Gdy dostałeś innym model produktu niż zamówiony
REKLAMA
REKLAMA
Działania sprzedawcy wyraźnie naruszają prawa konsumenta. Jeżeli sprzedawca nie ma możliwości przesłania zamówionego produktu, kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni.
REKLAMA
Prawo odstąpienia
Jeżeli z jakiegoś powodu sprzedawca internetowy nie może dostarczyć towaru, wtedy też jego obowiązkiem jest poinformowanie o tym kupującego. Wraz z tym powinien niezwłocznie, a najpóźniej w terminie 30 dni zwrócić zapłaconą cenę.
W umowie między e-sprzedawcą a konsumentem mogą jednak znaleźć się postanowienia, które dają przedsiębiorcy możliwość spełnienia świadczenia zastępczego, odpowiadającego tej samej jakości i przeznaczeniu oraz za tę samą cenę.
Świadczenie zastępcze zaoferowane przez sprzedawcę powinno mieć taką samą cenę i być takiej samej jakości.
W takiej sytuacji konsument ma jednak prawo do odstąpienia od umowy, wraz ze zwrotem rzeczy na koszt przedsiębiorcy. O takiej możliwości powinien zostać poinformowany przez sprzedawcę. Oświadczenie o odstąpieniu powinno być sporządzone przez kupującego w terminie 10 dni od dnia dostarczenia towaru.
Termin uważa się za zachowany, jeżeli w jego trakcie oświadczenie zostanie wysłane przez kupującego. Nie ma więc znaczenia fakt, iż do sprzedawcy doszło ono po czasie.
Oddanie sprawy do sądu
REKLAMA
W sytuacji, gdy sprzedawca nie uznaje odstąpienia konsumenta oraz nie chce zwrócić zapłaconej ceny, ostatecznym wyjściem dla kupującego będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z pomocy Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Konsumentów.
Jeżeli nasze roszczenie dotyczące zwrotu zapłaconej ceny nie przekracza 10 tys. zł, pozew powinien być sporządzony na odpowiednim formularzu, a sama sprawa zostanie rozpatrzona w postępowaniu uproszczonym.
Zobacz też: Konsument w sądzie
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540).
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA