Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
rozwiń więcej
Jakie prawa przysługują Ci po ogłoszeniu upadłości?/Fot. Shutterstock / ShutterStock
Co po upadłości? Coraz więcej konsumentów podejmuje działania celem odzyskania utraconej płynności finansowej i stara się o ogłoszenie bankructwa. Jakie zatem przysługują nam prawa w chwili otrzymania statusu upadłego?

Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty dostosowanego do bieżących przychodów dłużnika, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Istnieje również możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Na przykład wówczas, jeżeli sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Umieszczenie w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych

Upadły, z dniem ogłoszenia wobec niego upadłości zostaje umieszczony w Krajowym Rejestrze Postępowań Upadłościowych, a informacja ta jest publiczna i ogólnodostępna. Upadły będzie musiał również odzyskać wiarygodność wobec banków, aby móc zawrzeć umowę kredytową. Jednak nie należy skupiać uwagi wyłącznie na tych dwóch aspektach, kiedy do odzyskania mamy spokój i równowagę życiową.

Zawieszone postępowania egzekucyjne

Warto pamiętać, że w dniu ogłoszenia wobec dłużnika upadłości, wszelkie prowadzone dotychczas postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a w niedługim czasie całkowitemu umorzeniu. Dodatkowo, wierzyciele, których należności zostały objęte postępowaniem upadłościowym, nie będą mieli możliwości na wszczęcie nowych egzekucji. Kolejną, bardzo ważną informacją dla dłużnika jest fakt, że z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu wobec niego upadłości, zostaje również wstrzymane naliczanie odsetek z tytułu zaległych zobowiązań, co daje nam pewność, iż nasze długi nie wzrosną o horrendalne kwoty odsetek. Dodatkowo, jeśli dłużnik nie posiada majątku, postępowanie upadłościowe zakończy się w szybszym tempie, ponieważ nie będą dokonywane czynności związane z ustaleniem jego składu.

Lepsza przyszłość

Podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości nie należy postrzegać przez pryzmat porażki, a wręcz przeciwnie. Dzięki tym działaniom podejmujemy walkę o przyszłość naszą i naszych najbliższych, a także o odzyskanie wolności i rozpoczęcie życia na nowo – bez stale nękających nas wierzycieli i komorników oraz narastających o horrendalne odsetki kwot zobowiązań. Upadły powinien również mieć na uwadze działania, które będzie zobowiązany wykonywać w trakcie postępowania upadłościowego. Niekiedy zdarza się, że obowiązki upadłego jednak są dla niektórych zupełnie niezrozumiałe i nie potrafią sobie z nimi poradzić, wówczas należałoby zgłosić się do specjalistów, którzy postępowaniem upadłościowym zajmują się na co dzień. Do kancelarii można zgłosić się również w przypadku, jeżeli wniosek upadłościowy nie był tworzony przez konkretną kancelarię czy specjalistę, a upadły potrzebuje jedynie wsparcia i kontroli ciągłości postępowania, zachowania terminów oraz objęcia pomocą prawną.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
rozwiń więcej
Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...