Umowa na odległość
Od czasu kiedy zakupy na elektronicznych portalach aukcyjnych stały się w zasadzie codziennością wraz z rozwojem elektronicznej formy handlu idzie również rozwój prawa. Także w wirtualnej rzeczywistości na szczególną ochronę mogą liczyć konsumenci.
W transakcjach z przedsiębiorcami, zawieranych przez konsumentów za pośrednictwem internetu, mamy bowiem do czynienia z tzw. umowami na odległość.
Zobacz: Co to jest umowa na odległość
Zobacz: Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?
Odstąpienie od umowy
Jednym z podstawowych uprawnień, które wynikają z umowy zawieranej na odległość jest tzw. prawo do namysłu. Dotyczy ono obrotu konsumenckiego. Z czym wiąże się prawo do namysłu? Jakie uprawnienia wynikają dla konsumentów?
Zobacz: Zakupy przez internet: kiedy można odstąpić od umowy
Zobacz: Co warto wiedzieć o kupowaniu przez internet
Zobacz: Gdy dostałeś inny model produktu, niż zamówiony
Klauzule niedozwolone
Niezależnie od prawa do namysłu także w transakcjach internetowych obowiązują reguły, które dotyczą tradycyjnych form sprzedaży. Przedsiębiorcy nie mogą stosować w regulaminach postanowień, które powodowałyby rażące naruszenie interesów konsumentów. Chodzi tutaj m.in. o takie postanowienia których zastosowanie mogłoby prowadzić do ograniczenia prawa do reklamacji.
Zobacz: Niedozwolone klauzule w umowach ze sklepami internetowymi
Zobacz: Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?
Reklamacja towaru z sieci
Przy zakupach w internecie konsumenci zachowują swoje główne konsumenckie uprawnienie, czyli prawo do wspomnianej już reklamacji. Tak jak w przypadku sprzedaży tradycyjnej podstawą reklamacji jest niezgodność towaru z umową istniejąca w chwili wydania towaru.
Zobacz: Kiedy i co trzeba zrobić, by skutecznie zwrócić niechciany towar
Zobacz: e-sprzedawca odpowiada za towar niezgodny z umową
Zobacz: Czy można reklamować rzecz kupioną w Internecie?
Inne umowy zawierane przez internet
Nie tylko umowy sprzedaży zawieramy często przez internet. W sieci możemy wziąć również pożyczkę, czy wykupić ubezpieczenie. Jakie wtedy obowiązują reguły?
Zobacz: Pożyczka przez internet, na co uważać?
Zobacz: Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej przez internet