REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów. Pomaga osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia i przestały być wypłacalne. Dzięki nowym przepisom ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i w jaki sposób można ją ogłosić.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, której celem jest oddłużenie osoby nieradzącej sobie ze spłatą zobowiązań. Pozwala wyjść z problemów finansowych i nie utonąć w długach. Postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby kierujące przedsiębiorstwem lub wspólnicy w spółkach mogą skorzystać z innej formy pomocy. Kiedyś warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej był brak winy dłużnika, obecnie nawet zawiniona przesłanka nie oznacza odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe skierowane jest do niewypłacalnych osób prywatnych, czyli takich, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wyprowadzenie dłużnika z długów, a także zaspokojenie wierzycieli. 

REKLAMA

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

  • osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
  • byli przedsiębiorcy,
  • rolnicy, którzy nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
  • byli członkowie zarządu spółek kapitałowych, 
  • osoby, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczynamy od wniesienia sprawy w sądzie. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, trzeba udowodnić, że osoba zadłużona nie jest w stanie spłacać zobowiązań. Wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Mogą zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.  Upadłość konsumencką ogłasza sąd po zapoznaniu się z załączonymi do wniosku dokumentami świadczącymi o niewypłacalności. Bez odpowiednich dowodów nie jest możliwe ustalenie dokładnej sytuacji finansowej zadłużonego. Aktualny stan zadłużenia można uzyskać, kontaktując się z wierzycielem oraz sprawdzając swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dokumenty, które stanowią informację o zobowiązaniach dłużnika to:

  • umowy i wypowiedzenia umów pożyczek i kredytów,
  • wezwania do zapłaty, 
  • pisma komornicze,
  • lista wierzycieli,
  • zaświadczenie o zarobkach lub ich braku,
  • raporty finansowe.

REKLAMA

Po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się postępowanie właściwe. Istotną rolę na tym etapie odgrywa syndyk, czyli osoba, która szacuje wartość całego majątku dłużnika i ustala, co sprzedać, żeby zaspokoić wierzycieli. Zadaniem syndyka jest dbanie o spłatę długów, ale także o zadłużonego. Syndyk nie jest komornikiem, nie pozostawi nas bez środków do życia. Jest odpowiedzialny za sprzedaż wycenionego majątku i przekazanie środków na poczet spłaty długów.

Przeważnie sąd rozpatruje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeciągu 2 miesięcy. Czasem dzieje się to szybciej, niekiedy trwa dłużej. Postępowanie upadłościowe może mieć charakter jawny, czyli odbywa się z udziałem dłużnika lub niejawny, bez jego obecności. Marek Banaszak — kierownik działu prawnego w Pravna Group przestrzega: Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez następne 10 lat. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, by nie zamykać sobie drogi do nowego życiowego startu — bez komorników i windykatorów.

Upadłość konsumencka zawsze wiąże się z przejęciem przez syndyka części majątku dłużnika, przede wszystkim nieruchomości, środków na koncie czy samochodu. Osoba zadłużona traci możliwość zarządzania swoim majątkiem, ale zyskuje szansę na uwolnienie się od długów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka — korzyści

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powstrzymuje windykację i chroni zadłużonego, np. przed utratą dachu nad głową. Po dokonaniu planu spłaty zostaje on całkowicie oddłużony i może wrócić do normalnego życia. Część długów jest umarzana, kończą się telefony od wierzycieli czy komornika, odsetki przestają rosnąć, a pozostałe długi zostają rozłożone na raty dogodne do spłaty. Dłużnik wychodzi ze spirali zadłużenia i odzyskuje komfort psychiczny i zaczyna nowe życie z czystą kartą. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA