwe – wystarczy tylko stabilne połączenie z internetem – tłumaczy ekspert Surfshark.

VPN w urządzeniu mobilnym – jaki wybrać?

Zaawansowane narzędzia VPN oferują możliwość objęcia ochroną zarówno komputera, jak i urządzenia przenośnego. Dedykowana, łatwo konfigurowalna aplikacja mobilna, zabezpiecza połączenie z siecią internetową od razu po zainstalowaniu. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z coraz liczniejszych, publicznych, ogólnie dostępnych hotspotów.

VPN jest pomocny przy przeglądaniu stron internetowych (ma opcję blokowania reklam w oknie przeglądarki), chroni również użytkowników przed sieciowymi trackerami oraz próbami phishingu. Optymalny VPN dla smartfonów, który będzie sprawnie współpracował z bezpiecznymi komunikatorami, powinien posiadać:

  • wysokiej klasy szyfrowanie, zapewniające odpowiedni poziom ochrony danych wrażliwych,
  • możliwość zmiany adresu IP podczas połączenia z siecią,
  • tryb prywatnego przeglądania, zapewniający pełną anonimowość podczas surfowania po zasobach internetu,
  • opcję łączenia się z serwerami w różnych lokalizacjach w celu korzystania z usług niedostępnych w regionie, w którym aktualnie się znajdujemy.

Aplikacje VPN są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet osoby nieposiadające zaawansowanej wiedzy technicznej są w stanie w krótkim czasie poprawnie je zainstalować, skonfigurować i uruchomić. Wystarczy założyć konto u wybranego dostawcy, opłacić abonament i ściągnąć aplikację na telefon. Następnie należy podać dane do logowania, by korzystać z pełni możliwości naszego pakietu.

VPN i bezpieczny komunikator – zgrany duet na obecne czasy

Internet to nie tylko ogromne możliwości, ale także liczne zagrożenia. Z jednej strony zyskujemy dostęp do wielu przydatnych zasobów, ale z drugiej często wystawiamy się nieświadomie na ryzyko przejęcia ważnych dla nas informacji. W związku z tym VPN jest użytecznym narzędziem chroniącym naszą prywatność, na przykład podczas rozmów za pomocą komunikatorów.

Musimy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100-procentowego bezpieczeństwa. Dlatego też warto korzystać z różnych sposobów, by maksymalnie podnieść jego poziom. W przypadku korzystania z Signala, WhatsAppa, iMessengera oraz innych podobnych aplikacji z wbudowanym szyfrowaniem, VPN stanowi dodatkową zaporę, skutecznie chroniącą naszą prywatność i przesyłane przez nas informacje.

Autopromocja
Surfshark

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA