Kiedy powinniśmy myśleć o oddłużeniu?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
rozwiń więcej
Kiedy powinniśmy myśleć o oddłużeniu? / Shutterstock
Co w sytuacji, kiedy konsument nie posiada żadnych środków na spłatę swoich zobowiązań pieniężnych, które najczęściej zostały postawione w stan wymagalności? Kiedy tak naprawdę powinniśmy myśleć o oddłużeniu?

Kłopoty finansowe

Kłopoty finansowe dotyczą coraz większej ilości osób. Rosnące stopy procentowe, galopująca inflacja, coraz częstsze choroby, w wyniku których pracownik otrzymuje wyłącznie 80% swojego dotychczasowego wynagrodzenia - to jedynie początek tego, co dotknęło wielu Polaków na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Wielu konsumentów postrzega w negatywnych barwach proces oddłużenia czy nawet samo sformułowanie, odbierając problemy finansowe przez pryzmat życiowej porażki i wstydu wśród rodziny i znajomych. Problemy finansowe bardzo często pojawiają się niezależnie i w wyniku przyczyn losowych, doprowadzając do skrajnych decyzji i wyborów między innymi braku wykupu niezbędnych do życia leków na poczet zakupu żywności czy opłaty bieżących rachunków. Co w sytuacji, kiedy konsument nie posiada żadnych środków na spłatę swoich zobowiązań pieniężnych, które najczęściej zostały postawione w stan wymagalności? Kiedy tak naprawdę powinniśmy myśleć o oddłużeniu?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka, często nazywana oddłużeniem, jest terminem coraz częściej pojawiającym się zarówno w mediach jak i na językach otaczających nas ludzi. Kiedy i czy w ogóle istnieje moment, w którym dłużnik powinien starać się o oddłużenie? Upadłością konsumencką nazywamy postępowanie sądowe dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które całkowicie utraciły płynność finansową i możliwość terminowej spłaty zobowiązań. W chwili, kiedy konsument utracił swoistą płynność finansową, zaprzestał spłacania zobowiązań i nie widzi możliwości na poprawę tej sytuacji w przyszłości może starać się o ogłoszenie upadłości. Celem postępowania jest doprowadzenie niewypłacalnego dłużnika do oddłużenia, odzyskania płynności finansowej, a nawet całkowitego umorzenia jego zobowiązań. W chwili popadnięcia w stan niewypłacalności najważniejszym krokiem jest bardzo szybkie działanie. Zwlekanie w podjęciu decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości powoduje wyłącznie stres, narastające odsetki oraz ciągły kontakt ze strony windykatorów straszących dłużnika egzekucją komorniczą.

Warto zatem myśleć o oddłużeniu już w chwili popadnięcia w pierwsze kłopoty finansowe, kiedy brakuje środków na opłatę zarówno bieżących potrzeb gospodarstwa domowego jak i regulowania rat zobowiązań, a w przyszłości nie widzisz możliwości odwrotu od tej skomplikowanej sytuacji.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości

Kancelaria Prawna RIO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
rozwiń więcej
Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...