Co zrobić gdy bank chce egzekwować nieistniejący dług

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Elementem obrony dłużnika jest powództwo przeciwegzekucyjny.
Sąd w postępowaniu z wniosku o nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnego nie rozpatrzy zarzutów dłużnika, a jedynie sprawdzi tytuł od strony formalnej. Dłużnik, kwestionujący wielkość bądź istnienie długu, ma możliwość obrony, jednak musi to uczynić osobnym powództwem.

Pozycja dłużnika w sądowej potyczce z bankiem często jest dużo słabsza. Tytuł egzekucyjny wystawiany przez bank jest szczególnym uprawnieniem instytucji finansowych, umożliwia szybkie wszczęcie egzekucji komorniczej oraz odzyskanie niespłacanych kredytów

Klauzula wykonalności

Cała procedura dotycząca tego tytułu ogranicza się jedynie do nadania przez sąd tzw. klauzuli wykonalności. Trwa to bardzo krótko i sprowadza się do stwierdzenia w postępowaniu sądowym, czy bank spełnił wszystkie wymogi formalne (czy np. tytuł został wystawiony do sumy oznaczonej w oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji).

W trakcie tych czynności nie są sprawdzane przesłanki merytoryczne. Dłużnik nie ma możliwości merytorycznej obrony

Bank wystawił tytuł egzekucyjny wobec Jana Kowalskiego z powodu zaległości w spłacie rat. Sąd w postępowaniu o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności sprawdzi, czy Jan Kowalski złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji, czy suma oznaczona w tytule jest prawidłowa, czy nie minął termin, w którym bank może wystawić tytuł. Sąd w tym postępowaniu nie będzie rozstrzygał ewentualnych zarzutów dłużnika, że należność została spłacona lub jest mniejszej wartości.

Powództwo przeciwegzekucyjny

W przypadku, gdy dłużnik twierdzi, że wystawiony tytuł egzekucyjny dotyczy nieistniejącego długu może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, w którym będzie się domagał pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności. Powództwo takie wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W trakcie postępowania będzie mógł podnosić zarzuty i przedstawiać dowody świadczące o tym, że wskazany przez bank dług nie istnieje lub też nie może być egzekwowany.

Bank rozłożył Janowi Kowalskiemu spłatę zadłużenia na raty. Wkrótce jednak, nie czekając upłynięcie harmonogramu spłat wystawił przeciwko Kowalskiemu bankowy tytuł wykonawczy opiewający na całą sumę. Kowalski wniósł powództwo przeciwegzekucyjne, wskazując w nim powyższe okoliczności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...