REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów. Pomaga osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia i przestały być wypłacalne. Dzięki nowym przepisom ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i w jaki sposób można ją ogłosić.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, której celem jest oddłużenie osoby nieradzącej sobie ze spłatą zobowiązań. Pozwala wyjść z problemów finansowych i nie utonąć w długach. Postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby kierujące przedsiębiorstwem lub wspólnicy w spółkach mogą skorzystać z innej formy pomocy. Kiedyś warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej był brak winy dłużnika, obecnie nawet zawiniona przesłanka nie oznacza odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe skierowane jest do niewypłacalnych osób prywatnych, czyli takich, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wyprowadzenie dłużnika z długów, a także zaspokojenie wierzycieli. 

REKLAMA

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

  • osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
  • byli przedsiębiorcy,
  • rolnicy, którzy nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
  • byli członkowie zarządu spółek kapitałowych, 
  • osoby, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczynamy od wniesienia sprawy w sądzie. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, trzeba udowodnić, że osoba zadłużona nie jest w stanie spłacać zobowiązań. Wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Mogą zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.  Upadłość konsumencką ogłasza sąd po zapoznaniu się z załączonymi do wniosku dokumentami świadczącymi o niewypłacalności. Bez odpowiednich dowodów nie jest możliwe ustalenie dokładnej sytuacji finansowej zadłużonego. Aktualny stan zadłużenia można uzyskać, kontaktując się z wierzycielem oraz sprawdzając swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dokumenty, które stanowią informację o zobowiązaniach dłużnika to:

  • umowy i wypowiedzenia umów pożyczek i kredytów,
  • wezwania do zapłaty, 
  • pisma komornicze,
  • lista wierzycieli,
  • zaświadczenie o zarobkach lub ich braku,
  • raporty finansowe.

REKLAMA

Po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się postępowanie właściwe. Istotną rolę na tym etapie odgrywa syndyk, czyli osoba, która szacuje wartość całego majątku dłużnika i ustala, co sprzedać, żeby zaspokoić wierzycieli. Zadaniem syndyka jest dbanie o spłatę długów, ale także o zadłużonego. Syndyk nie jest komornikiem, nie pozostawi nas bez środków do życia. Jest odpowiedzialny za sprzedaż wycenionego majątku i przekazanie środków na poczet spłaty długów.

Przeważnie sąd rozpatruje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeciągu 2 miesięcy. Czasem dzieje się to szybciej, niekiedy trwa dłużej. Postępowanie upadłościowe może mieć charakter jawny, czyli odbywa się z udziałem dłużnika lub niejawny, bez jego obecności. Marek Banaszak — kierownik działu prawnego w Pravna Group przestrzega: Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez następne 10 lat. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, by nie zamykać sobie drogi do nowego życiowego startu — bez komorników i windykatorów.

Upadłość konsumencka zawsze wiąże się z przejęciem przez syndyka części majątku dłużnika, przede wszystkim nieruchomości, środków na koncie czy samochodu. Osoba zadłużona traci możliwość zarządzania swoim majątkiem, ale zyskuje szansę na uwolnienie się od długów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka — korzyści

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powstrzymuje windykację i chroni zadłużonego, np. przed utratą dachu nad głową. Po dokonaniu planu spłaty zostaje on całkowicie oddłużony i może wrócić do normalnego życia. Część długów jest umarzana, kończą się telefony od wierzycieli czy komornika, odsetki przestają rosnąć, a pozostałe długi zostają rozłożone na raty dogodne do spłaty. Dłużnik wychodzi ze spirali zadłużenia i odzyskuje komfort psychiczny i zaczyna nowe życie z czystą kartą. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA